logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Krzysiek (---.studby.uio.no)
Data:   2009-08-10 16:46

Szczęść Boże,
wczoraj byłem w kościele katolickim w Norwegii i przy rozdzielaniu Komunii księdzu pomagała kobieta. Dotąd myślałem, że tylko mężczyźni mogą to robić, nigdy wcześniej w Polsce nie spotkałem się z takim przypadkiem i zastanawiam się: dlaczego? Czy są może jakieś przepisy w kościele w danym państwie?

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-08-10 17:49

Ustalenia odnośnie Nadzwyczajnych Szafarzy Komunii Świętej precyzują Episkopaty poszczególnych krajów. Nie znam przepisów dotyczących Norwegii, ale wiem, że do pełnienia tej posługi niektóre kraje dopuszczają również świeckie kobiety, na takich samych zasadach, jakie są stosowane względem mężczyzn.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: zielona_mrowka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-08-10 18:05

Bo nie ma takiej potrzeby, poza tym mężczyzn, nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej też jest niewielu w naszym kraju i wiele osób też nigdy się z tym nie spotkało. W zeszłym roku (może dwa lata temu?) w Polsce dopuszczono do tej posługi kobiety jednak głównie chodzi tutaj o siostry zakonne, poszukaj na stronach Episkopatu. W Norwegii katolików można liczyć na palcach a księży i tak na tę garstkę jest za mało więc do możliwie największej liczby posług są "zatrudniani" świeccy, jeżeli brak mężczyzn, przyjmowane są kobiety. Choćby popatrz na rodzime podwórko i sprawę tzw. ministrantek.
Pozdrawiam.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Marta (---.pai.net.pl)
Data:   2009-08-10 20:23

Myślę, że tego rodzaju przepisy są różne w różnych państwach, czy nawet diecezjach. Decyduje episkopat i biskup danego miejsca.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Ewelina (82.132.136.---)
Data:   2009-08-10 20:24

W Irlandii jest podobnie.
Komunii udzielają osoby świeckie - w tym kobiety.
Ciekawostka również jest, iż do komunii przystępuje sie tzw. "ławkami".
Zdarzyło sie, ze zapytano mnie dlaczego nie przyjęłam Ciała Chrystusa, gdy odpowiedziałam, ze najpierw trzeba sie szczegółowo wyspowiadać ze wszystkich przewinień, nastąpiło (jak sie nie mylę) zdziwienie i zaskoczenie.

Poza tym porządek Mszy wygląda tak samo jak w Polsce. Choć już nauczyłam sie - wciąż zachwyca mnie: Ojcze Nasz, Wierze w Boga Ojca, Chwała na wysokości Bogu w języku angielskim.

Pozdrawiam

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: foam (---.icpnet.pl)
Data:   2009-08-10 20:32

Kobiety są dopuszczone do "szafarz-owania" chyba wszędzie. Za granicą już spotykałam takie sytuacje, w Polsce jeszcze nie. Pewno jest to związane z liczbą mężczyzn chętnych do bycia szafarzami nadzwyczajnymi.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: ktosia (---.pl)
Data:   2009-08-10 20:58

może była to siostra zakonna bezhabitowa, w Polsce siostry zakonne mające pozwolenie biskupa mogą udzielać Komunii Świętej lub same wystawiać Najświętszy Sakrament.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: kasiateresa (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2009-08-11 14:09

Całkiem niedawno byłam w Niemczech i tam też Komunię rozdzielała kobieta. Z tego co wiem, to w Polsce przepisy tego też nie zabraniają.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Marta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-08-11 18:46

To nie tak, ze "jeżeli brak mężczyzn, przyjmowane są kobiety". Pewne posługi są zarezerwowane dla osób wyświeconych (kapłanów), czyli mężczyzn. Natomiast posługi takie jak służba liturgiczna, kantor, świecki szafarz nadzwyczajny Komunii są dostępne dla osób świeckich i tu, z punktu widzenia prawa, raczej nie ma znaczenia czy mężczyzna czy kobieta. Natomiast w niektórych krajach, np w Polsce, myślę, że z powodu uwarunkowań społecznych w dalszym ciągu kobiety mają ograniczony dostęp do spełniania niektórych posług.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2009-08-11 19:23

"byłam w Niemczech i tam też Komunię rozdzielała kobieta. Z tego co wiem, to w Polsce przepisy tego też nie zabraniają."

Wskazania Konferencji Episkopatu Polski odnośnie do nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej

Uwzględniając rozwój posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej w diecezjach polskich oraz postanowienia II Polskiego Synodu Plenarnego, gdzie dla stałego akolity podany jest niższy wiek dopuszczenia do tej posługi, oraz biorąc pod uwagę głosy biskupów i przedłożenie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, Konferencja Episkopatu Polski określa, co następuje:

1. Biskupi diecezjalni mogą upoważnić mężczyzn, a także siostry zakonne i niewiasty życia konsekrowanego w wieku 25 do 65 lat do posługi nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej.

2. Kandydaci powinni odznaczać się zaangażowaniem w życie Kościoła, wzorowym życiem moralnym oraz poważaniem wśród duchowieństwa i wiernych.

3. Kandydat winien znać podstawowe prawdy katechizmowe oraz najważniejsze zagadnienia teologiczno-liturgiczne. Szczegółowe zagadnienia wylicza instrukcja dotycząca formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej. W zależności od miejscowych warunków biskup może polecić kandydatowi udział w kursie teologicznym lub zażądać egzaminu.

4. Biskup diecezjalny upoważnia do posługi nadzwyczajnego szafarza na jeden rok kandydata, którego poleca ksiądz proboszcz.

5. Przed upoważnieniem kandydata zaleca się odprawienie trzydniowych rekolekcji albo dnia skupienia.

6. Szafarz nadzwyczajny wykonuje swoją posługę wtedy, gdy liczba kapłanów wobec komunikujących jest za mała. Może on w ramach ważności upoważnienia świadczyć pomoc na terenie całej diecezji; poza diecezją na stałe może to czynić tylko za zgodą ordynariusza tamtej diecezji.

7. Szafarz nadzwyczajny może, za wiedzą księdza proboszcza, zanieść Komunię świętą do domów tylko osobom, których odpowiedni stan duchowy jest znany, zachowując przepisy liturgiczne.

8. Szafarz nadzwyczajny podczas pełnienia tej posługi w czasie Mszy św. winien być ubrany w albę, a jeśli trzeba przepasany cingulum. Pełniąc swą posługę poza Mszą św., może nosić zwykłe ubranie. Siostry zakonne spełniają posługę nadzwyczajnego szafarza w swoim stroju zakonnym, a osoby życia konsekrowanego w swoim stroju.

9. Braci zakonnych obowiązują te same postanowienia. Wyższy przełożony zakonów kleryckich zwraca się do biskupa diecezjalnego o udzielenie pozwolenia na wykonywanie posługi w kościołach diecezji dla nadzwyczajnych szafarzy przez siebie ustanowionych.

10. Posługa szafarza jest bezinteresowna. W sytuacji uzasadnionej może przysługiwać zwrot kosztów przejazdu lub rekompensata, o ile wskutek wykonywania posługi uszczupliły się dochody w pracy zawodowej szafarza.

11. W nadzwyczajnych sytuacjach celebrans może ustanowić ad casum nadzwyczajnego szafarza Komunii świętej zgodnie z tekstem zawartym w Mszale rzymskim dla diecezji polskich na str. 6*.

12. Szczegółowe wskazania odnośnie do przygotowania i stałej formacji nadzwyczajnych szafarzy Komunii świętej znajdują się w osobnej instrukcji.

+ Arcybiskup Józef Michalik
Przewodniczący Konferencji
Episkopatu Polski

+ Bp Stefan Cichy
Przewodniczący Komisji Episkopatu
ds. Kultu Bożego i Dyscypliny
Sakramentów

Warszawa, dnia 9 marca 2006 r.
335. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski

źródło: http://www.awsd.bialystok.pl/forum/index.php?topic=38.0
Niestety, oficjalna strona Episkopatu (chwilowo?) nie działa.

kasiutereso, jeśli masz dostęp do nowszych źródeł potwierdzających twoje słowa, to proszę podziel się nimi. Bo twoja wypowiedź sugeruje, jakoby w Polsce kobiety na równi z mężczyznami były dopuszczone do tej posługi.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Niki (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2009-08-11 21:01

W Niemczech jest to na porządku dziennym i nikogo nie dziwi: Komunii udzielają razem z księdzem osoby świeckie, w tym kobiety, a do mszy służą dziewczyny-ministrantki.
Szczęść Boże.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-08-12 00:57

"Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów podała wyjaśnienie kan. 230 paragrafu 2, który brzmi: "Świeccy mogą być czasowo wyznaczeni do pełnienia funkcji lektora w czynnościach liturgicznych, kantora lub inne, zgodne z przepisami prawa".

W wyjaśnieniu czytamy:

a) Kanon dopuszcza możliwość pełnienia funkcji liturgicznych przeznaczonych dla świeckich, także przez kobiety, ale nie nakazuje wprowadzania takiego zwyczaju. Decyzja należy do każdego biskupa diecezjalnego, który powinien zasięgnąć opinii Konferencji Episkopatu.

b) Stolica Apostolska respektuje decyzję biskupów, którzy dopuścili kobiety do pełnienia służby liturgicznej. Przypomina jednocześnie, że JEST RZECZĄ POŻĄDANĄ PODTRZYMYWANIE TRADYCJI SŁUŻBY LITURGICZNEJ OŁTARZA SPEŁNIANEJ PRZEZ CHŁOPCÓW, KTÓRA TO TRADYCJA PRZYCZYNIŁA SIĘ BARDZO DO ROZWOJU POWOŁAŃ KAPŁAŃSKICH.Stąd istnieje dalej obowiązek prowadzenia grup ministrantów.

c) Jeśli jakiś biskup dopuszcza kobiety do służby ołtarza, decyzja ta winna być dobrze wyjaśniona wiernym w świetle wspomnianej normy.

d) Musi być jasne, że wymienione funkcje liturgiczne są spełniane przez świeckich na mocy biskupa, a nie na mocy prawa".
Z wątku http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=147188&t=147188

Pozdrawiam :)

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2009-08-12 21:02

Niektórzy rozdzielanie Komunii przez kobiety uważają za koszmar - natomiast moje doświadczenia są inne. Chyba nie wiedzą jakimi to szczęściarzami są w Polsce. Nie spotykają czegoś takiego, co niekiedy widzę w Stanach Zjednoczonych Ameryki: - na Mszy św. ksiądz staruszek lub kapłan z afryki, bo brak powołań. (W tym roku na całą archidiecezję Chicagowską zostało wyświęconych 9 prezbiterów, 5-ciu urodzonych poza USA.) W kościele 97% to same panie w podeszłym wieku. Nie ma młodzieży, ani jednego ministranta, ani dodatkowej "męskiej" pomocy, diakona czy szafarza. Mszał podtrzymuje księdzu do modlitwy dziewczynka, a Komunię rozdzielają pobożne niewiasty, aby pomóc kapłanowi. Oczywiście są jeszcze parafie, w których jest inaczej, ale kobiety-szafarki tu nie wzbudzają zdziwienia, nawet na polskich mszach.

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Kasia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2009-08-13 23:04

Przeczytałam wyżej, więc dopytam, zamiast tworzyć nowy wątek.

/.../

Można założyć ten wątek na forum dyskusji, zapraszam więc tutaj.
p.o. moderatora

 Re: Komunia udzielana przez kobietę.
Autor: Kasia (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2009-08-14 21:18

/.../
Jeśli ktoś pomoże mi to zrozumieć, będę wdzięczna.
/.../

Decyzje podejmuje proboszcz (lub biskup) i tam nalezy pytać o odpowiedz, a nie Internautów. Nie za plecami, ale u zrodla.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: