logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy grzech śmiertelny zmazuje dobre uczynki?
Autor: Zabłakana owca (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-01 08:47

Czy w Pismie Swietym jest napisane, że przez grzech śmiertelny zmazywane są dobre uczynki? Dlaczego o to się pytam? Ponieważ byłam bardzo ale to bardzo daleko od Boga i jak przygotowywałam się do spowiedzi przeczytałam o tym i trochę byłam zła, że moje starania dobre uczynki będą zapomniane przez to że żyłam w NIEPRZYJAŹNI z BOGIEM, ale dla LUDZI starałam się być dobra choć różnie to bywało, ale próbowałam. Pozdrawiam i z góry dziękuje za odpowiedzi

 Re: Czy grzech śmiertelny zmazuje dobre uczynki?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-09-01 10:57

Podobne tematy przewijają sie przez Forum od lat. Zanim wiec otrzymasz odpowiedzi poczytaj sobie to, co już napisano w innych wątkach, może akurat coś z podanych linków trafi do Ciebie:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=188102&t=187920
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=181836&t=181665
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=167277&t=166443
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=80119&t=80053

 Re: Czy w Piśmie świetym jest napisane?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-09-01 11:14

To nie tak. Dzwoni nie w tym kościele.
"Strzeżcie sie, żebyście uczynków pobożnych nie wykonywali przed ludźmi po to, aby was widzieli; inaczej nie będziecie mieli nagrody u Ojca waszego, który jest w niebie" Mt 6,1, "jako ze z uczynków Prawa żaden człowiek nie może dostąpić usprawiedliwienia w Jego oczach" Rz 3,20a. "Jeżeli bowiem Abraham został usprawiedliwiony z uczynków, ma powód do chlubienia sie, ale nie przed Bogiem" Rz 4,2. "Cóż więc powiemy? To, że poganie nie zabiegając o usprawiedliwienie, osiągnęli usprawiedliwienie, mianowicie usprawiedliwienie z wiary, a Izrael, który zabiegał o Prawo usprawiedliwiające, do celu Prawa nie doszedł. Dlaczego? Ponieważ zabiegał o usprawiedliwienie nie z wiary, lecz - jakby to było możliwe - z uczynków. Potknęli sie o kamień obrazy" Rz 9, 30-33. "A jednak przeświadczeni, ze człowiek osiąga usprawiedliwienie nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, lecz jedynie przez wiarę w Jezusa Chrystusa, my właśnie uwierzyliśmy w Chrystusa Jezusa, by osiągnąć usprawiedliwienie z wiary w Chrystusa, a nie przez wypełnianie Prawa za pomocą uczynków, jako ze przez wypełnianie Prawa za pomocna uczynków nikt nie osiągnie usprawiedliwienia" Ga 2,16. "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, aby sie nikt nie chlubił" Ef 2, 8-9. "Ale może ktoś powiedzieć: Ty masz wiarę, a ja spełniam uczynki. Pokaż mi wiarę swoją bez uczynków, to ja ci pokażę wiarę ze swoich uczynków. Wierzysz, że jest jeden Bóg? Słusznie czynisz - lecz także i złe duchy wierzą i drżą. Chcesz zas zrozumieć, nierozumny człowieku, ze wiara bez uczynków jest bezowocna? Czy Abraham, ojciec nasz, nie z powodu uczynków został usprawiedliwiony, kiedy złożył syna Izaaka na ołtarzu ofiarnym? Widzisz, że wiara współdziałała z jego uczynkami i przez uczynki stała się doskonała" Jk 2, 18-22.

Tak więc jaki jest związek grzechu śmiertelnego z pełnieniem dobrych uczynków? Żaden.
Liczy się nie tyle uczynek jako taki, co motywacja mu przyświecająca. Uczynki jako takie, bez właściwej motywacji są bezwartościowe. Ani Cie nie zbawią, ani nie usprawiedliwią. Ale nikt ich Ci nie odbierze. Nie straciły swojej wartości.
Jakby to zobrazować?
Powiedzmy tak:
Jako wolontariuszka WOŚP chodziłaś z puszką i nazbierałaś na inkubator, dzięki któremu ocalało kilkoro dzieci. Te dzieci będą wstawiały się za Tobą w niebie. Potem pojechałaś na Woodstock, tam ćpałaś ile wlezie, dźgnęłaś kogoś nożem, uprawiałaś "wolną" "miłość", zniszczyłaś wystawę w obronie poczętych dzieci, a na koniec powiedziałaś Bogu "odczep się, nie chcę Cię", po czym wpadłaś pod samochód, albo wypchnęli Cię z pociągu, albo zaćpałaś tak, że Cie przekręciło. Ponieważ jednak powiedziałaś Bogu "nie", Bóg to uszanował. Być może w piekle będzie CI trochę chłodniej, bo wstawiają się za tobą uratowane dzieci. Jednak kilka osób dzięki Tobie nie obejrzało wystawy i przez to zamordowano kilkoro dzieci. Więc się zrównoważyło. Ładnie?
A teraz wiedz, że to bzdury. Żaden z tych uczynków ani Cie nie potępił, ani nie zbawił. Obawiam się, że te dobre uczynki mogły być naznaczone zabobonnym strachem, albo symonią (świętokupstwem), to jakby to delikatnie(?) obniża nieco ich wartość. Uczynki nie są bez znaczenia, ale liczy się motywacja. Czy mówisz: Kocham Cię Mamo, bo dałaś mi tabliczkę czekolady i dlatego wyniosę śmieci? Czy też: Kocham Cię Mamo, bo jesteś, a ponieważ Cię kocham, chcę Ci ulżyć i wyniosę śmieci?
Ciężar zbawienia w ogóle nie spoczywa w uczynkach, tylko w Krzyżu Jezusa Chrystusa. Bez Niego żaden uczynek nie jest w stanie nikogo zbawić.

 Re: Czy w Piśmie świetym jest napisane?
Autor: Jerzy (---.isp.tvkg.net)
Data:   2009-09-01 11:49

Bóg inaczej postrzega człowieka niż on sam siebie, może dlatego, że stwarzając go wiedział o nim dokładnie wszystko. Dla Boga nie istnieją rzeczy niemożliwe, toteż, ponieważ w swoim ręku trzyma wszystkie nici naszego żywota, to właśnie On decyduje o wszystkim. Od nas zależy, czy zwrócimy się do Niego całym sobą, bez jakichkolwiek ograniczeń i warunków (Bogu nie wolno stawiać żadnych warunków), a wtedy Bóg, który nas widzi zwróci się także do nas. Od czystości naszej intencji zależy to, jak Bóg przyjmie nasze oddanie. Jeśli nasze oddanie Bogu będzie całkowite i pełne miłości, wtedy Bóg także obdarzy nas miłością, a gdybyśmy nie umieli "wygrzebać się" z naszej grzesznej przeszłości, ześle nam Ducha Świętego, a On nas poprowadzi. Bóg odpuszcza nam nasze grzechy, lecz tylko te, do których mamy odwagę przed Nim się przyznać i za nie gotowi jesteśmy pokutować. Zatem odwagi, Bóg czeka na ciebie, nawet wtedy, gdy wydaje ci się, że świat cały o Nim zapomniał. Ufaj Bogu i pozostawaj z Nim. Szczęść Boże.

 Re: Czy grzech śmiertelny zmazuje dobre uczynki?
Autor: K. (78.8.27.---)
Data:   2009-09-01 12:53

Być może właśnie dobre uczynki były Twoją drogą do Boga, może to dzięki nim jesteś dzisiaj bliżej Niego. Czy więc można powiedzieć, że zostały one zmazane, zapomniane? Wydały już tutaj na ziemi owoce w postaci twojego nawrócenia i chwała Panu, że tak hojnie nagradza za dobro.
Dopóki macie czas, dobro czyńcie - Święty Paweł z Tarsu
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Czy grzech śmiertelny zmazuje dobre uczynki?
Autor: Marcin (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-01 17:57

Księga Proroka Ezechiela Rozdział 18 wers 24 (Ez 18,24 ) lecz należy także przeczytać Rozdział 18 wers 21 do 23 (Ez 18,21-23 )
Marcin

 Re: Czy grzech śmiertelny zmazuje dobre uczynki?
Autor: Teresa (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2009-09-03 22:51

/.../

Tak. Trzeba się szczerze wyspowiadać, spełniając wszystkie warunki sakramentu pokuty i pojednania w katedrze (w klasztorze np. franciszkanów) lub u swojego proboszcza, bo tylko tam można otrzymać rozgrzeszenie z tego grzechu.
p.o. moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: