logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Brydziol (---.opera-mini.net)
Data:   2011-01-04 01:22

Witam.
Natknęłam się na tym forum na wątek dotyczący wstąpienia Jezusa do piekieł, w którym ktoś napisał, że Jezus uwolnił z piekieł tych, którzy żyli dobrze - mieli na swoim "koncie" tylko grzech pierworodny.
Zrodziło się w mojej głowie pytanie: co z tymi, którzy żyli przed Chrystusem, ale jednak zgrzeszyli? Przecież wtedy nie było sakramentów, a w tamtym wątku jest mowa tylko o tych sprawiedliwych. Czy ci niesprawiedliwi poszli do piekła (nawet jeśli żałowali)?

--------------

Forowicze odpowiadają np. w wątku:
www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=92740&t=92546&v=f
moderator

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Brydziol (---.opera-mini.net)
Data:   2011-01-04 11:37

Dziękuję księdzu za podany adres, ale nie znalazłam tam odpowiedzi na moje pytanie. Moje pytanie dotyczy tych niesprawiedliwych, w podanym wątku była mowa o sprawiedliwych.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-04 11:59

Brydziol, na czym polega twój problem? Jeśli dobrze cię zrozumiałam, chodzi ci o zatwardziałych grzeszników, czyli "niesprawiedliwych", to są ludzie, którzy nie wzbudzają żalu za swoje grzechy nawet w chwili śmierci. W takim przypadku nie jest możliwe Boże przebaczenie, bo człowiek jest obdarzony wolną wolą. Jeśli ma wolę grzeszyć, to Pan Bóg nie zmusza go do niczego. Taki człowiek zawsze idzie do piekła. Dotyczy to ludzi żyjących zarówno przed, jak i po Chrystusie.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Brydziol (---.opera-mini.net)
Data:   2011-01-04 12:46

Nie chodzi mi o zatwardziałych, którzy chcieli iść do piekła tylko o tych, którzy żałowali.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-04 13:53

"o tych, którzy żałowali" - To ci, którzy byli "sprawiedliwi", bo nawrócili się.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-04 14:56

Ci, którzy mieli na swoim "koncie" tylko grzech pierworodny, to dzieci, które umarły przed narodzeniem lub zanim zaczęły choćby w najmniejszym stopniu odróżniać dobro od zła, ewentualnie dorośli umysłowo całkowicie niesprawni. Reszta ludzi (z wyjątkiem Maryi, czyli przed Chrystusem wszyscy) ma na sumieniu grzechy, choćby nawet najmniejsze, ale to są dalej grzechy własne, "zasłużone".
Masz rację, nie było sakramentów. Nie było ani chrztu, ani spowiedzi. To właśnie dlatego niebo dla wszystkich było zamknięte (z winy człowieka). To właśnie dlatego nie byli w niebie, tylko w miejscu oczekiwania, poza ziemią, poza niebem, także ci, którzy niewiele nagrzeszyli lub osobiście w ogóle nie zdążyli popełnić grzechu. To właśnie dlatego Jezus przyszedł na ziemię i umarł za nasze grzechy. Jego śmierć właśnie umożliwiła nie tylko nam (po śmierci Jezusa) ale i tamtym (wcześniej zmarłym) zbawienie. Słowa "zstąpił do piekieł" (nie wstąpił - to na Niebiosa wstąpił, do piekieł zstąpił) mówią właśnie o chwili, kiedy obrazowo powiemy: Jezus otworzył drzwi tej otchłani i "wypuścił" uwięzionych przez grzech ludzi. Teraz już mogli iść do nieba, czy najpierw do czyśćca - w zależności od tego na co zasłużyli osobiście.

Zresztą teraz, kiedy przeczytałaś ostatni post Franciszki, pewnie sama widzisz, że wątek proponowany przez Moderatora, odpowiada na Twoje pytanie.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Brydziol (---.opera-mini.net)
Data:   2011-01-04 19:30

Dziękuję za wyjaśnienie. Co do wstąpienia/zstąpienia Chrystusa, to najwyraźniej musiałam się pomylić.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-01-04 21:18

Na tytułowe: to samo co z tymi, co żyli po Chrystusie. (Jedni i drudzy nie mieli szczęścia. Jeśli o mnie chodzi, to Panie Boże, Ty wiesz, skoro nie mogłem w Palestynie w Twoich czasach, to tylko Średniowiecze wchodzi w rachubę. Nie rozumiem czemu tak się uparłeś na ten czas podły i nędzny, gdzie wszystko karłowate, a lilipuci drą się w niebo głosy: "Jam olbrzym, patrzcie jaki ze mnie olbrzym!")

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-01-04 21:22

"Co do Jego wstąpienia/zstąpienia, to najwyraźniej musiałam się pomylić" - nie pomyliłaś się. W Piśmie Świętym jest to opisane, a raczej, można powiedzieć, zasygnalizowane. Ten temat nie został ludziom dogłębnie objawiony. Podobnie, jak tylko zasygnalizowany jest problem "pierwiastków duchowych zła na wyżynach niebieskich" (Ef 6,12). Pan Bóg objawił nam to, co możemy znieść i co służy naszemu dobru. "Jeszcze wiele mam wam do powiedzenia, ale teraz [jeszcze] znieść nie możecie" (J 16,12). Ponadto - i Ty i ja i każdy z nas mamy prawo do pewnych tajemnic, Pan Bóg też. :)
Jeżeli powiedzmy w XI wieku zaczęłabyś na oczach tamtych ludzi rozmawiać przez komórkę, to powiedzieliby, że zwariowałaś, a dziś każdy wie, że jesteś normalna.
Oni wtedy nie mogli wiedzieć o lotach na księżyc, bo nie wiedzieli, że Ziemia jest planetą. Myślę, że za pewien czas np. poniższy tekst będzie oczywisty: "Dlatego mówi Pismo: Wstąpiwszy do góry wziął do niewoli jeńców, rozdał ludziom dary. Słowo zaś "wstąpił" cóż oznacza, jeśli nie to, że również zstąpił do niższych części ziemi? Ten, który zstąpił, jest i Tym, który wstąpił ponad wszystkie niebiosa, aby wszystko napełnić" (Ef 4, 8-10). Ten temat omówiony jest z pewnością szerzej w Katechizmie.
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-04 21:58

Wstąpił/zstąpił - chodzi tylko o zwykłą znajomość Credo, a nie o wielką teologię. Nie przejmuj się, ale warto znać Credo.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Brydziol (---.opera-mini.net)
Data:   2011-01-04 22:50

Znam Credo, tylko mi się pomyliło.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-04 23:15

Rozumiem Brydziol, po prostu zasugerowałaś się poprzednim wątkiem. To tam było tak napisane, a Ty się do tego tematu odniosłaś. Nie przejmuj się. Zwróciłam tylko uwagę, bo to jest częsta pomyłka. Słychać to na niedzielnych Mszach świętych.

 Re: Co z ludźmi, którzy żyli przed Chrystusem?
Autor: Aguu (78.133.248.---)
Data:   2011-01-05 23:58

Boże Miłosierdzie jest nieskończone, żaden człowiek nie wie co się stało z drugim po śmierci. Tylko Bóg to wie, a my ufamy Jego nieskończonemu Miłosierdziu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: