logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zamierzam zmienić imię.
Autor: Teresa/Joanna (---.chello.pl)
Data:   2009-03-25 16:32

Witam, mam na imię Teresa i (23 lata)....zamierzam zmienić to imię. To nie moje widzi mi się, tylko ja od urodzenia nie znosiłam tego imienia. Nie lubiłam słuchać je jak ktoś wołał mnie, przywoływał lub zwracał się po prostu do mnie po moim imieniu. Moja mama miała mi dać na imię Joanna (a dała na drugie) i o wiele bardziej wolę to imię niż Teresa. A nadała mi takie imię po przeczytaniu jakiejś książeczki o świętej Teresie. Zdaję sobie sprawę, że zmiana spowoduje trudności z przyzwyczajeniem się do nowego imienia (a chcę je zmienić na Joanna). Ale nic nie poradzę na to, że mnie Teresa zwyczajnie...denerwuje. Czy to grzech, że chcę zmienić swoje imię nadane przez rodziców?Moi rodzice wiedzą, że nie znoszę tego imienia i stwierdzili, że jak chcę zmiany to i tak to zrobię;-)

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: foam (---.icpnet.pl)
Data:   2009-03-25 17:14

witaj. Mam 48 lat. Nie znosiłam mojego imienia "od zawsze" - jego form pełnych, zdrobniałych. Nawet przedstawiałam się niewyraźnie i byłam szczęśliwa, gdy ktoś nie poprosił o powtórzenie. Dodam, że to jest takie "zwykłe" imię - jak Twoje, spotykane - może nie bardzo często, ale wszędzie. Nie planowałam zmiany imienia, ale czułam, że byłabym spokojna i normalniejsza, gdybym nosiła JAKIEKOLWIEK INNE.
Dlaczego to piszę? - żebyś wiedziała, że Cię rozumiem. Gdy miałam jakieś 42-3 lata zaczęło mi coś świtać; jakiś rok później zaakceptowałam imię, teraz jestem za nie wdzięczna mojemu ojcu, który uparł się, aby mi je nadać. Uważam, że jest piękne.
I zobaczyłam coś ważnego - to nie o imię chodziło. To chodziło cały czas o zaakceptowanie siebie, swojej historii, swoich rodziców. Że ten rodzaj buntu wobec imienia był "przeniesieniem". Bo moja historia była i jest bardzo trudna, a ja przez lata dzieciństwa i młodości w domu rodziców mogłam tylko tak "protestować" przeciwko temu.
Przeszłam daleką i ciekawą drogę. Spróbuj, poczekaj. Może coś pięknego się wydarzy - jeśli na to pozwolisz.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Beata (---.adsl.datagroup.com.ua)
Data:   2009-03-25 17:21

To może przeczytałabyś tę "książeczkę", czyli najprawdopodobniej "Dzieje duszy" św. Teresy od Dzieciątka Jezus?
Polecam. Na 100% zmienisz zdanie :)

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-03-25 17:45

Nie wydaje mi się aby był to grzech, choć trzeba to ostatecznie wyjaśnić w konfesjonale.
Pani imię, Pani wola. Rodzicom może być przykro.
Uwaga: zmiana imienia wiążę się z przeprowadzeniem sprawy w sądzie i wymianie wszystkich dokumentów: dowód, prawo jazdy, paszport, karty kredytowe, rachunki bankowe, wpisy hipoteczne, rejestry handowe, zus i tak dalej. Pieczątki, adresy, meldunki.

Kosztuje to i trwa.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-25 18:01

Dopowiem do Verba Docent:
Należy również przeprowadzić zmianę w księgach kościelnych (parafialnych). W tym celu należy wystąpić z podaniem do Kurii Biskupiej (za pośrednictwem Ks. Proboszcza parafii zamieszkania) o zgodę na taką zmianę. Ale wpierw musi być zmiana w dokumentach cywilnych.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: martaaa (---.chello.pl)
Data:   2009-03-25 18:30

a może polubić było by prościej.
zawsze można używać innego imienia nie zmieniając tego w dokumentach.

ale trzeba też pamiętać że imię nadane na chrzcie to nie tylko nazwa, brzmienie, ale to też konkretny patron. Oczywiście że Św. Teresa się nie "obrazi" jak zmienisz patrona, ale warto o tym pamiętać.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: ktosia (---.pl)
Data:   2009-03-25 18:54

wiesz wcale nie trwa tak długo zmiana imienia, moja ciocia tak zrobiła, tylko czy jest sens, bo i tak wszyscy mówią do niej po staremu.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: irka (---.toya.net.pl)
Data:   2009-03-25 19:08

Masz tylko jedno, czy dwa imiona? Jesteś Teresą czy Teresą Joanną? Ja mam dwa imiona i stosuję je wymiennie w różnych środowiskach, również w urzędach można korzystać z "drugiego" (chociaż czasem konieczne jest podanie pierwszego). Moje drugie jest bardziej oryginalne w moim pokoleniu, krótsze i bardziej mi się podoba. :) Ale jednak warto zaakceptować pierwsze!

Mam ciotkę, która w urzędach i na chrzcie dostała imię, którego używała tylko kilkanaście lat. Od bierzmowania używa tylko tego z bierzmowania, ma je nawet w dowodzie osobistym, jako drugie, ale ma! Datę i miejsce urodzenia też ma inne niż były w rzeczywistości (urodziła się 29 lutego, we wsi, w dokumentach jest 1 marca i najbliższe miasto). Tylko w dokumentach parafialnych jest właściwe miejsce chrztu. ;)

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: lidia (---.ssh.gliwice.pl)
Data:   2009-03-25 19:09

Też nie lubię swego imienia, nawet porządnie nie potrafię wypowiedzieć, ale skoro rodzice takie wybrali to niech zostanie, jest oryginalne i pierwsze.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Wojciech (---.microchip.3s.pl)
Data:   2009-03-25 19:22

Rzadko się spotkam z tym imieniem wśród swoich znajomych. To świadczy o Twojej indywidualności. Teresa to moim zdaniem naprawdę piękne imię.
Ale jeżeli go nie lubisz.
Mój znajomy który nie lubi swojego pierwszego imienia przedstawia się innym, swoim drugim imieniem. Mówi, żeby mówili na niego w ten a nie inny sposób, ponieważ uważa, że to bardziej pasuje do jego osoby. Nikt, oprócz może urzędów, nie robi z takich spraw problemu.
Pozdrawiam

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Lili (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-25 20:16

Znam wiele osób, które używają na co dzień swojego drugiego imienia. To taktyka popularna i o wiele prostsza niż zmiana imienia. Warto to rozważyć.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: DZIEWCZYNA (---.chello.pl)
Data:   2009-03-25 21:01

tez dałam mojej córce imię Teresa z powodu mojej miłości do Św. Teresy.
Mam nadzieję, że nie będzie miała takiego problemu jak Ty.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Krystyna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-03-25 22:06

Tereso - uważam, że powinnaś zaakceptować swoje imię, ze względu na szacunek do rodziców. Zdajesz się kwestionować ich słuszny przywilej, jakim jest wybór imienia dla własnego dziecka.
Z pewnością spotka Cię jeszcze wiele niespodzianek w życiu - tych niechcianych. I co wtedy? Trzeba uczyć się sztuki akceptacji rzeczywistości - nawet tej dalekiej od Twoich oczekiwań.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: mama (---.proxy.aol.com)
Data:   2009-03-25 22:25

U mnie byla podobna historia (imie wybrane przez Mame zostalo mi nadane jako drugie, bo Babcia uwazala, ze na pierwsze powinnam miec inaczej). Nigdy nie lubilam zenskiej wersji swojego imienia (meska lubie - tak na imie ma moj Tata). Pietnascie lat temu oficjalnie zmienilam ich kolejnosc: poszlam do USC i napisalam podanie o zmiane kolejnosci. I po problemie. :)

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Verba Docent (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-03-25 22:34

Dla jasności: podałem tylko przykładowe (ale nie wszystkie) przypadki, w których należy dokonać poprawek wynikających ze zmiany imienia i/lub nazwiska.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-26 00:57

O gustach się nie dyskutuje. Ale bardzo lubię imię Teresa. Wybrałam je do bierzmowania.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: anka (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-03-26 10:59

Mój szwagier ma na pierwsze imię Tadeusz, a na drugie Adam. Używa tego drugiego imienia i tak się przedstawia. Urzędowo pozostał Tadeuszem, ale dla rodziny, przyjaciół i znajomych jest Adamem. Podpisuje się T. Adam (nazwisko). A Teresa to fajne imię - takie przebojowe ;) i brzmi ładnie w wersji podstawowej. Ja np. w ogóle nie czuję się Anną; rzadko używam swojego imienia w pełnej wersji i nikt tak do mnie nie mówi. Pozdrawiam.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Iwona (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-26 11:42

Jak bardzo chcesz zmienić imię to zrób to i już. Ale radzę Ci też poczytaj coś o Świętych Teresach. Moją ulubioną świętą jest Sw Teresa od Dzieciątka Jezus i Najświętszego Oblicza i choć to imię kiedyś mi się nie podobało to zdecydowanie zmieniłam zdanie po przeczytaniu Dziejów Duszy.
Pozdrawiam

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Beata (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-26 11:48

he he
a mnie Mama dała na imie BEATA, bo... miała takie piękneeee perfumy o tej właśnie nazwieeee :) Dobrze, że nie spodobał Jej się zapach perfum "Być może" ;-)

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: gosik (---.dzierzoniow.vectranet.pl)
Data:   2009-03-26 13:52

Tereska, terenia, teresa... to bardzo ładne imie, takie ciepłe. Ogólnie posiadaczki imienia Teresa to fajne babeczki :)

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Agnieszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-03-27 11:32

Bardzo, ale to bardzo lubię imię Teresa. Nie tylko św. Teresa od Dzieciątka Jezus, św. Teresa z Avila, Matka Teresa, ale kilka bliskich mi osób nosi to imię. Rozumiem, że może Ci się nie podobać, że się z nim nie akceptujesz, ale może warto zamiast imię zmienić nastawienie? Moje imię też niespecjalnie mi się podobało: w moim otoczeniu i pokoleniu bardzo oklepane (nosi je chyba ćwierć moich licznych koleżanek :)), żałowałam, że mojego drugiego, oryginalnego imienia rodzice nie nadali mi jako pierwsze. Ale teraz wiem, że Agnieszka vel Aga to po prostu część mojej tożsamości i że właśnie TO imię ma na myśli Pan Bóg, gdy mówi: "Nie lękaj się, bo cię wykupiłem, wezwałem cię po imieniu, tyś moim" Iz 43, 1-2.
Pozdrawiam.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Mati (---.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-03-27 17:54

E tam Tereska to piękne imię, każdej przystoi dziewczynie :) Moja ciotka też ma na imię Teresa ale od zawsze siostry mówiły na nią Lusia :) Mimo to Teresa brzmi bardziej poważnie i dostojnie więc czemu je zmieniać? Daj sobie spokój, mówię Ci. Z Bogiem.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: J (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-03-27 18:52

Tereso/Joanno, też nie przepadam za swoim imieniem. Według mnie jest strasznie sztywne. Niektóre osoby zwracając się do mnie posługują się zdrobnieniami, ale te z kolei brzmią bardzo dziecinnie. Od kiedy skończyłam przedszkole, już nie wypada mi się tak przedstawiać :) Na dodatek część osób przekręca to moje imię w sposób, którego nie znoszę. Niejednokrotnie myślałam, że chętnie bym je zmieniła. Aż raz pojawiła się taka możliwość (nieistotne co to było, więc nie będę wchodzić w szczegóły). Ważne, że mogłam podjąć decyzję o zmianie. I dopiero wtedy zdałam sobie sprawę, jak bardzo jestem z tym moim imieniem związana. Chociaż niezbyt lubiane, jest częścią mnie, mojej tożsamości, mojej historii. Chyba i tak nie umiałabym się od niego całkiem odciąć. Myślę, że najlepiej będzie, jeśli postaram się je bardziej polubić :) A ty ze swoim zrób, co uważasz za słuszne.

 Re: Zamierzam zmienić imię.
Autor: Adam (---.rene.com.pl)
Data:   2009-04-05 13:27

Imię to tylko Imię. Odpuśc sobie - po co Ci to potrzebne, ja mam dla przykładu semickie imię, a wolałbym miec typowo Słowiańskie - np. Tworzysław :D

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: