logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Grzegorz (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2010-07-24 17:23

Co symbolizuje woda święcona? I dlaczego powinniśmy jej używać w życiu codziennym?

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Jakub (---.ostnet.pl)
Data:   2010-07-25 13:02

Świadectwa świętych - woda święcona w walce duchowej:

św. Teresa od Jezusa (+ 1582) Księga Życia (fragmenty):

Opisawszy już różne pokusy i trwogi wewnętrzne i ukryte, jakie mi wzniecał szatan, wspomnę teraz o innych, prawie jawnych i publicznych, które niewątpliwie były także jego sprawą.

Pewnego razu w kaplicy ukazał mi się w odrażającej postaci, stojąc tuż przy mnie z lewej strony. (...) Wtedy nie wiedząc już, co robić, wodą święconą, którą miałam pod ręką, pokropiłam w jego stronę, a on po raz trzeci znikł i więcej już się nie pokazał. (...)

Wielka jest więc moc wody święconej. Co do mnie, szczególną i bardzo żywą czuję w głębi duszy pociechę, ile razy jej użyję. Najczęściej, szczerze mówię, czuję od niej jakieś odnowienie wewnętrzne, którego opisać nie zdołam, połączone z taką przyjemnością duchową, że cała dusza moja bierze z niej pokrzepienie. Nie jest to żadne przewidzenie ani rzecz, która by raz tylko mi się zdarzyła. Doznałam tego bardzo często i za każdym razem z pilną uwagą nad tym się zastanawiałam. Jest to tak, przypuśćmy, jak gdy kto mocno zgrzany i spragniony wypije szklankę zimnej wody i w całym ciele czuje przyjemne stąd orzeźwienie. Zastanawiam się tu nieraz nad tym charakterem wielkości, jaki nosi na sobie wszystko, cokolwiek Kościół postanowił, i raduję się w duchu, gdy wspomnę na tę potężną skuteczność jego słów, jak i te wymówione nad wodą, taką w niej cudowną sprawiające odmianę i taką dziwną różnicę między wodą święconą a wodą zwyczajną. (...)
Wzięłam sama wodę święconą, pokropiłam w stronę, gdzie stał nieprzyjaciel i w jednej chwili poszedł sobie. Cały zaś ból, jakby ręką odjął, opuścił mnie, pozostawiając mi tylko stłuczenie na całym ciele, jak gdyby mnie kijami zbito.

----------------

Czcigodna Anna od Jezusa w swoich zeznaniach przy procesie beatyfikacyjnym powiedziała o świętej Teresie od Jezusa:
"Nie puszczała się ona nigdy w drogę bez wody święconej. Martwiła się wielce, jeśli się kiedy zdarzyło, że nie wzięto w podróż wody. Również my wszystkie brałyśmy w drogę małe bańki z wodą święconą. Nosiłyśmy je zawieszone przy paskach. Teresa chciała zawsze mieć również swoją" ("Życie" w przekł. o. Grzegorza; wyd. Vie Spirituelle, s. 149 w przyp.).

-----------------

św. Teresa od Dzieciątka Jezus (+ 1897):

Pewnej nocy prosiła infirmerkę, aby skropiła jej łóżko wodą święconą:

"Szatan jest koło mnie; nie widzę go, ale czuję... dręczy mnie, trzyma jakby żelazną ręką, by nie dopuścić najmniejszej ulgi; wzmaga me cierpienie, aby mnie przywieść do zwątpienia... A ja nie mogę się modlić! Mogę tylko patrzeć na Najświętszą Pannę i powtarzać: Jezus! O, jak bardzo trzeba modlić się za konających! Gdyby wiedziano! Jakże potrzebna jest modlitwa Komplety: 'Procul recedant sommia, et noctium phantasmata! - Wybaw nas od widziadeł nocnych'. Doznaję dziwnego uczucia, że cierpię nie za siebie, lecz za jakąś duszę... a szatan nie chce tego".

-----------------

Z powyższych świadectw dwóch Doktorów Kościoła - wynika, że używanie z wiarą w moc Jezusa wody święconej - może być skuteczną obroną przed złymi duchami.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-25 19:10

Woda święcona gładzi grzechy lekkie - dlatego niekiedy w czasie Mszy (szczególnie sumy parafialnej) stosuje się ją zamiast spowiedzi powszechnej.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: xc (---.181.31.198.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2010-07-26 15:34

Woda święcona należy do kategorii tzw. sakramentaliów, czyli spełnia funkcje pomocnicze w określonych czynnościach religijnych. NIE JEST TO SAKRAMENT.
Nie ma więc mocy gładzenia grzechów, jak była uprzejma napisać moja przedmówczyni. Grzechy wszelkiej kategorii gładzone są na drodze sakramentu pojednania, w skład którego wchodzi przede wszystkim wyznanie grzechów ale także żal za nie, chęć poprawy, pokuta, pojednanie, rozmowa z Bogiem i tak dalej. Żadne wody tego nie zastąpią. Pokropienie wodą święconą, o którym pisze Esterka, ma tylko przypomnieć nam o tej konieczności, o zmierzeniu się z grzechami, o zbawczej mocy sakramentu.

Symbolika obmycia, ablucji znana jest od czasów Starego Testamentu jako oczyszczenie, uwolnienie, przejście.
Kiedyś, w pierwotnym chrześcijaństwie, obrzęd chrztu wyglądał następująco: Katechumen wchodził do baseniku wypełnionego wodą. Wchodził z jednego końca, zanurzał się w całości, wynurzał i wychodził na drugim końcu. Było to symboliczne przejście ze starego, grzesznego życia, oczyszczenie w wodzie i wyjście do nowego, świętego życia.

Zwróćmy pilniejszą uwagę na cytowane słowa św. Teresy. Nie mamy tu do czynienia z "magiczną mocą", niezwykłymi skutkami wywołanymi obfitym pokropieniem cudownej wody. Rytuały te mają sens wtedy i tylko wtedy, gdy odbywają się w odniesieniu do Boga, modlitwy, stanu wewnętrznego przełamania się, odmiany, oczyszczenia duchowego i iluminacji. Szatan nie znika, bo polano go wodą. Znika, bo nie ma nic do roboty, ten na którego czyha nie jest do wzięcia, znajduje się pod opieką Boga. Woda symbolizuje tę właśnie opiekę i to co w człowieku się dokonało.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2010-07-26 16:11

Na tyle na ile zrozumiałam Esterkę, to wskazała ona raczej na symboliczny charakter obmycia, oczyszczenia wodą święconą z grzechów lekkich - stosowane w wielu kościołach w miejsce spowiedzi powszechnej (np. w mojej Parafii tak jest podczas każdej sumy) w czasie Mszy św. Nie napisała nigdzie, że woda święcona jest sakramentem. Przecież spowiedź powszechna też nie gładzi grzechów, jedynie pozwala nam okazać naszą skruchę, żal z powodu popełnionych grzechów lekkich i przysposobić tym samym do przyjęcia Komunii św., która to dopiero de facto gładzi wszystkie grzechy lekkie.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: xc (---.181.216.250.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2010-07-26 16:38

Gładzi grzechy Bóg na drodze sakramentalnej. To nie sakrament gładzi ale Bóg obecny w sakramentach, nie tylko jednym ale we wszystkich.
Nic nie pisałem na temat tego, że spowiedź powszechna cokolwiek gładzi.
Pokazałem jakie jest miejsce wody święconej, jest to sacramentale. Nie wypominałem nikomu, że twierdzi, że jest to sakrament.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2010-07-26 16:48

Przyznaję, to nie sakrament, ale Bóg obecny w sakramentach gładzi nasze grzechy.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-26 23:24

xc - OWMR 51 wspomina o absolucji w związku ze spowiedzią powszechną, dlatego też uważam, że miałam rację w tym, co napisałam.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-07-28 16:50

Pani Esterko,
Nie ma Pani racji i tyle. Proszę się nie upierać, jeśli chce Pani zostać w ramach ortodoksji, bowiem absolucja to jedna rzecz a gładzenie grzechów to druga.
"Baranku Boży, który gładzisz grzechy świata".

Teologia chrześcijańska jest prosta w tym zakresie: Tylko Bóg ma moc odpuszczania grzechów. Nie spowiedź, nie ksiądz w konfesjonale, nie egzorcyzm, nie woda, olej święte ani modlitwa. Nawet papież. A że Bóg posługuje się narzędziami różnymi, to inna sprawa.
"Nie mylmy pana i sługi".

Pierwsi chrześcijanie uważali, że są grzechy, które tu na ziemi nie mogą być odpuszczone: zabójstwo, apostazja, cudzołóstwo. Można co najwyżej za nie odbywać doczesną pokutę bez końca a co do ich odpuszczenia może wypowiedzieć się sam Pan na Sądzie Ostatecznym, człowiek nie ma prawa o nich wyrokować.
Dopiero papież św. Kalikst (na marginesie: ów święty papież w swoim doczesnym życiu narozrabiał, oj narozrabiał: nakłamał, puścił z torbami wielu porządnych ludzi, fałszował i kłamał) w roku bodajże 237 orzekł, że jednak Bóg na drodze sakramentalnej może odpuścić i te grzech tu i teraz. Oponent św. Kaliksta, św. Hipolit (na marginesie: antypapież) był temu poglądowi przeciwny.
Ale to już inna historia.
Póki co wierzymy, że gładzenie grzechów jest w gestii naszego Stwórcy i niech tak zostanie.

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2010-07-28 19:50

"wierzymy, że gładzenie grzechów jest w gestii naszego Stwórcy" -
Tak, to prawda. Ale wydaje mi się, że w związku z powstałym sporem (o terminologię?) warto byłoby jeszcze wyjaśnić, jakie są skutki absolucji, o której mowa w OWMR 51:
"Następnie kapłan wzywa do aktu pokuty, jaki po krótkiej chwili milczenia spełnia cała społeczność w formie wspólnego wyznania, kapłan zaś kończy je absolucją, która jednak nie posiada skuteczności sakramentu pokuty."

 Re: Woda świecona - co symbolizuje?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-28 21:38

xc - i Bóg postanowił, że jednym ze znaków odpuszczenia grzechów jest pokropienie wodą święconą. BTW, tłumaczył nam to ksiądz na rekolekcjach - on też się nie zna?
Popieram zdanie Michała z Zabrza - nie czyta Pan ze zrozumieniem, dlatego z mojej strony EOT

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: