logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: ona (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-04-05 21:06

Dlaczego Triduum Paschalne nie jest ustanowione jako święto obowiązkowe w Kościele katolickim? Ksiądz dzisiaj powiedział, że są to najważniejsze dni w roku, nawet ważniejsze od Bożego Narodzenia. I nie rozumiem dlaczego chociaż Wielki Piątek nie jest świętem nakazanym.

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: Teresa (---.ib.tcz.pl)
Data:   2009-04-05 21:37

Dodając do w/w pytania - nurtuje mnie dlaczego chce się ustanowić dniem wolnym od pracy 6 stycznia, a nie Wielki Piątek?

-----------

Motywacje przywrócenia (a nie ustanowienia) dnia wolnego od pracy w Święto Trzech Króli można poznać na www.trzechkroli.pl
moderator

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-04-05 21:43

Ona, nie rozumiem, skąd u Ciebie takie poczucie zawodu? Sama przecież usłyszałaś dziś w kościele, "że są to najważniejsze dni w roku, nawet ważniejsze od Bożego Narodzenia." Więc w czym rzecz?
Bo to nawet nie są 3 dni. Przynajmniej w mojej parafii p/w św. Antoniego o.o. Franciszkanów w Gdyni. Każdego roku to rozciągnięty na 3 - JEDEN DZIEŃ. Jedna Liturgia - rozpoczyna się w Wielki Czwartek Mszą Wieczerzy Pańskiej, poprzez modlitwy brewiarzowe w kolejne dni (Jutrznie, Nieszpory odmawiane wspólnie z wiernymi w piątek sobotę i niedzielę). Potem rano Jutrznia pod wieczór Liturgia Wielkiego Piątku z czuwaniem przy grobie Jezusa. Następnie kolejna Jutrznia - po niej cicha Adoracja w Wielką Sobotę, by o 21:00 Liturgią światła przeżywać przebogate w formę i treści Misterium Paschalne Wigilii Paschalnej. Z odnowieniem naszych przyrzeczeń chrzcielnych, chrztem niemowląt przez zanurzenie w chrzcielnicy. Procesja rezurekcyjna wokół kościoła ok 2 - 3 w nocy i adorowanie Chrystusa do 5 rano do Jutrzni, a całe Triduum kończą o 17:00 Nieszpory. A potem o 19:00 rozpoczynają się tańce paschalne (namiastkę ich widzimy zaraz po procesji) dla wszystkich, którzy tego pragną.
A teraz pomyśl tylko.
Jak tu kogoś zmuszać do takich przeżyć poprzez ustanowienie obowiązkowego w nich uczestnictwa? To przecież nie ma sensu. Zdecydowanie lepiej przeżywać na zasadzie pragnienia serca, niż z przymusu. Bo, kto czuje więzi z Chrystusem, nie potrzebuje nakazu (obowiązku), żeby być w Jego Kościele i kościele...
Ps. Chcę Ci jeszcze powiedzieć, że przez całe Triduum nasz (obszerny przecież) kościół dosłownie pęka w szwach. Wszystkie miejsca są zajęte. Nawet na 'chórze' (balkonie), który zazwyczaj świeci pustkami. Na Pasterce nie ma tylu ludzi, co przez całe Triduum. Aha. Dodam jeszcze, że podczas Mszy Wieczerzy i w czasie Wigilii Paschalnej wszyscy wierni przyjmują u nas Komunię pod dwiema postaciami. Zaś przeżycia Triduum są bardzo głębokie i wzniosłe.

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-05 21:56

Na przykład dlatego: liturgia jest tylko wieczorem, nie ma wyboru. A jest to dzień roboczy, idziemy do pracy, o różnej porze. Mnóstwo ludzi nie mogłoby i tak wziąć udziału w liturgii. Co innego, gdy msze są i rano i wieczór, wtedy w zależności od godzin pracy można przyjść na jedną czy na drugą.

Albo: masz maleńkie dziecko, chorą matkę itp. To są codzienne naprawdę długie liturgie. Dziecka małego nie weźmiesz. Skoro byłyby obowiązkowe dla wszystkich, a jedyne w ciągu dnia - nie da się wymienić z innymi domownikami na "dyżurach", tak jak na przykład w niedzielę.

Poza tym kilkugodzinne codzienne liturgie dla ludzi, którzy są w pobożności przeciętni, byłyby nie do wytrzymania :))) A dla pracujących matek wielu dzieci, którym mąż nie bardzo pomaga w domu - naprawdę trudne do realizacji.

A Triduum jest "tylko" przygotowaniem do Wielkiejnocy, to naprawdę ważne dni, ale jednak nie świąteczne.

No i przecież to, że nie są obowiązkowe oficjalnie, nie znaczy, że każdy w sumieniu nie może tak właśnie do tego podejść. Ci, którzy rozumieją ważność tych dni - przychodzą codziennie do kościoła. Trzeba jednak trochę więcej rozumieć i mieć taką możliwość.

Swoją drogą Wielki Piątek mógłby być dniem wolnym od pracy, jak w niektórych państwach. Jednak wiemy, że nawet Trzech Króli - jedno z najważniejszych świąt, w Polsce na razie nie udało się przywrocić dniem wolnym, więc nie ma co liczyć na wolny Wielki Piątek.

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-04-05 22:06

Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe m.in. dlatego, że Wielki Czwartek ani Piątek nie są dniami wolnymi od pracy. Nie każdy daje radę pogodzić obowiązki np. matki i żony (ojca i męża) dodatkowo przygotowującej święta z kilkugodzinnym uczestnictwem w uroczystościach Triduum Paschalnego. Gdyby uczestnictwo było obowiązkowe taka osoba zaciągałaby grzech, przy stanie obecnym - powstaje jedynie żal, że nie dała rady uczestniczyć.

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: Samson (---.xdsl.centertel.pl)
Data:   2009-04-05 23:15

Święto jak do tej pory kojarzy mi się tylko z czymś wesołym i radosnym no chyba pierwszy raz byłoby to smutne święto (jeśli chodzi o Męke Pańską)
Trzeba jednak pamiętać że ten Wielki Tydzień prowadzi jednak przecież do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i w tym kontekście powinno być to rozumiane.
Tak mi sie zdaje.
No poza tym obecność nie jest nakazana tak aby nie pomnażać ludziom grzechów.
Pytanie Teresy
Dlaczego chce się ustanowić 6 stycznia dniem wolnym od pracy bardzo mnie nurtuje a jednocześnie smuci.
Smuci mnie mianowicie brak świadomości Objawienia Pańskiego i tak ważnego gestu jakiego dokonali 3 królowie/mędrcy
Bo oto przecież Chrystus przez nich (przedstawicieli swiata pogan) objawia że jest Panem i Władcą nie tylko Izraela, ale wszechświata tak że nawet niebo i gwiazdy są mu posłuszne..
To tak najkrócej jak można napisałem ale zawsze bede bronił tego właśnie święta
pozdrawiam :)

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: DZIEWCZYNA (---.chello.pl)
Data:   2009-04-05 23:51

dla nas od kilku lat jest oczywiste że w Wielki Czwartek i Wielki Piątek bierzemy urlop. Po prostu. I uczestniczymy w liturgiach tych dni pomimo małych dzieci - to po prostu kwestia organizacji i priorytetów.
W niektórych parafiach są liturgie Wielkoczwartkowe i Wielkopiątkowe dla dzieci - tam tez idę z dziećmi, albo idzie tam moja mama a potem biegnie do mnie żeby zostać z dziećmi w domu (tak zrobiliśmy w zeszłym roku).
Na wigilie Paschalną tez idę z dziećmi - córka dwa i pół roku a druga 5 miesięcy. Ta druga zresztą będzie chrzczona :)
Piszę to bo boli mnie opinia, że jak się ma małe dzieci to się do kościoła nie chodzi. Niedawno jakis ksiądz w telewizji mówił, że matki dzieci do lat 6-cu mogą na Msze Św. nie chodzić. Ciekawa jestem jak on sobie wyobraża przekaz wiary tym dzieciom? I czym dla niego jest życie wiarą, z Jezusem, jeśli tak po prostu mozna zrezygnować na np. 6 lat z uczestnictwa w liturgiach.
Oczywiście - rozumiem np. samotne matki, albo w trudnych rodzinach, czy po prostu pewne okoliczności, które nie pozwalają na uczestniczenie - choroba itp... Ale takie uogólnianie: "masz małe dzieci = nie uczestniczysz w liturgiach" nie podoba mi się.
To nie pomaga matkom zmagać się, aby jednak spróbować jakoś uczestniczyć.

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-04-05 23:57

Na tytułowe: też się nad tym zastanawiam.
P.S.
Swoją drogą, warto by sprawdzić ilu katolików mamy w rządzie i sejmie. Sądząc po prawie stanowionym przez ostatnie 20 lat - najwyżej 20 %. Sądząc po stosunku polityków np. do rodziny, było nie było, być, albo nie być Polski na pokolenia, najwyżej 1 %. Rozumiem, że politycy stworzyli taką ordynację wyborczą, ale kto ich wybrał? Inaczej mówiąc, ile jeszcze można oszukiwać ludzi? Herod zabił raptem ok. 40 niewiniątek, cóż to jest wobec naszego sejmu? Ja wiem, jak Herod doszedł do władzy, ale skąd się biorą dzisiejsze indywidua?

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: dk. Adam (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-04-06 13:22

Triduum to już Pascha Pańska, a nie tylko przygotowanie do niej.

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: Inka (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2009-04-06 14:49

Od kilku lat w kościele do, którego chodzę rekolekcje wielkopostne rozpoczynają się w Niedzielę Palmową a kończą w Wielką Srodę. Jak widać Wielki Tydzień staje się w ten sposób tygodniem wyjątkowym - do Triduum Paschalnego wprowadzają rekolekcje. Teraz nie wyobrażam sobie już innego porządku. Jednak gdyby Wielki Piątek został dniem świątecznym, mogłoby zabraknąć czasu na przygotowanie tej bradziej świeckiej "oprawy" Świąt ;)))

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: ona (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2009-04-06 15:16

Dziękuję wszystkim.
Ta opcja Bogumiły: "Poza tym kilkugodzinne codzienne liturgie dla ludzi, którzy są w pobożności przeciętni, byłyby nie do wytrzymania :)))" - najbardziej do mnie trafiła. Zresztą też tak podejrzewałam, tyle dni świąt bez przerwy na odpoczynek od kościoła, to by przeciętny człowiek się "wykończył" ;)).

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: irka (---.toya.net.pl)
Data:   2009-04-07 09:20

Obowiązek udziału w Liturgii np. niedzielnej powstał, ponieważ ludzie zaniedbywali udział we Mszy świętej. Czy potrzebne jest prawnicze podejście i wszystko ma być pod sankcją grzechu ciężkiego? A co z własną dojrzałością, własną decyzją, własnym uczestnictwem, własnym myśleniem? Obowiązek, przepis, jest dla małodusznych. Na wszystko trzeba przepis, nie można samemu w czymś uczestniczyć? ;)

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: J (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-04-09 00:03

"I uczestniczymy w liturgiach tych dni pomimo małych dzieci - to po prostu kwestia organizacji i priorytetów."
To co dla jednych proste i jest tylko kwestią organizacji i priorytetów, dla innych może okazać się rzeczą nie do przejścia. Niestety, nie każde małe dziecko nadaje się na wielogodzinne, zwłaszcza nocne liturgie. Nawet nie każdy dorosły jest w stanie sobie z tym poradzić pomimo chęci uczestnictwa. Nie potrzeba tu wielkich chorób, patologii rodzinnych, itp. - wystarczy mniejsza wytrzymałość organizmu. Jeden potrafi zregenerować się po trzech godzinach snu, inny nie. Jedno dziecko zaśnie spokojnie w ramionach rodziców, inne przepłacze pół nocy. Krótka modlitwa przed grobem Pańskim w Wielką Sobotę i spokojne rozmowy z dzieckiem wdrażające go w temat, mogą być dla niego dużo korzystniejsze niż przetrzymywanie na siłę na uroczystościach Triduum.
Nie ma potrzeby zabierania dzieci od niemowlęctwa na wszystkie liturgie, żeby przekazywać im wiarę. Pole manewru jest naprawdę duże. Zmagania rodziców, którzy w każdą niedzielę uczestniczą we mszy św. na zmianę, właśnie ze względu na dobro swoich dzieci, też są niemałe. A boli to, że ci, którzy uporali się z trudem rodzinnego uczestnictwa w liturgiach, patrzą przez pryzmat własnych sukcesów w tej kwestii, przypisując pozostałym jedynie same zaniedbania.

 Re: Dlaczego Triduum Paschalne nie jest obowiązkowe?
Autor: Ewa (---.c200.msk.pl)
Data:   2010-03-31 14:05

Zawsze uczestniczyłam w Triduum. W tym roku nie będę, bo jestem w ciąży. Boli kręgosłup, nie mówiąc o chorych, kichających ludziach w kościele. Pierwszą ciążę poroniłam i nie sądzę, by narażanie drugiego dziecka na komplikacje było czymś złym. Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda mi się jednak ta zorganizować czas obowiązki, by głębiej przeżyć te piękne święta. Widzę, że mimo braku nakazu, najwięcej ludzi w kościele jest właśnie w Triduum poprzedzające Zmartwychwstanie Pańskie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: