logo
Niedziela, 12 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Widzę rozbieżności na Wikipedii.
Autor: Szymon (83.142.202.---)
Data:   2009-11-07 16:39

Witam.
Widzę rozbieżności co do tajemnic fatimskich na polskiej (http://pl.wikipedia.org/wiki/Tajemnice_fatimskie) i angielskiej (http://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=http://en.wikipedia.org/wiki/Fatima&ei=45P1SsnBO9Cl4Qaj7YzqAw&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=2&ved=0CBIQ7gEwAQ&prev=/search%3Fq%3Dfatima%2Bwiki%26hl%3Dpl%26lr%3D%26sa%3DG) Wikipedii. Może ktoś mi wyjaśnić czego dotyczą pierwsza i druga tajemnica (bo w obu linkach są inne informacje)?

----------

Podaje Pan kolejny dowod nierzetelnosci Wikipedii w zakresie informacji religijnej. Nie mozna jej polecac w charakterze solidnego zrodla religijnego (jak i wielu innych swieckich serwisow).
Internauci zapewne podadza Panu odpowiedz na postawione pytanie, łącznie z adresami www.
moderator

 Re: Widzę rozbieżności na Wikipedii.
Autor: B. (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-11-07 20:48

"Pierwsza tajemnica fatimska

Pierwsza tajemnica fatimska została przekazana dzieciom 13 czerwca 1917. Dotyczy ustanowienia nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi, które byłoby formą wynagrodzenia i zadośćuczynienia za zniewagi wyrządzone Bogu przez grzechy ludzkości.

Według relacji Łucji odbyła się następująca rozmowa:
„ – Czego sobie Pani życzy?
– Chcę, abyście przyszli tutaj 13 następnego miesiąca, abyście codziennie odmawiali różaniec i nauczyli się czytać. Później powiem wam, czego chcę.
– Bardzo chciałabym, żeby nas Pani zabrała do Nieba.
– Hiacyntę i Franciszka zabiorę niedługo. Ty jednak tu pozostaniesz przez jakiś czas. Jezus chce się posłużyć tobą, by ludzie mnie poznali i pokochali (...).
– Zostanę tu sama?
– Nie moje dziecko, zbytnio byś cierpiała. Nie trać odwagi, nigdy cię nie opuszczę. Moje Niepokalane Serce będzie twoją ucieczką i drogą, która cię zaprowadzi do Boga".

Druga tajemnica fatimska

Druga tajemnica fatimska mówi o wizji piekła, do którego trafiają grzesznicy i o karze, czekającej świat za dokonywane na nim codziennie zbrodnie.

Relacja Łucji:
„ Pani nasza pokazała nam morze ognia, które wydawało się znajdować w głębi ziemi, widzieliśmy w tym morzu demony i dusze, jakby były przeźroczystymi czarnymi lub brunatnymi, żarzącymi się węglikami w ludzkiej postaci. Unosiły się w pożarze, unoszone przez płomienie, który wydobywały się z nich wraz z kłębami dymu. Padały na wszystkie strony jak iskry w czasie wielkich pożarów, bez wagi, w stanie nieważkości, wśród bolesnego wycia i rozpaczliwego krzyku. Na ich widok można było ogłupieć i umrzeć ze strachu. Demony miały straszne i obrzydliwe kształty wstrętnych i nieznanych zwierząt. Lecz i one były przejrzyste i czarne. ”

Według jej relacji, w drugiej tajemnicy fatimskiej Maryja przepowiedziała także wybuch i nieszczęścia II wojny światowej, wystąpienie głodu na rozległych obszarach świata, rozpoczęcie na wielką skalę prześladowań Kościoła i znieważanie osoby papieża. Prosiła o poświęcenie Rosji swemu Niepokalanemu Sercu i o przyjmowanie Komunii Św. wynagradzającej w pierwsze soboty każdego miesiąca. Podkreśliła, że jeśli papież dokona tego poświęcenia, Rosja nawróci się i świat będzie cieszył się pokojem. Wszystkie te zdarzenia miały poprzedzić nieznane światła na niebie. W nocy z 24 na 25 stycznia 1938 r. w wielu krajach Europy, części Kanady i Ameryki Północnej widziano silną zorzę polarną. Według interpretatorów przepowiedni to zjawisko miało ostrzec świat przed nową wojną."

Powyższe fragmenty pochodzą ze strony Polskiej Prowincji Zakonu Pijarów:
http://www.pijarzy.pl/?strona,doc,pol,glowna,221,0,4251,1,221,ant.html

 Re: Widzę rozbieżności na Wikipedii.
Autor: Tad (---.acn.waw.pl)
Data:   2009-11-08 22:06

"Witam. Widzę rozbieżności co do tajemnic fatimskich na polskiej i angielskiej Wikipedii."

Nie ty jeden je widzisz ;) Wikipedia jest "encyklopedią" redagowaną przez internautów (czasami nie mających żadnego przygotowania merytorycznego w danym temacie). Czasem można znaleźć tam przeinaczenia, czasem wręcz fakty/osoby zmyślone. Wersja polska jest redagowana przez internautów polskojęzycznych, angielska przez angielskojęzycznych. Wikipedia nie jest źródłem prawdy o faktach religijnych, nie jest też źródłem naukowym.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: