logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Rdz 21,2. Prawda czy obraz literacki?
Autor: Michał (---.wask.wroc.pl)
Data:   2009-06-09 17:33

Witam serdecznie,
Czy Abraham naprawdę otrzymał syna w wieku 100 lat czy też jest to tylko obraz literacki w Piśmie Świętym?
Pozdrawiam.

 Re: Rdz 21,2. Prawda czy obraz literacki?
Autor: Mateusz (89.174.163.---)
Data:   2009-06-09 19:28

Prawda.
Wynika to również z kontekstu, ponieważ byli z Sarą zasmuceni z powodu braku potomka, a Sara była uznana za niepłodną.
:)

 Re: Rdz 21,2. Prawda czy obraz literacki?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-06-09 19:42

Naprawdę otrzymał.

 Re: Rdz 21,2. Prawda czy obraz literacki?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-06-09 22:47

Wierzę, że Abraham naprawdę otrzymał syna w wieku 100 lat. Dla Boga jest wszystko możliwe.
"I mówił Bóg do Abrahama: 'Żony twej nie będziesz nazywał imieniem Saraj, lecz imię jej będzie Sara. Błogosławiąc jej, dam ci i z niej syna, i będę jej nadal błogosławił, tak że stanie się ona matką ludów i królowie będą jej potomkami'. Abraham, upadłszy na twarz, roześmiał się; pomyślał sobie bowiem: 'Czyż człowiekowi stuletniemu może się urodzić syn? Albo czy dziewięćdziesięcioletnia Sara może zostać matką?' Rzekł zatem do Boga: 'Oby przynajmniej Izmael żył pod Twoją opieką!' A Bóg mu na to: 'Ależ nie! Żona twoja, Sara, urodzi ci syna, któremu dasz imię Izaak. Z nim też zawrę przymierze, przymierze wieczne z jego potomstwem, które po nim przyjdzie. Co do Izmaela, wysłucham cię: Oto pobłogosławię mu, żeby był płodny, i dam mu niezmiernie liczne potomstwo; on będzie ojcem dwunastu książąt, narodem wielkim go uczynię. Moje zaś przymierze zawrę z Izaakiem, którego urodzi ci Sara za rok o tej porze'. Wypowiedziawszy te słowa, Bóg oddalił się od Abrahama" Rdz 17, 15-22.
"Rzekł mu [jeden z nich]: 'O tej porze za rok znów wrócę do ciebie, twoja zaś żona Sara będzie miała wtedy syna'. Sara przysłuchiwała się u wejścia do namiotu, [które było tuż] za Abrahamem. Abraham i Sara byli w bardzo podeszłym wieku. Toteż Sara nie miewała przypadłości właściwej kobietom. Uśmiechnęła się więc do siebie i pomyślała: 'Teraz, gdy przekwitłam, mam doznawać rozkoszy, i mój mąż starzec?' Pan rzekł do Abrahama: 'Dlaczego to Sara śmieje się i myśli: Czy naprawdę będę mogła rodzić, gdy już się zestarzałam? Czy jest coś, co byłoby niemożliwe dla Pana? Za rok o tej porze wrócę do ciebie, i Sara będzie miała syna'. Wtedy Sara zaparła się, mówiąc: 'Wcale się nie śmiałam' - bo ogarnęło ją przerażenie. Ale Pan powiedział: 'Nie. Śmiałaś się!' Potem ludzie ci odeszli i skierowali się ku Sodomie. Abraham zaś szedł z nimi, aby ich odprowadzić" Rdz 18, 10-16.

 Re: Rdz 21,2. Prawda czy obraz literacki?
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-06-12 21:34

Te lata musiały być innej długości niż nasze 365 dni. Zresztą porównaj tez z Rdz 5 - tam wszyscy dożywali grubo powyżej 500 lat i pierwsze dzieci mieli w wieku minimum 62 lat, co tez nie jest "normalne". Pan Verba Docent kiedyś tłumaczył tu na forum dlaczego Żydzi nie przywiązują wagi do szczegółów i ze np podana taka długość życia ma podkreślać, ze dany człowiek dożył sędziwego wieku, a nie sugeruje, ze naprawdę żył tysiąc lat. Ale nie pamiętam szczegółów i jakoś nie mogę znaleźć :(

 Re: Rdz 21,2. Prawda czy obraz literacki?
Autor: agu (---.toya.net.pl)
Data:   2009-06-12 23:29

na pewno był baaardzo stary.
kiedyś z koleżankami zostałyśmy zaczepione przez grupkę nastoletnich chłopców, którzy sprawiali wrażenie niezbyt przyjaznych. potem zdawałyśmy relację przed policjantem (kocham niemiecką policję). pytanie policjanta: ilu ich było? odpowiedź Ani: około 6-8, odpowiedź Magdy: 10-15, odpowiedź Ali: 20 albo 30. Policjant się nie zdziwił. Tak samo nie ma się co dziwić, że patriarchowie żyli setki lat. ;)

 Re: Rdz 21,2. Prawda czy obraz literacki?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-06-12 23:31

Wprawdzie to nie były nasze lata (bo rok żydowski, to rok księżycowy, a w starożytności w ogóle nie przywiązywano wagi do chronologii), ale bez przesady, to czy Abraham miał 100, czy 95 lat jest bez większego znaczenia. Istota rzeczy jest niezmienna. Był w wieku, w którym naturalne posiadanie dzieci jest wykluczone.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: