logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy slub bez Komunii jest sakramentalny i ważny?
Autor: Rafal (197.224.10.---)
Data:   2011-01-06 18:26

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.
Pisze w sprawie pewnego problemu, który mnie dręczy.
Mieszkam w Anglii, a moja zona jest katoliczką z Mauritiusa.
Mieszkaliśmy 4 lata tylko ze ślubem cywilnym. W końcu zdecydowaliśmy się pobrać w kościele.
Mieliśmy ślub 30 grudnia 2010 na Mauritiusie. Wszystko załatwiliśmy w Anglii z księdzem, który wysłał papiery przez biskupa do Diecezji na Mauritiusie. Wiem, że przedtem nie mogliśmy przyjmować Komunii świętej.
W dniu ślubu poszliśmy na Mszę i do spowiedzi. Kiedy już wyspowiadałem swoje grzechy, zapytałem księdza czy teraz możemy przystąpić do Komunii, a on powiedział, że nie. Że musimy wziąć ślub, a potem możemy przystąpić do Komunii.
Po ślubie czytałem w internecie, że aby wziąć ślub trzeba się wyspowiadać i przyjąć Komunię św. Dlaczego ksiądz powiedział, że nie mogę przyjąć Komunii w dniu ślubu? Mam wyrzuty sumienia, że go posłuchałem, przecież posłuszeństwo jest rzeczą ważną w kościele nieprawdaż? Czy mój ślub jest ważny i sakramentalny? Proszę o odpowiedzi. Bóg zapłać.

 Re: Czy slub bez Komunii jest sakramentalny i ważny?
Autor: zuzka (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-01-06 23:45

Przed ślubem narzeczeni muszą iść do spowiedzi nie dlatego, żeby ślub był ważny. Spowiedź jest potrzebna, ponieważ (oprócz chrztu i sakramentu pojednania oczywiście) nie wolno przyjmować innych sakramentów w stanie grzechu ciężkiego. Jest to świętokradztwo. Ślub kościelny w stanie grzechu ciężkiego jest niegodny i świętokradzki. Ale JEST WAŻNY. Zaciąga się jedynie kolejne grzechy ciężkie. Czyli Twój ślub na pewno jest ważny i sakramentalny.

Druga sprawa - czy był godny czy świętokradzki. Owszem, jak wiesz, wcześniej żyłeś w grzechu. Ale chciałeś to zmienić (decyzja o ślubie kościelnym). I poszedłeś do spowiedzi uczciwie, nic nie zataiłeś, nie oszukiwałeś. Nie piszesz jednak wyraźnie, czy kapłan udzielił Ci rozgrzeszenia. Przypomnij sobie dobrze, co ksiądz powiedział. Słowa, że nie możesz iść do Komunii mogą sugerować, że rozgrzeszenia nie było, ale może to jest zwykłe nieporozumienie. Jeśli kapłan nie udziela rozgrzeszenia - powinien o tym powiedzieć wyraźnie. Jeśli więc nie było wyraźnego słowa o braku rozgrzeszenia, można przyjąć, że rozgrzeszenie było. Na czym może polegać nieporozumienie? Zazwyczaj przed ślubem są dwie spowiedzi. Jednak osoby żyjące w konkubinacie idą do spowiedzi tylko raz, tuż przed ślubem. Dlatego, że po pierwszej spowiedzi nie mogliby przyjmować Komunii, bo nadal żyją w bezpośredniej okazji grzechu (spanie pod jednym dachem, w jednym łóżku). Konkubenci idą do spowiedzi tuż przed ślubem, aby nie zdążyć nagrzeszyć. :) Czy Ty powiedziałeś księdzu, że ślub masz DZISIAJ? Za chwilę? Ksiądz mógł tutaj nie zrozumieć, myśleć, że to pierwsza spowiedź przedślubna (może nawet o to zapytał?). Inny powód: czy chciałeś iść do Komunii wtedy, przed ślubem? Czy ślub nie miał być w czasie Mszy? Może ksiądz chciał, żebyś przyjął Komunię podczas ślubu, a nie parę godzin przed? Zupełnie nie znamy tamtejszych zwyczajów, a może one były tu ważne? Czy udzielali Komunii podczas ślubu czy zaraz po? Nie można przyjąć drugiej Komunii bez Mszy świętej. Gdyby ślub był bez Mszy, a małżonkom udzielają Komunii po ślubie - to mogłoby znaczyć, że ksiądz się martwił, że wtedy nie moglibyście iść do Komunii. Czy jesteś pewny, że kapłan powiedział o Komunii W DNIU ślubu, czy te kilka godzin PRZED ślubem? Tak czy inaczej - posłuszeństwo spowiednikowi jest bardzo ważne. Powiedziałabym, że ważniejsze niż przyjęcie tej Komunii świętej. Szkoda tylko, że wiąże się to z Twoim lękiem o ważność ślubu.

To mogą być tego typu nieporozumienia wynikające ze zwyczajów lokalnych. Jeśli więc jesteś przekonany, że otrzymałeś rozgrzeszenie, to znaczy że ślub był nie tylko ważny, ale też godny. Gdybyś jednak nie potrafił sobie przypomnieć jak dokładnie wyglądała tamta spowiedź (rozumiem, że mogło być zbyt wiele emocji), to idź jak najszybciej do spowiedzi i opowiedz jak było. Po co siebie zadręczać. Jakkolwiek było wtedy - po drugiej spowiedzi już wszystko będzie w porządku.
Ale tak czy inaczej - na pewno masz ślub kościelny, ważny ślub. I teraz już ciesz się, że wszystko w życiu uporządkowałeś i możesz żyć w zgodzie z przykazaniami.
Życzę Ci dużo radości i szczęścia.

 Prosze o odpowiedz jest to dla mnie wazne.
Autor: dorka (---.ingram.com.pl)
Data:   2012-04-03 17:47

/.../

W internecie sporo odpowiedzi jest np. na stronie:
http://spowiedz.pl/seks001.htm
Od pytania nr 2.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: