logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Maciek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2009-11-04 16:33

Witam. Mam pytanie. Czy jest w ogóle coś takiego jak najcięższy grzech? A jeśli jest to jaki?

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2009-11-04 19:05

Przeciwko Duchowi Świętemu.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-11-04 19:07

Grzech przeciw miłości Boga, bałwochwalstwo.
Pozdrawiam :)

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-11-04 19:22

Najcięższym grzechem dla ciebie jest TWÓJ grzech, bo właśnie on zrywa twoją łączność z Bogiem.
Bóg jest sprawiedliwy a "zapłatą za grzech jest śmierć" Rz 6,23, więc wybieraj jaka śmierć jest wg Ciebie najcięższa.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: buszmenka (---.devs.futuro.pl)
Data:   2009-11-04 19:25

Taki, w którym definitywnie mówisz Bogu NIE. Boże, nie chce Cie.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: adam (188.33.127.---)
Data:   2009-11-04 20:18

Myślę, że grzechy przeciwko Duchowi Świętemu podpadają pod najcięższe grzechy.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Romek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-04 20:59

Każdy grzech jest obrazą najlepszego Boga, podeptaniem i znieważeniem miłości Boga do nas. Nie można tu mówić o "wadze" grzechu. Należy unikać każdego grzechu.

Jednak sam Pan Jezus powiedział:
"Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym." Mt 12, 31-32

Jest to grzech zatwardziałości, brak jakiejkolwiek chęci nawrócenia, twardego trwania w grzechu, lub grzeszenia w nadziei Miłosierdzia Bożego.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Aggeusz (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-04 21:27

A po co Ci ta informacja?

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Amita (86.96.227.---)
Data:   2009-11-05 05:51

Myślę, że jest to... - zresztą przypomnij sobie jakie jest najważniejsze przykazanie a będziesz znal odpowiedz.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: hersmile (---.c198.msk.pl)
Data:   2009-11-05 12:09

A gdybyś ty kogoś nieskończenie mocno kochał i był gotów oddać za niego życie własnego syna, to jaki grzech tej osoby zraniłby cię najmocniej?

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Bogumiła (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2009-11-05 13:38

Zapewne grzech przeciwko Duchowi Świętemu jest najgorszy, skoro nie zostanie wybaczony. Jednak trzeba pamiętać, że nie jest to pojedynczy fakt grzeszny, który ważymy jak inne grzechy (ciężki-lekki-okoliczności). To trwanie w grzechu bez chęci wyjścia z niego - czyli bez końca. Jeśli z takiego stanu grzechu wychodzimy (pojednanie w konfesjonale), to nie można mówić o grzechu przeciw Duchowi Świętemu. To "zwykły" grzech, skoro uzyskujemy rozgrzeszenie. Za grzech przeciwko Duchowi Świętemu rozgrzeszenia nie uzyskamy. (Bo nie zechcemy). Więc albo-albo.

Natomiast Kościół mówi o "grzechach wołających o pomstę do nieba". Już nazwa
wskazuje, że to coś wyjątkowo złego. Można by więc chyba także tak odpowiedzieć na twoje pytanie.
Grzechy wołające o pomstę do nieba:
1. Umyślne zabójstwo
2. Grzech sodomski
3. Uciskanie ubogich, wdów i sierot
4. Zatrzymywanie zapłaty sługom i robotnikom

Ale osobiście nie widzę głębszego sensu ustawiania grzechów w jakiejś kolejności. Po co? Po to żeby stwierdzić, że jestem lepsza/gorsza od kogoś, skoro mój grzech w rankingu jest o trzy miejsca niżej niż jego grzech? Jakiś sens (choć podobają mi się zdania przeciwne) ma podział na grzechy lekkie i ciężkie. W jakiś sposób przecież musimy się nauczyć oceniania siebie. A ta różnica jest zasadnicza: zrywam z Bogiem całkiem (ciężki) czy brakuje mi miłości, hojności, ofiary, ale nie odrzucam Boga (lekki). Wiemy przecież, że "wagi" grzechów się nie sumuje, jak cukierki w sklepie. Tysiąc grzechów lekkich nigdy nie stanie się grzechem ciężkim, bo to jest inna płaszczyzna. Tysiąc grzechów lekkich może najwyżej doprowadzić do grzechu ciężkiego (dlatego nie wolno ich lekceważyć), ale same w sobie grzechem ciężkim się nie staną. To rozróżnienie jest ważne przy podejmowaniu decyzji, czy mogę iść jeszcze do komunii świętej. Dlatego jest uzasadnione.
Ale pytanie o najcięższy, to tylko zwykła ciekawość. Nie sądzę też, żeby naprawdę dało się na nie odpowiedzieć. Przecież każdy grzech może mieć wersję lekką i ciężką. Nie od nazwy to zależy, ale od okoliczności. Do każdego grzechu ciężkiego można wymyślić takie okoliczności, że zrobi się gęsia skórka od jego okrucieństwa. Mamy się licytować tutaj, kto wymyśli najlepszą (czyli najgorszą) wersję? I tak zawsze jeszcze będzie można coś dodać, żeby było czarniej.

Ale doskonale rozumiem zwykłą ludzka ciekawość, którą się chce zaspokoić. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie robi się z tego życiowego problemu. Sama lubię pytać i szukać odpowiedzi.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Jerzy (---.isp.tvkg.net)
Data:   2009-11-06 13:02

Pycha. On jest początkiem wszystkiego i źródłem wszystkich pozostałych grzechów. Gdybyśmy umieli pozbyć się brzemienia pychy z pokorą słuchalibyśmy każdego głosu Pana, słuchalibyśmy tylko Jego. To pycha każe nam mieć wątpliwości, a gdy one się już pojawią, z reguły tracimy kontrolę nad tym, co myślimy i robimy. Bądź silny Bogiem, jak mawiał nasz ukochany Jan Paweł II. Szczęść Boże.

 Re: Jaki jest najcięższy grzech?
Autor: Hortensja (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2009-11-20 21:38

Mnie uczono, że nienawiść do Boga jest najcięższym grzechem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: