logo
Czwartek, 02 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wypada traktować cmentarz jako park?
Autor: Kasia (---.pam.szczecin.pl)
Data:   2009-03-07 19:39

Odkąd studiuję w Szczecinie nurtuje mnie pewna sprawa. W Szczecinie znajduje się największy cmentarz w Polsce i 3 pod względem wielkości w Europie, znajdują się tu uliczki asfaltowe, po których można jeździć samochodem, wiele drzew i krzewów, fontanny, pomniki... Przypomina park i jest tak rzeczywiście traktowany - jak park... Przez całe życie miałam inne podejście do szacunku do tego miejsca... moje pytanie brzmi: Czy jest to "prawidłowe" gdy ludzie jada na cmentarz pojeździć sobie rowerem lub po prostu pójść sobie pobiegać - uprawiać jogging po cmentarzu... czy to może świadczyć o braku szacunku?

 Re: Czy wypada traktować cmentarz jako park?
Autor: gosik (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2009-03-07 22:27

Moje podejscie do cmentarza jest takie, że jest to miejsce gdzie spoczywaja moi bliscy, więc kiedy tam ide to przede wszystkim, modle sie,zapalam świeczke, sprzątam grób. Jest to miejse spokojne i ciche, gdzie wręcz wyciszam sie. A do uprawiania sportów jest wiele innych miejsc, nie wiem czym kieruja sie ci ludzie co przychodza sobie tam pobiegac, lub pojezdzic na rowerze, ale ja wiem jedno-to raczej nie to miejsce gdzie uprawia sie sporty. Pozdrawiam.

 Re: Czy wypada traktować cmentarz jako park?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-08 00:33

Drzewa, krzewy, uliczki asfaltowe, pomniki - to jak najbardziej dobry wystrój cmentarza. Dlaczego cmentarz nie może być piękny, zadbany, i dlaczego mam ciągle wracać z cmentarza do domu w obłoconych butach? Jeśli cmentarz jest wielki i na dodatek podzielony na kilka części, to nie widzę też nic złego, że gdzieś środkiem jest możliwość przejechania samochodem, ani że ktoś podjeżdża do grobu swoich bliskich na rowerze, jeśli to nie przeszkadza spacerującym - może to wynikać z braku czasu. Inni z kolei idą na cmentarz podczas spaceru z dziećmi, gdzie te rowerki później zostawić? Ważniejsze, żeby dzieci nauczyły się na ten cmentarz zaglądać. Myślę, że trzeba mieć trochę wyrozumiałości dla tych, którzy też przecież przychodzą tu odwiedzać swoich bliskich.
Na pewno jednak bieganie po cmentarzu kłóci mi się ze spokojem i zadumą, jaka tam powinna nam towarzyszyć. Jeszcze bardziej przeszkadza mi palenie papierosów nad grobem. Czasem obecność psów, choć wiem, że niektórzy zmarli takiej obecności sobie za życia życzyli.

Trzeba jednak pamiętać, że polska atmosfera cmentarza nie obowiązuje na całym świecie. Cisza, zaduma, o której mówimy, nawet i u nas we Wszystkich Świętych rzadko ma miejsce. Spotykamy się przy grobach z bliskimi i rozmawiamy o różnych sprawach. Trudno tak osądzać, co lepsze. Przyjść na 2 minuty, pomodlić się, potem szybko wyjść poza ogrodzenie i tam pogadać? Czy właśnie rozmawiać nad grobem, jakby przy tych, którzy odeszli, w pewnym sensie włączyć ich w nasze życie? Brak szacunku, to coś co jest wewnątrz nas. Szacunek można okazywać i rozumieć w różny sposób. Nie do nas więc należy ocena komu tego szacunku brakuje.

Oczywiście też uważam, że trzeba ludzi uczulać na takie sprawy, bo inaczej lada dzień zaczniemy z dyniami gonić po cmentarzach, ale musimy też otworzyć się trochę na inną kulturę. Na cmentarzach leżą nie tylko katolicy i nie tylko katolicy przychodzą zapalić świeczkę. Nie wszyscy się modlą. Niektórzy przychodzą tylko wspominać.

 Re: Czy wypada traktować cmentarz jako park?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-03-08 08:51

"Czy jest to "prawidłowe" gdy ludzie jadą na cmentarz pojeździć sobie rowerem lub po prostu pójść sobie pobiegać - uprawiać jogging po cmentarzu... czy to może świadczyć o braku szacunku?"
Twoje odczucia są prawidłowe. Cmentarz nie jest miejscem na uprawianie joggingu.
Jeżeli dana osoba dojeżdża rowerem do grobu bliskich, jest to OK, jeżeli jednak traktuje dróżkę cmentarną jako "ścieżkę rowerową", to nie.
Na każdym większym cmentarzu z reguły jest w formie tablic ustawiony regulamin dla odwiedzających. Przeczytaj go. Proponuję, abyś swoje słuszne uwagi zgłosiła na piśmie do dyrektora cmentarza. Przypuszczam, że cmentarz jest ogrodzony i posiada strażników. Jeżeli w regulaminie są już odpowiednie uregulowania, wystarczy, aby strażnicy pilnowali ich przestrzegania (np. zwracali uwagę biegającym osobom w stroju gimnastycznym, że regulamin nie zezwala na uprawianie joggingu na cmentarzu). Po jakimś czasie powinno to przynieść efekt. Ogólnie znane jest, że do klasztoru na Monte Cassino albo do klasztoru na Górze Kuszenia w Ziemi Świętej dziewczyna nie zostanie wpuszczona w spódniczce mini a chłopak w stroju gimnastycznym czy plażowym.
Jeżeli dotychczasowy regulanin nie posiada właściwych uregulowań, zgłoś potrzebę ich wprowadzenia i przestrzegania.
Europa i świat uległy w pewnym stopniu "spoganieniu" (np. halloween), dlatego wiele naszych polskich zwyczajów może służyć za wzór dla nich. Nasze obchody święta Wszystkich Świętych to modlitwa za dusze bliskich zmarłych, jednocześnie wyraz wiary w ich życie wieczne. Mamy być wierni tym dobrym zwyczajom, mamy chronić szacunek do ciał spoczywających na cmentarzach, szacunek dla miejsc ich spoczynku. To nie my mamy ulegać niedobrym obyczajom światowym, ale "tamci" mają mieć z nas dobry przykład.
A jeżeli ktoś jest ateistą, czy mamy być "liberalni"? Wręcz przeciwnie. Mamy chronić nasze dobre zwyczaje, bo naszym zadaniem jest życiem "szerzyć Chrystusa", a ateista albo innowierca ma mieć do czego wrócić (albo przyjść, jeśli nigdy nie był wierzącym katolikiem) po nawróceniu. Co daj Boże :)

 Re: Czy wypada traktować cmentarz jako park?
Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2009-03-08 15:02

http://cmentarze.szczecin.pl/cmentarze/chapter_11204.asp

Jest to naprawdę piękny cmentarz, a twoje odczucia, Kasiu, są jak najbardziej prawidłowe. B. doskonale ujęła temat. Może znajdziesz odwagę, aby sama coś konkretnego zadziałać?

 Re: Czy wypada traktować cmentarz jako park?
Autor: Solozzo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-08 16:37

Jeśli chodzi o samo spacerowanie - to nie widzę przeciwwskazań, ale nadużywanie przestrzeni cmentarnej może budzić niesmak.

 Re: Czy wypada traktować cmentarz jako park?
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-03-12 09:40

Cmentarz to cmentarz, park to park.
Ale gdy sobie pomyślę, że chodząc po ulicach Warszawy stąpam po największym cmentarzu Europy, to sam nie wiem jak się zachowywać.
"Jeśli nie wiesz, jak należy się w jakiejś sytuacji zachować, na wszelki wypadek zachowuj się przyzwoicie".
Antoni Słonimski, za swoim ojcem Stanisławem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: