logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Lidia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-10-31 12:22

Piszę, ponieważ od jakiegoś czasu się zastanawiałam jak ma wyglądać pacierz. Czy należy mówić regułki modlitw? Czy trzeba się modlić rano i wieczorem? Kiedyś jak byłam w Licheniu z kuzynką i poszłyśmy do spowiedzi, to ksiądz powiedział mojej kuzynce że wystarczy jedna modlitwa dziennie, czy to prawda?
Czy zamiast odmawiania pacierza (regułek) mogłabym wieczorem porozmawiać z Bogiem własnymi słowami? Czy jeśli jestem w kościele to modlitwę dzienną mam już zaliczoną? Czy śpiewając piosenki Bogu w ciągu dnia wymaże tym sobie grzech zaniedbania modlitwy? Często zapominam zmówić pacierza, ale w ciągu dnia lub wieczorem zdarza mi się rozmawiać z Bogiem własnymi słowami lub śpiewać do Niego, czy popełniam grzech zaniedbania modlitwy?

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: hersmile (---.c198.msk.pl)
Data:   2009-10-31 12:45

Mam wrażenie, że traktujesz modlitwę i inne formy spotkania z Bogiem jak handel wymienny. "Jak odklepię pięć razy Ojcze Nasz, to Bóg mi odpuści osiem grzechów ciężkich i dwa lekkie", "komu innemu odpuści więcej, bo on jeszcze dodatkowo zmówił trzy razy Zdrowaś Mario", "a jeszcze kogoś innego nie wpuści po śmierci do nieba bo zabrakło mu pół dobrego uczynku". Nie tędy droga. Modlitwa płynie z serca i to zarówno ta własnymi słowami i taka, gdzie korzystasz z gotowych formułek. Jeśli zaczniesz pojmować relację z Bogiem jak z prawdziwym Przyjacielem, Kimś kto cię nieskończenie mocno kocha, nie będziesz mieć problemów z tym, czy ci "zaliczył" modlitwę. No i na koniec - nie ty wymazujesz sobie grzechy poprzez swoją modlitwę, czy jakieś dobre uczynki, ale twoje grzechy wymazał Jezus umierając na krzyżu z miłości do ciebie. Trochę więcej pokory.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: ks. Marian (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2009-10-31 13:56

Katechizm Kościoła Katolickiego tak ujmuje modlitwę:
"2559 Modlitwa jest wzniesieniem duszy do Boga lub prośbą skierowaną do Niego o stosowne dobra. Z jakiej pozycji mówimy w czasie modlitwy? Z wyniosłości naszej pychy i własnej woli czy też z "głębokości" (Ps 130, 1) pokornego i skruszonego serca? Ten, kto się uniża, będzie wywyższony. Podstawą modlitwy jest pokora. "Nie umiemy się modlić tak, jak trzeba" (Rz 8, 26). Pokora jest dyspozycją do darmowego przyjęcia daru modlitwy: Człowiek jest żebrakiem wobec Boga."
Więcej o modlitwie w następnych punktach Katechizmu:

www.katechizm.diecezja.elk.pl/rkkkIV-1wst.htm

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-10-31 13:58

Załamka. Totalna.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Ania18 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-10-31 17:28

Spokojnie. Chrześcijaństwo to nie biznes, a modlitwa to nie umowa-zlecenie. Modlitwa to coś nieskończenie więcej niż tylko słowa. Jezus w słowach Pisma Świętego mówi: "Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie" Mk 7,6b.
Kiedy rozmawiamy z kimś bliskim, nie liczymy ilości czasu ani ilości wypowiedzianych słów. Modlitwa może być tak różna jak różni są ludzie. Jedni śpiewają Bogu pieśni uwielbienia i dziękczynienia, inni modlą się w sposób tradycyjny np. różaniec czy tzw. "regułki", jeszcze inni modlą się w językach, wierząc, że "Gdy bowiem nie umiemy się modlić tak, jak trzeba - a jakże prawdziwe jest to, że nie umiemy rozmawiać z Bogiem! - sam Duch przyczynia się za nami w błaganiach, których nie można wyrazić słowami" Rz 8,26. Każda z tych modlitw jest dobra i przynosi chwałę Bogu, a nam pożytek duchowy, jeśli wypływa z serca przepełnionego miłością, wdzięcznością, pokorą i pragnieniem przebywania blisko swego Pana.
Bóg nie patrzy na to, ile razy się pomodliłaś, jak długo to trwało, ale czy modliłaś się szczerze, czy byłaś sercem blisko Stwórcy, jaka była Twoja modlitewna postawa. Nie popadaj też w idealizowanie swojej modlitwy. ŻADNA modlitwa nie ma w sobie takiej potęgi, by zmazać grzech. Nieliczne też nasze modlitwy są modlitwami doskonałymi w każdym tego słowa względzie (por. modlitwy świętych). To wszystko otrzymujemy w darze dzięki Męce Jezusa Chrystusa i przez Ducha Świętego, który został posłany do naszych serc.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: pustaczeq (89.231.194.---)
Data:   2009-10-31 17:31

No. Załamka. TOTALNA <ściana> Skąd takie pytania się biorą?
PS. modlitwa to nie koncert życzeń, a Bóg to nie automat. Wrzucam Ojcze Nasz, Zdrowaś Mario, a wyskakuje mi zdrowie, szczęście, powodzenie i pieniądze...

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-10-31 18:25

"Gdy się modlicie, nie bądźcie jak obłudnicy. Oni lubią w synagogach i na rogach ulic wystawać i modlić się, żeby się ludziom pokazać. Zaprawdę, powiadam wam: otrzymali już swoją nagrodę. Ty zaś, gdy chcesz się modlić, wejdź do swej izdebki, zamknij drzwi i módl się do Ojca twego, który jest w ukryciu. A Ojciec twój, który widzi w ukryciu, odda tobie. Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo1 będą wysłuchani. Nie bądźcie podobni do nich! Albowiem wie Ojciec wasz, czego wam potrzeba, wpierw zanim Go poprosicie. Wy zatem tak się módlcie: 'Ojcze nasz, który jesteś w niebie, niech się święci imię Twoje! Niech przyjdzie królestwo Twoje; niech Twoja wola spełnia się na ziemi, tak jak i w niebie. Chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj; i przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili; i nie dopuść, abyśmy ulegli pokusie, ale nas zachowaj od złego!' Jeśli bowiem przebaczycie ludziom ich przewinienia, i wam przebaczy Ojciec wasz niebieski. Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, i Ojciec wasz nie przebaczy wam waszych przewinień" Mt 6, 5-15.

Pamiętając o tym, że w modlitwie na pierwszym miejscu jest zwracanie się do Boga SERCEM, trzeba sobie jednak nałożyć pewną dyscyplinę. Np. zakonnicy i księża odmawiają modlitwy o określonych godzinach, mają określone teksty (m.in. brewiarzowe), nieraz mają dzwonki wzywające na modlitwę. Zwykle mama uczy maleńkie dziecko składać rączki, robić znak krzyża, odmawiać Ojcze nasz, Zdrowaś Maryjo, Wierzę w Boga, Aniele Boży, Pod Twoją obronę i inne modlitwy. W mojej "Książeczce do nabożeństwa" jest rozdział "Modlitwy codzienne (pacierz)", "Modlitwa wieczorna". Poczytaj :)
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: wiśnia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-10-31 21:08

Tak, możesz modlić się własnymi słowami i śpiewać pieśni Bogu.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Arizona (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-02 16:21

Lidio, mały eksperyment. Wyobraź sobie, ze pytanie, które zadałaś nie dotyczy modlitwy, ale okazywania miłości, bliskości, przyjaźni (w gruncie rzeczy: czy nie chodzi o to samo?). To jak by dziecko napisało: Czy mogę okazywać miłość mojej mamie przytulając się do niej lub śpiewając piosenki, czy muszę ją całować rano i wieczorem, jak nakazuje tradycja? Czy jak wyślę jej miłego sms-a to będę miał zaliczony wieczorny pocałunek? To nie miłość ani modlitwa, ale egoistyczna księgowość.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Aga (78.133.248.---)
Data:   2009-11-02 21:27

Św. Augustyn napisał: Qui cantat bene, bis orat (kto śpiewa dobrze, dwa razy się modli). Rozmowa z Jezusem tak jak z Tatą czy przyjacielem ma większą wartość od regułek przynajmniej moim zdaniem. Jezus wtedy poznaje Twoje serce uczucia, które masz w sobie zmartwienia i radości - On się cieszy gdy człowiek staje się jak małe dziecko, które Go szuka.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Ania (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-03 16:43

Lidio, nie wiem, czy można, czy nie. Wiesz co robię? Najpierw zmawiam Pacierz. Muszę przy tym bardzo uważać, bo znam go na tyle dobrze, że bardzo często "odpływam" i błądzę myślami daleko. Ale sam pacierz mi nie wystarcza, czuję jeszcze potrzebę takiej osobistej rozmowy z Bogiem. Więc to robię. Ale nie uważam, by taka rozmowa mogła zastąpić Pacierz.

Rano modlę się tylko własnymi słowami, bo wiadomo, wstać się wcześniej nie za bardzo chce. Ale za to czytam urywek Pisma Św. Ale wieczorem czasu jest dużo, prawda?

Odpowiedz sama sobie: dlaczego się modlisz? Bo tak trzeba, bo Ci rodzice każą, bo tak ksiądz w kościele mówi? Czy dlatego, że tego potrzebujesz i pragniesz? Ufam, że to drugie. Pozdrawiam.
Bóg z Tobą

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Aneta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-03 19:24

Witaj
Po co jest modlitwa? Modlitwa jest nawiązaniem z Bogiem relacji jeżeli rzadko się modlisz Twoje relacje będą słabe. Mając chłopaka nie ma dnia, żebyś z nim nie rozmawiała, a nawet się nie spotkała, a jak już w realu się nie da to internet czy komórka i te relacje są głębsze nawet już nie możesz się doczekać następnego spotkania. I tak samo, a właściwie to jeszcze bardziej powinno być z Bogiem.
Jak się modlić poprzez adorację/uwielbianie, przepraszanie i dziękowanie Bogu. Poprzez śpiew też jest modlitwa, nawet podwójna. albo granie muzyki podczas mszy, czuwania jak ma ktoś dar Ducha Świętego śpiewania językami - też tak się modli i rozmowa z Bogiem. modlitwą jest stanąć w prawdzie. nie powinnaś zapominać o modlitwach. "Ojcze Nasz" - w tej modlitwie jest wszystko zawarte przeczytaj (Mt 6, 9-13) o różańcu - każdy różaniec jest ofiarowaniem Naszej Matce Bożej 50 róż, koronka do Miłosierdzia Bożego, Tajemnica Szczęścia (św Brygida) wiele łask możemy dla siebie i innych wyprosić u Boga poprzez modlitwę, przeczytaj sobie obietnice jakie Bóg mówił co dzięki tym modlitwom możemy dostać, odpusty cząstkowe i wielką pomoc przy śmierci gdzie będziemy sami i nikogo nie będzie tylko Bóg i My i nasz strach i lęk. Zachęcam Ciebie do modlitwy Tajemnicą Szczęścia, dzięki niej nabierzesz dyscypliny w modlitwie. Kiedyś ksiądz mi powiedział potrzeba Ci dyscypliny połóż się wcześniej i rano wstawaj o godz wcześniej od razu nie myśl a jeszcze chwilkę z tego się robi 30-60 min i od razu na kolana wstawać na modlitwę gdy się zacznie tak dzień z Bogiem jest inaczej zobaczysz sama. Wiem że czasami się nie chce, ale jak się sama nie zdyscyplinujesz to nikt za Ciebie tego nie zrobi
http://www.adonai.pl/modlitwy/?id=tajemnica
Nie wiem czy coś pomogłam ale mówił mi tak mój spowiednik. Pozdrawiam i życzę owocnych modlitw.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Jacek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-29 22:23

To prawda, że nie można traktować modlitwy jak czegoś, co trzeba "odbębnić", żeby mieć spokój i być w porządku wobec Boga. Taka płytka pseudo modlitwa jest, moim zdaniem, jeszcze gorsza, niż nie modlenie się wcale. Bo jest w niej pycha, egoizm, obojętność małostkowość. Modlitwa to ROZMOWA z BOGIEM. Rozmawiając z przyjacielem nie myślisz o tym, czy ta rozmowa "się liczy" jako kontakt z przyjacielem, tylko rozmawiasz z nim spontanicznie, szczerze, powierzasz mu swoje problemy. I taka powinna być modlitwa, bo NIE LICZY SIĘ ILOŚĆ, TYLKO JAKOŚĆ, a przede wszystkim najważniejsza jest głęboka duchowa potrzeba rozmowy z Bogiem, wnikająca z osobistej wiary. pozdrawiam z PANEM BOGIEM. dzięki za pomoc.

 Re: Czy pacierz moze byc wlasnymi slowami?
Autor: Koper (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2019-04-29 13:27

Trafiłem na ten temat, bo bardzo mądry ksiądz, poproszony przeze mnie o pomoc w rozeznaniu grzechów, spytał mnie o poranny i wieczorny pacierz, a że rano najczęściej zdążę tylko uczynić znak krzyża a wieczorem odmówić modlitwy za innych za których się zobowiązałem modlić (duchowe adopcje) czasami już zasypiam i nie zawsze odmawiam pacierz. No i ten ksiądz odpowiedział, ze brak pacierza podlega grzechowi. Zaskoczyło mnie to jako osoby nawróconej i od kilku lat starającej się pracować nad sobą.
Otóż bardzo się ciesze z tej rozmowy z księdzem, bo po pierwsze zbiła mnie z pychy własnego rozwoju duchowego. Dwa pozwoliła zrozumieć, ze mimo iż staram się nawiązywać relację i rozmawiać z Bogiem najczęściej jak to możliwe, to brak pewnego rodzaju dyscypliny, będzie pożywką dla złego ducha, który będzie nas kusił zniechęceniami najpierw do modlitwy potem powoli, powoli, zacznie nas zatruwać zniechęceniami do wszystkiego co dobre. Dlatego uważam, że wiele komentarzy jest delikatnie błędnych, bo nie chodzi ani o koncert życzeń, ani o handel wymienny, ale o współpracę z Łaską Bożą. Jeśli nie będziemy się starać i walczyć, narzucając sobie tez jakiś rygor to możemy powolutku w niezauważalny sposób odsunąć się od Boga.
To tak jak z uprawianiem sportu, jeśli nie narzucimy sobie rygoru treningów, to powoli powoli zniechęcimy się do ruszania w ogóle. A przecież te treningi na które przychodzimy zmuszając się, okazują się dla nas dobre, bo wysiłek fizyczny wzbudził w nas lepsze krążenie, bardziej dotlenił mózg i wydzielił endorfiny... :) Amen

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: