logo
Sobota, 11 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: ala (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-02 15:07

Czy jest sens modlitwy za eks księży? Jak się za nich modlić i o co?

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Agnieszka W (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-02 16:08

A jaki jest sens modlitwy za rozbite małżeństwa? Taki sam jak modlitwy za eks księży.
Kapłanem się jest całe życie, nieważne czy się odejdzie z Kościoła czy nie. Tak samo, mężem, żoną jest się całe życie. A o co się modlić - o powrót do Kościoła, kapłaństwa, o nawrócenie i pokutę za grzech zdrady Kościoła.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-02 17:02

A jaki jest sens modlitwy za kogokolwiek, kto zbłądził? To właśnie za tych, co błądzą, trzeba się modlić przede wszystkim. To szukanie razem z Jezusem zabłąkanej owcy. Podobnie jak modlitwa za mężów czy żony, którzy nie potrafili dotrzymać ślubu.
Jak się modlić? Jak zawsze. Jak potrafimy. O co? Żeby uporządkowali swoje życie na ile się da. Żeby wrócili, albo chociaż nie oddalali się coraz bardziej. Żeby potrafili przed innymi przyznać się do własnego grzechu, a nie szukali usprawiedliwienia w publicznym oskarżaniu innych. Żeby nie atakowali w mediach Kościoła. Jak zaczniesz się za nich modlić, to znajdziesz mnóstwo tematów.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2009-09-02 17:12

Taki sam, jak za każdego człowieka, który potrzebuje modlitwy. A wszyscy ludzie jej potrzebują. Nie znam człowieka, który by chciał, czy też mógł, obejść się bez modlitwy. Tym bardziej eks księża, którzy się gdzieś tam w życiu pogubili. Chociaż bardzo często nie przyznają się do tego nawet przed samym sobą, wpadając w swoisty rodzaj buty. Modlić można się każdą modlitwą, także i własnymi słowami. O co? O to, żeby wrócili do stanu kapłańskiego, nie raniąc przy tym nikogo... Ale na końcu dodawajmy zawsze, "jeśli taka jest wola Twoja, Panie."

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: aga (---.238.68.22.ip.abpl.pl)
Data:   2009-09-02 21:54

Modlitwa to najpiękniejszy dar jaki można ofiarować bliźniemu, a zwłaszcza takiemu, który zbłądził.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: magdalena (---.am.edu.pl)
Data:   2009-09-03 00:57

A jaki jest sens modlitwy za kogokolwiek? Każdemu modlitwa wstawiennicza jest potrzebna. A jeśli będziemy modlić się tylko za tych, których uważamy za dobrych i przykładnych, to parafrazując św. Pawła (1 Kor 15,14) powiemy, że Jezus tracił czas wyjaśniając kto jest naszym bliźnim i które przykazanie jest najważniejsze.
Kiedy modlę się za kogoś, po prostu oddaję go Bogu. Nie proszę o nic konkretnego, bo On wie lepiej ode mnie co i kiedy jest tej osobie potrzebne. Czasem tylko dorzucam: bo wiesz, jak on/ona cierpi. Ot i tyle.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Iwona (82.132.139.---)
Data:   2009-09-03 01:24

św Teresa od Dzieciątka Jezus całe zakonne życie modliła się za byłego karmelitę, który wywołał wielki skandal przy okazji odejścia i innych, którzy odeszli od kapłaństwa. Nie tylko za tych, co zostali.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Zbyszek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-03 12:36

Możemy modlić się za każdego człowieka, prosząc o łaskę pełnienia woli Bożej dla niego, a przy okazji dla siebie.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Spokojny (---.197.158.213.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2009-09-04 11:03

modlitwa za innych zawsze ma sens.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Verba Docent (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-09-04 12:06

Zwracam uprzejmie uwagę, że księdzem można przestać być nie tylko na skutek:
grzechu, zdrady, błądzenia. Nie każde opuszczenie stanu duchownego godne jest potępienia i negatywnego osądu.

Kodeks Prawa Kanonicznego przewiduje procedury legalnego utracenia stanu duchownego. Osobiście znam takiego człowieka, bliskiego przyjaciela mojego wuja.

Modlić należy się za każdego, za siebie, za bliźniego. Cokolwiek on zrobił, kimkolwiek jest i gdzie jest. Wszyscy jesteśmy grzeszni, omylni. Wszyscy błądzimy i we wszystkich z nas tkwi ziarno zdrady. Które może, w odpowiednich warunkach wykiełkować (o czym przekonałem się czytając onegdaj moją teczkę w IPN).

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Agnieszka (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-09-05 19:23

Drogi Verba Docencie, bardzo lubię Pańskie wypowiedzi, jednak w tej kwestii zastanawia mnie jedno: co PROCEDURA ma wspólnego z rzeczywistością sakramentalną? Rozumiem, że w uzasadnionych przypadkach ktoś może uzyskać dyspensę z obowiązków stanu duchownego i żyć nie grzesząc (więcej od innych), ale sakrament kapłaństwa, podobnie jak chrztu, znaczy duszę na wieczność, tak mnie przynajmniej uczono. Oczywiście mogłam coś pokręcić, bo nie jestem teologiem, ale wydaje mi się, że taki człowiek i tak jest kapłanem, choć zwolnionym z obowiązków stanu kapłańskiego i pozbawionym jego praw.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-09-05 20:42

W zasadzie już wskazany przez VD fragment KPK mówi właśnie o tym, że kapłanem jest się zawsze:
Kan. 290 - Święcenia raz ważnie przyjęte nigdy nie tracą ważności. Jednakże duchowny traci stan duchowny:
1° przez wyrok sądowy lub dekret administracyjny, stwierdzający nieważność święceń;
2° przez karę wydalenia nałożoną zgodnie z przepisami prawa;
3° przez reskrypt Stolicy Apostolskiej, którego to reskryptu Stolica Apostolska udziela diakonom tylko z poważnych przyczyn, a prezbiterom z najpoważniejszych.

Natomiast punkt 1 mówi, że o stwierdzeniu nieważności, czyli ktoś nie musiał popełnić jakiegokolwiek błędu/grzechu, a "traci" stan duchowny. Jednak mam tu pewne zastrzeżenia, inne niż Agnieszka.
Nieważność święceń oznacza, że ktoś de facto nigdy (dla Kościoła) nie był osobą duchowną. Tak jak stwierdzenie nieważności małżeństwa oznacza, że ktoś nigdy wobec Kościoła nie miał ślubu małżeńskiego (choć w jednym i drugim przypadku nie było też grzechu - nieczystości w związku, czy nadużycia u "kapłana"). Jeśli ktoś tak naprawdę nie był księdzem, to trudno mówić o eks-księdzu, choć oczywiście takie jest nasze poczucie rzeczywistości.

 Re: Jaki jest sens modlitwy za eks księży?
Autor: ag (---.centertel.pl)
Data:   2009-09-08 22:02

O co? To zależy od konkretnego przypadku, jeśli nie znasz sytuacji to modlić się możesz niestety jedynie bardzo ogólnie, starając się uwzględnić wszystkie możliwe opcje.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: