logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nie uważałam na katechezie i teraz sie gubię.
Autor: Ina (---.tpnets.com)
Data:   2009-06-09 12:33

Witam. Czy mógłby mi ktoś Was odpowiedzieć na pytania, bo sama się w tym gubię:
1. czy w Uroczystość Bożego Ciała trzeba uczestniczyć w procesji, czy wystarczy tylko być na mszy?
2. czy jeśli w Pierwszy Piątek Miesiąca pójdę tylko na spowiedź, to ta spowiedź będzie ważna? Czy jest obowiązek uczestnictwa w Mszy?
3. czy jeśli sobie przypomniałam teraz grzechy popełnione w dzieciństwie (właściwie wtedy nie wiedziałam, ze to grzechy i jaka jest ich ranga:lekki-ciężki) to muszę iść najpierw do spowiedzi, czy tylko wystarczy że powiem o nich przy następnej i teraz bez przeszkód mogę iść do Komunii?
Z Góry dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Nie uważałam na katechezie i teraz sie gubię.
Autor: Mateusz (89.174.163.---)
Data:   2009-06-09 16:35

1. Wystarczy msza, jednak procesja to publiczny wyraz naszej wiary :)
2. Spowiedź będzie ważna - grzechy będą odpuszczone (ale jeśli chcesz dopełnić 9 pierwszych piątków to niestety trzeba będzie zacząć je od nowa. Bo najważniejsze w pierwszy piątek jest przyjęcie Komunii św. [oczywiście trzeba być w stanie łaski uświęcającej, ale niekoniecznie spowiedź ma odbyć się akurat w tym dniu]).
3. Miałem ostatnio podobny problem i ks. na spowiedzi powiedział, że bardzo dobrze, że takie grzechy się przypominają - to działalność Ducha Świętego, jednak w ogóle nie trzeba ich wyznawać. Gdy spowiadałaś się wcześniej nie miałaś świadomości ich popełnienia, a więc wyznałaś wszystko co podpowiadało Ci sumienie i rozum - to sprawia, że odpuszczone są wszystkie grzechy - a więc te dawne, nieznane, zapomniane już nie istnieją :)

 Re: Nie uważałam na katechezie i teraz sie gubię.
Autor: kawa (---.multi-play.net.pl)
Data:   2009-06-09 16:42

Faktycznie trochę się gubisz, i to jeszcze nie tam, gdzie myślisz ;) Gubisz sens chrześcijaństwa - wiara to bycie w relacji z osobowym Bogiem, nie system nakazowo-zakazowy z ściśle określonymi procedurami do wypełniania. Może warto w ramach nadrabiania braków z katechezy poczytać trochę katolickiej literatury? :)
Wracając do "adremu":
1) Nie ma obowiązku uczestniczenia w procesji. Jednak warto.
2) Chodzi Ci zapewne o nabożeństwo 9 pierwszych piątków miesiąca, rozpropagowane przez św. Małgorzatę Alacoque. Polega ono nie tyle na comiesięcznych spowiedziach w pierwsze piątki, co przyjęciu w ten dzień Komunii Świętej w intencji wynagradzania Sercu Jezusa zniewagi od grzeszników. Do spowiedzi można przystąpić w innym dniu, ważne żeby w piątek być w stanie łaski.
3) Żeby popełnić grzech ciężki, trzeba być tego świadomym. Grzechy nie wyznane na spowiedzi, jeśli nie zostały celowo zatajone, są odpuszczone, nie ma potrzeby do nich wracać. A już na pewno nie do tych z dzieciństwa.
Pozdrawiam, A.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: