logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: Michał (---.opera-mini.net)
Data:   2010-07-28 20:10

W Kazaniu na Górze, Pan Jezus rzekł: "Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi jak poganie. Oni myślą, że przez wzgląd na swe wielomówstwo będą wysłuchani" (Mt 6,7). Skąd więc modlitwa różańcowa, w której powtarza się wiele razy tę samą modlitwę?

 Re: Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: dorkas (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2010-07-28 21:54

Pierwsza sprawa, co to jest różaniec. Odmawianie różańca to odmawianie słów tych samych modlitw jednocześnie kontemplując tajemnice, które mają swe źródło w Nowym Testamencie tj. w Ewangeliach (a także w Księdze Apokalipsy i tradycji Kościoła w przypadku tajemnic dot. NMP). Tajemnice są takim "streszczeniem" objawienia danego w Chrystusie. Kiedyś usłyszałam albo przeczytałam, nieważne, taki ładny opis dla modlitwy różańcowej coś w duchu, że słowa wypowiadanej modlitwy tworzą melodię, pod kontemplację Ewangelii.
Powiedziałabym, że różaniec to trwanie w obecności Boga kontemplując Jego tajemnice, ucząc się Jego ścieżek i pokory od Chrystusa i od Maryi wypowiadając słowa modlitwy, której nauczył nas Jezus Chrystus - Modlitwy Pańskiej - słów wypowiedzianych przez Archanioła Gabriela i św. Elżbiety do Maryi w modlitwie Zdrowaś Maryja i Chwaląc Boga w Trójcy Jedynego w modlitwie "Chwała Ojcu".
Różaniec jest modlitwą głęboko zanurzoną w Piśmie Św. A cóż jest piękniejszego od kontemplacji Ewangelii, chyba tylko życie nią na co dzień w zwykłej codziennej krzątaninie.
To tak w dużym skrócie.
A zapewne można "zagadać" różaniec, ale czyż nie dotyczy to każdej modlitwy nawet Modlitwy Pańskiej? Bo czyż nie chodzi o serce, o uwagę skierowaną na Boga? A takie pytanie na koniec, czy kiedyś odmawiałeś różaniec? Jeśli nie, to może spróbuj.
Jak ma się różaniec do przytoczonego przez Ciebie fragmentu Ewangelii? Ano nie ma sprzeczności, zwłaszcza, że... czyż nie jest tak że Jezus wypowiada słowa te w kontekście, iż poganie sądzą, że przez swoje wielomóstwo zostaną wysłuchani? Co z tego wynika? Czy nie to, że nie trzeba wielu słów by zostać wysłuchanym. Dalej mówi "nie naśladujcie ich, gdyż wasz Ojciec wie, czego potrzebujecie zanim Go poprosicie" (Mt 6,8) Ojciec wie czego potrzebujemy, zatem nie ma potrzeby mnożenia słów, aby nas wysłuchał. Czy zatem nie należy po prostu modlić sie z wiarą i ufnością, a nie przywiązywać wagi do określonych form i określonych słów. A dodatkowo w kontekscie kilku wcześniejszych wersów (zob. Mt 6, 5-6) modlitwa powinna być szczera.

 Re: Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: Michał (---.range86-159.btcentralplus.com)
Data:   2010-07-28 21:59

Czytać trzeba ze zrozumieniem. Gadatliwość oznacza wielomówstwo, powtarzanie wielokrotne tej samej frazy wielomówstwem nie jest. Jezus inaczej określa zasady modlitwy prywatnej, inaczej liturgicznej. Z pytania wynika, że nie masz pojęcia jak modlili się Żydzi. Sam Jezus trzykrotnie powtarzał tę samą modlitwę w Ogrójcu. Czy zatem był gadatliwy jak poganie?

 Re: Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: Basia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2010-07-28 22:21

Czy zakochanej dziewczynie nudzi się, gdy ukochany powtarza jej setki razy, że ją kocha? Czy matce nudzi się, gdy dziecko zwraca się do niej co chwila?
Podobnie rzecz ma się z różańcem. Zwracamy się do Matki, by wspomogła naszą modlitwę. Monotonne, zdawałoby się, powtarzanie ma pomóc w utrzymaniu serca w Obecności, jest pomocą do tego. Na modlitwie powinniśmy starać się o trwanie w obecności. Jeśli nie używamy do tego żadnej pomocy, trudniej opanować rozproszenia.
Mamy nie być gadatliwi na modlitwie w takim sensie, ze nie powinniśmy silić się koniecznie na piękne zdania, na to, by Pana Boga "pouczać", co powinien dla nas zrobić. Panu Bogu nie trzeba opowiadać ze szczegółami, wystarczy przylgnąć do Niego i powiedzieć np. Jezu, moja mama - Ty wiesz...
A teraz jeśli chodzi o przykład gadulstwa na modlitwie jeszcze innego rodzaju:
W mojej parafii była całodobowa Adoracja. Gdy weszłam do Kościoła, grupa pań animowała śpiewy i modlitwy do mikrofonu. Nie mogło być ani sekundy ciszy, bo uważały, że zaniedbują modlitwę. Postanowiły, że odmówią 7 razy koronkę do Miłosierdzia Bożego. Najpierw dogadywały się głośno, kto ma liczyć te 7 koronek, potem każdą dziesiątkę podzieliły na pół i każda mówiła do mikrofonu po 5 wezwań, aby każda miała zajęcie. Wkrótce brakło im osób w grupie i zaczęły biegać z tym mikrofonem po kościele i namawiać ludzi, by się włączyli. A kiedy ktoś w porę nie podjął dalszej "modlitwy" - jedna z nich wołała głośno: "no, proszę".
A Pan Jezus był cały czas wystawiony. Czy tylko miały to?

 Re: Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: Krystyna K. (---.ostnet.pl)
Data:   2010-07-29 12:58

Odmawiajcie codziennie różaniec. Powiedziała Matka Boża w Fatimie.
"Różaniec Święty jest moją ulubioną modlitwą." (Jan Paweł II)
Cóż takiego ma w sobie ta modlitwa, że sama Matka Boża do niej zachęca? Różaniec to patrzenie na życie Jezusa oczyma Maryi. Dlaczego warto modlić się na różańcu? Matka Najświętsza prosi nas o Różaniec Święty, gdyż wtenczas możemy rozeznać zbliżające się niezliczone ataki złych duchów i otrzymujemy światło, jak możemy się bronić, aby nie ulec pokusie. Wszystko możemy wyprosić przez wstawiennictwo Matki Bożej, którą i nam Pan Jezus dał za Matkę. On (Pan Jezus) Jej nie odmówi. My nawet sobie nie wyobrażamy, jak wielka jest moc Różańca Świętego i jakimi względami darzy Matka Boża wiernych jego czcicieli. Na modlitwie nie bądźcie gadatliwi: gadatliwy był faryzeusz ale celnik został wysłuchany (por. Łk 18, 9-14). http://mateusz.pl/mt/ko/ko-fic.htm

Św. o. Pio modlił sie koronką do miłosierdzia Bożego:
- O, mój Jezu, Ty powiedziałeś: "Zaprawdę mówię wam, proście, a otrzymacie, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone", wysłuchaj mnie, gdyż pukam, szukam i proszę o łaskę...
- O, mój Jezu, Ty powiedziałeś: "Zaprawdę mówię wam, o cokolwiek będziecie prosić Ojca w imię moje, da wam", wysłuchaj mnie, gdyż proszę Ojca w Twoje imię o łaskę...
- O, mój Jezu, Ty powiedziałeś: "Zaprawdę mówię wam, niebo i ziemia przeminą, ale moje słowa nie przeminą", wysłuchaj mnie, gdyż zachęcony Twoimi słowami proszę o łaskę...
jest to jej skrót (bez podania szczegółów) ale mam na myśli słowa: "Zaprawdę mówię wam, proście, a otrzymacie, szukajcie, a znajdziecie, pukajcie, a będzie wam otworzone"..., proście więc i w proszeniu nie ustawajcie.

Michał, mam nadzieję, ze zrozumiałeś czym jest gadatliwość na modlitwie... :) fajnie, że (jak zauważyłam) o wszystko co Cię interesuje pytasz, bo kto pyta nie błądzi. szczęść Boże.

 Re: Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2010-07-29 13:44

Z komentarza do Biblii Poznańskiej: Mt 6, 5-7

"5–7. Modlitwy poranne i popołudniowe, których czas był w przybliżeniu określony, można było odmawiać na każdym miejscu: w domu, w drodze, na ulicy, a nawet w łóżku. Nie wolno było ich odmawiać jedynie w miejscach uznanych przez Prawo za nieczyste lub utrudniających skupienie. Niektórzy chętnie popisywali się pobożnością w synagogach lub na narożnikach ulic, gdzie mogli być zauważeni i podziwiani. Dlatego, że szukali uznania u ludzi, zostali nazwani obłudnikami. Nakaz unikania ostentacji w modlitwie i próżnej chwały nie potępia modlitwy na miejscu publicznym, ale złe pobudki, które do niej skłaniają. Kto modli się z godziwych pobudek, nie dla oczu ludzkich i własnej chwały, ale dla Boga, ten otrzyma od Niego zapłatę.
7. Poganie lubowali się w przewlekłych modlitwach (por. 1 Krl 18, 26 nn) sądząc, że w ten sposób uzyskają przychylność swoich bóstw. Chrześcijanin nie potrzebuje wielu słów, ponieważ Bóg, który jest Ojcem wszystkich ludzi, zna jego potrzeby, zanim on je Bogu przedstawi. Mt nie gani modlitwy wytrwałej ani częstej, ale gadulstwo, które uzależnia skuteczność modlitwy od wielości słów."

Z Komentarza praktycznego do Nowego Testamentu (BP) Także Mt 6, 5-8

"5–6. Jeszcze bardziej niż udzielaniu jałmużny czystość intencji musi towarzyszyć modlitwie. Parodią modlitwy staje się rzekoma rozmowa z Bogiem prowadzona w takim miejscu i w taki sposób, by ludzie mogli podziwiać nasze rozmodlenie. Chrystus Pan doradza modlić się na osobności, z dala od ludzkiego widoku, z tym całkowitym przeświadczeniem, że Bóg jest w stanie dostrzec nas wszędzie i odczytać nasze najskrytsze myśli.
Nie wynika z tego jednak wcale, że Chrystus potępił modlitwę zbiorową i wszelki kult publiczny, przekładając nad nie pobożność prywatną. Nie chodzi o miejsce i o otoczenie; można być pyszałkiem i niemądrym zarozumialcem modląc się w skrytości, ale można też zajmować się jedynie Bogiem będąc w tłumie ludzi i stanowiąc nawet przedmiot zainteresowania wszystkich. Chodzi o postawę duchową, która ma się wyrażać w wyłącznej trosce o chwałę Bożą.
7–8. Ta postawa decyduje o wartości modlitwy, a nie miejsce, w którym się modlimy ani ilość wypowiedzianych słów. To poganie byli przekonani, że im bardziej będą gadatliwi w modlitwie, tym okaże się ona skuteczniejsza. Nie tak mają się modlić chrześcijanie. Bóg, który jest ich dobrym Ojcem, wie, czego im potrzeba. Nie wynika z tego jednak, że modlitwa jest w ogóle zbyteczna: powinniśmy przedstawiać Bogu nasze potrzeby, ale prosto, zwyczajnie, bez pokładania specjalnej ufności w samych słowach modlitwy."

Przeczytaj obie wklejki i porównaj z tym co inni Forowicze napisali powyżej. Daj Boże, może zrozumiesz o co chodzi z tą "gadatliwością" lub nie - w czasie modlitwy różańcowej.

 Re: Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: Michal (---.3.pl)
Data:   2010-07-29 14:22

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Na pewnej stronie /.../ jest opisane co pewien człowiek by zrobił gdyby był /.../

--------------

Michał, zapewniam Cię, że podana przez Ciebie www nie jest Ci absolutnie potrzebna do zbawienia. A wręcz przeciwnie, korzystanie z niej przy braku dostatecznej wiedzy religijnej i świadomości zagrożenia jakie ona z sobą niesie, może Ci jedynie bardzo mocno zaszkodzić.
p.o. moderatora

 Re: Mt 6,7. Jak Różaniec ma sie do słów Jezusa?
Autor: Mikołaj (213.199.253.---)
Data:   2010-07-30 13:13

Poza tym Jezus ma tutaj na myśli raczej czczą paplaninę. Każda modlitwa jest dobra, Pan Jezus podał tylko wzór najdoskonalszej modlitwy - Modlitwy Pańskiej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: