logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Po co święci się świątynie, kościoły?
Autor: Sylwiq (---.karoo.KCOM.COM)
Data:   2009-06-15 18:22

Jakie znaczenie ma święcenie świątyń, kościołów? Bardzo mnie ten temat interesuje. Jak to wyglądało w historii Kościoła? Będę wdzięczna za linki. Bóg zapłać.

 Re: Po co święci się świątynie, kościoły?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-06-16 11:31

To znaczy tak, mam problem, w tytułowym nie pasuje mi wyraz się. Gdyby nie on, odpowiedź byłaby prosta - dla ludu, dla budowania jego wiary.
Co do reszty to niewiele wiem o historycznym rozwoju liturgii konsekracyjnej. Konsekracja, poświęcenie, zadedykowanie Bogu, funkcjonowało od zawsze w dziejach ludzkości. Zawsze byli ludzie, przedmioty zadedykowane Bogu. Sama liturgia, pochodząca trochę ze ST, trochę z obrzędów pogańskich, głownie rzymskich, a ponoć i gallikańskich kształtowała się gdzieś pomiędzy późną starożytnością, a wczesnym średniowieczem. Chodziło o to by to miejsce oficjalnie zadedykować Bogu, by nie był to zwykły budynek, a budynek poświęcony oddawaniu czci Bogu. Miało to swój sens, biorąc pod uwagę, że pierwsze rzymskie bazyliki były budynkami publicznymi w których sprawowano władzę sądowniczą. Tak więc rozwój liturgii konsekracyjnej, jak i całe założenie budowy budynku specjalnie poświęconego Bogu i oddającego swoją formą istotę naszego kultu i mającego najpełniej wyobrazić, przybliżyć Boga, następuje po edykcie mediolańskim. Konsekracja stanowi nierozdzielną część tego procesu który najpełniej zrealizował się w Bizancjum, a w Europie Zachodniej osiągnął swój szczyt w katedrze gotyckiej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: