logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Monika (---.ibd.gtsenergis.pl)
Data:   2010-07-27 08:49

Co mam zrobić z chlebem, czy mogę go dać np. kaczkom nad wodą i nie będzie to grzechem? I co zrobić kiedy chleb będzie popsuty i spleśniały?

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: pysia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-27 10:26

Odkąd karmienie zwierząt jest grzechem? Stary chleb to nie poświęcone opłatki, zatem odróżnij sacrum od profanum, czyli rzeczy święte od zwykłych, do których mamy szacunek, ale traktujemy je w sposób zupełnie zwyczajny. Szacunek do chleba to piękny, polski obyczaj. Dobrze, że jeszcze istnieje, jednak bez przesady. Zepsuty chleb trzeba jak najprędzej wyrzucić do śmieci, jeśli nie masz możliwości go zakopać jako kompost, by użyźnił ziemię. Odkąd znana jest penicylina, spleśniały chleb nie ma zastosowania.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-07-27 11:17

Stary chleb suszę i karmię nim ptaki zimą. Ale uwaga: nie samym chlebem ale z dodatkiem tłuszczu.
Co do karmienia kaczek starym chlebem, to specjaliści proszą aby tego nie robić. Część chleba, która nie jest zjedzona, pleśnieje w wodzie i niszczy zbiornik wodny.
Chleb spleśniały i popsuty należy bezwzględnie wyrzucić na śmietnik. To już nie jest chleb a potencjalnie trucizna. Pleśń jest naprawdę przyczyna bardzo wielu groźnych chorób.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: rafal (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-27 16:47

Moja mama zawsze stary chleb zostawiała przy śmietniku, jeśli ktoś będzie go potrzebował - weźmie.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2010-07-27 20:36

Mnie nauczono, że kupuje się tyle chleba, ile potrzeba do zjedzenia. I że ten nieco starszy, mimo że czasem w domu jest już nowszy - smaczniejszy, też się do jedzenia nadaje.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-27 22:19

Można:
- odświeżyć (namoczyć i do piekarnika na trochę)
- usmażyć: albo tak po prostu, albo w cieście naleśnikowym lub roztrzepanym jajku
- zrobić grzanki
Jeśli zostanie mi trochę chleba, a np. wyjeżdżam lub mam go zbyt dużo, to mrożę go. Wcześniej kroję go w kromki. Po wyjęciu z zamrażarki podgrzewam w tosterze i mam super kanapki.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2010-07-27 22:31

Esterka robię dokładnie to samo, co Ty. Poza tym czerstwe pieczywo, jak wyżej zauważyła to Joy jest naprawdę smaczne i dodam od siebie, zdecydowanie zdrowsze od świeżego. Chociaż to prosto z piekarni, gorące też jest pyszne, ale bardzo niezdrowe dla żołądka. ;)

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-27 23:15

Bogno, nie kuś mnie gorącym chlebem. U mnie w domu zawsze były wojny, kto ma jeść piętkę z takiego chleba. A jak sobie ostatnio taki kupiłam, to połowę w 2 godziny zjadłam, mimo, że nie powinnam, bo na diecie jestem.

Poza tym życie jest niezdrowe: kto żyje, ten umiera. ;)

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2010-07-27 23:24

Esterko, sama też kuszę się, niestety - uwielbiam wszystkie piętki, nie tylko te gorące ze świeżym masełkiem, co to się rozpływa po niej... mniam, mniam. ;)
Dzięki za otrzeźwienie. Masz rację Śmierć cielesna jest najbardziej sprawiedliwa, każdego, bez wyjątku dotknie swym całunem... I nie na darmo św. Franciszek nazywa ją tak pięknie - siostrą. Poza tym bez tej siostry nie byłoby Życia.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Magda (---.toya.net.pl)
Data:   2010-07-28 09:39

Spleśniały wyrzucam, tak samo jak wszystko, co zepsute - zwierzęta mogłyby się tylko struć. Dokarmianie ptaków jak najbardziej, ale tylko w wyznaczonych miejscach (nie można dokarmiać gołębi i szczurów w miastach).

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Anielka (---.ensch1.ov.home.nl)
Data:   2010-07-28 11:33

Tez mam z tym problem - zwłaszcza, ze tutaj nie wiedzieć dlaczego chleb szybko pleśnieje (czyt. nie da sie go "odświeżyć" w piecu). Nie wiem ale mam taki zwyczaj, ze jeśli chleb jest już spleśniały - wyrzucam do śmieci, ale wcześniej całuję. Robię to samo gdy upadnie on na ziemie. Może to śmieszne ale jakoś tak mi sie wydaje, ze oddaje temu chlebowi szacunek. Zawsze przychodzi do mnie taka myśl, ze gdzieś ktoś umiera bo właśnie tego powszedniego chleba mu brak...

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Lili (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-07-28 13:50

Niestety, chleb już nie taki jak kiedyś i o wiele łatwiej i szybciej pleśnieje, co utrudnia jego wykorzystanie. Piekę więc chleb sama i bardzo rzadko się psuje. Jeśli jednak spleśnieje, to wyrzucam, a zeschnięty suszę do końca, mielę i mam panierkę do kotletów i innych rzeczy. :)

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: hersmile (---.c198.msk.pl)
Data:   2010-07-28 17:21

Spleśniały wyrzucić, czerstwy można zetrzeć na bułkę tartą.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: e (---.net-partner.pl)
Data:   2010-07-28 19:40

stosuję swoistą profilaktykę starzenia. Kupuje krojony i świeży pakuję do zamrażalnika - potem wyciągam tyle kromek ile mi potrzeba - nigdy sie nie zdążą zestarzeć. :)
A biednym istotom zmuszonym jeść angielskie paskudztwo proponuje kupować u Pakistańczyków - to już znacznie bardziej przypomina nasze pieczywo.
No i chcę Wam powiedzieć, że jesteście niesamowite - tyle wersji rozwiązania jednego prostego problemu, nie spodziewałam się. :)

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-28 21:48

Anielko - trzymaj go w lodówce, niska temperatura spowalnia rozwój pleśni, a czasem chleb jest przez to świeższy. Nie powinno się też trzymać chleba w torebkach foliowych, lepsze są papierowe bądź czysta, sucha ścierka

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: Jan (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2010-07-29 11:15

Stary chleb - skórki i okruchy zbieram (nie wyrzucam) i wywożę do znajomych na wieś. Oni karmią nim zwierzęta.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: me (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-29 12:22

e, robię tak samo - jestem sama, chlebek kupuję cały, często duży, krojony, więc wkładam do zamrażalnika i wyjmuję tyle, ile mi potrzeba. Jeśli zostają mi jakieś czerstwe kromki, to staram się je zostawić na wierzchu do całkowitego wysuszenia, i albo trę później na tarce, albo zalewam mlekiem a potem smażę na patelni.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: biett (94.254.167.---)
Data:   2010-07-29 14:47

Stary (ale nie spleśniały) chleb suszę i całkowicie twardy daję koniom, jednak nie każdy ma możliwość odwiedzać stadninę.

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-31 01:36

Bardzo ciekawy kulinarnie wątek. :)

 Re: Co zrobić ze starym chlebem?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-08-02 10:14

Warto "rozejrzeć się" po znajomych. Gdy popytasz, to prawie na pewno okaże się, że ktoś ze znajomych z wdzięcznością stary chleb weźmie, bo ma rodzinę na wsi, albo sam hoduje kury na działce. Gdy sama zaczęłam szukać - dowiedziałam się, że i sąsiadka, i koleżanka z pracy, i koleżanka koleżanki "zbiera" suchy chleb. Przez jakiś czas "sprawiedliwie" dzieliłam, żeby nikt nie miał pretensji ;)) Był też czas, kiedy sąsiadka (w porozumieniu z nami) wystawiała karton na klatce schodowej i każdy wrzucał stary chleb. Dopóki inni nie zrobili sobie z tego kartonu śmietnika.

Nie zawsze da się kupić tyle chleba ile trzeba. Na codziennie potrzeby - tak. Ale najazd rodziny czy gości - zawsze musisz mieć więcej, żeby nie zabrakło. A jeśli się ma często gości i chce się im podać różne rodzaje chleba, samemu się je mało, a zamrażalnik jest tylko na pół kurczaka - no to trzeba resztę podsuszyć. Ważne, żeby nie zmarnować. Spleśniały już jest tylko do wyrzucenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: