logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: Lizz. (83.2.41.---)
Data:   2011-02-19 16:46

mam 17 lat i chciałabym zostać w przyszłości zakonnicą.
chciałabym oddać się Bogu, ale chciałabym najpierw zadać parę pytań. :)

1. na początek może jakie są zakony w Małopolsce?
2. ludzie mówią że w zakonie spędzacie pięć godzin pod rząd na modlitwie i macie mało czasu dla siebie, a z tego co tu czytam, to nie jest tak źle, chociaż wiem, że to zależy od zakonu.
3. co trzeba zrobić aby być zakonnicą która opiekuje się małymi dziećmi? tzn. np. dziećmi z domu dziecka?

Zależy mi na odpowiedzi. Z góry dziękuję. :)

---------

Najlepsze odpowiedzi uzyskasz u źródła, czyli u sióstr. Lista, adresy i telefony klasztorów żeńskich w archidiecezji krakowskiej:
www.diecezja.pl/pl/zakony/58-zakony-eskie
moderator

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: ... (---.play-internet.pl)
Data:   2011-02-19 17:26

polecam stronę:
www.zakon.pl - lista i kontakty do różnych zakonów, :) no i oczywiście módl się do Ducha Świętego o światło. :)

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: Elżbieta (---.net-partner.pl)
Data:   2011-02-19 17:48

Najważniejsze to kochać Jezusa. Warto też pojechać na "dzień skupienia" organizowany przez klasztory dla dziewcząt i w ten sposób na miejscu, bliżej poznać siostry, ich charyzmat. Modlitwa to relacja, trudno mówić o godzinach. Można się modlić w każdej chwili.
Są zgromadzenia zakonne, które prowadzą domy dziecka. Wiem też, że na terenie Małopolski siostry prowadzą rodzinne domy dziecka. I warto pytać Jezusa czy to właśnie tu. Pozdrawiam.

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: Agnieszka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-19 19:24

Przede wszystkim pytaj Pana Boga, czy ON tego chce. Jeśli ON tego chce to wierzę, że wskaże drogę i sposób. Jak w moim przypadku. :)

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: susa (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-02-19 20:28

1. Na pytanie pierwsze najpełniejszą odpowiedź uzyskałaś od moderatora.
Do tego poleciłabym Ci udział w rekolekcjach powołaniowych w którymś z klasztorów, do których kontakt masz podany.
Np tutaj:
http://www.nazaretanki.krakow.pl/wp/?page_id=383

2. Przeczytaj jak wygląda dzień w klasztorze: http://karmel.gniezno.pl/pl/dzien-w-klasztorze.html
Z własnego odczucia, doświadczenia życia konsekrowanego (nie byłam zakonnicą, tylko przebywałam w zakonie jako gość) mogę powiedzieć, że życie w zakonie jest harmonijne, gdzie jest wiele modlitwy, ale modlitwa przeplatana jest harmonijnie z pracą.

3. Tu są zakony które prowadzą domy dziecka:
http://www.zakony-zenskie.pl/index.php/dziea-prowadzone-przez-zgromadzenia/234--domy-dziecka-i-placowki-pomocy-spoeczniej
Myślę, że aby pracować jako zakonnica z małymi dziećmi w domu dziecka, potrzebna jest praktyka, czyli dobrze już teraz pracować z dziećmi w wolontariacie i pomyśleć o jakiś studiach z zakresu pedagogiki.

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-02-19 21:21

Moja koleżanka jest zakonnicą. Długo się nie kontaktowałyśmy, ale wierz mi, nie siedzi przez pół dnia w kościele. Pracowała (pewnie nadal to robi) w domu dziecka, który te siostry prowadzą, a także w prowadzonym przez nie przedszkolu. Będąc w zakonie zrobiła studia, była z siostrami w Rzymie. Widziałam fajne zdjęcia, :) takie na luzie, nie Asię na kolanach. Ma konto na naszej klasie (wniosek taki, że ma na to czas, i że jej wolno). Jest w zgromadzeniu Córek Maryi Wspomożycielki (siostry Salezjanki). Od wielu lat "fruwa" po okolicach mniej-więcej od Zielonej Góry w dół mapy. :) Także spokojnie, jest tyle zgromadzeń, gdzie będziesz mogła się spełniać, że nie policzysz.
Ps. W Twoim wieku byłam w Oazie i też chciałam do zakonu. Ba, tak naprawdę chciałam. A teraz mam męża i pięcioro dzieci. Bo wiesz, niezbadane są wyroki Boskie. Aha, jeszcze jedno, mój mąż chciał być bodajże Chrystusowcem. Teraz tylko uśmiech nam pozostał na wspomnienie naszych cudownych pomysłów sprzed lat kilkunastu.

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-20 20:02

Może siostry felicjanki?
http://www.felicjanki.2be.pl/
A może siostry nazaretanki, siostry pijarki?
Pooglądaj sobie ich strony internetowe i pytaj Pana, gdzie chce Cię zobaczyć. :)
Adresy żeńskich zgromadzeń i zakonów z Archidiecezji Krakowskiej podał wyżej moderator.

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-02-20 20:55

Felicjanki - popieram. :) U mnie w parafii są. :)

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: blanka (---.multi-play.net.pl)
Data:   2011-02-21 03:59

Tak jak podpowiadają inni najlepiej wybrać się na rekolekcje powołaniowe. A jeśli chodzi o opiekę nad dziećmi w domu dziecka, polecam wolontariat, będzie to czas wykorzystany podwójnie - Ty dowiesz się czy faktycznie chcesz robić to w swoim życiu, a dzieci skorzystają z Twojej pomocy.
Polecam Dom Dziecka św. Ludwiki na ul. Piekarskiej w Krakowie http://www.ddziecka.pl/
(byłam tam wolontariuszką podczas studiów, w wolnych chwilach odrabiałam z dzieciakami lekcje, spacerowałam) Dom ten prowadzą siostry zakonne ale pracują tam także świeccy.

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-21 06:00

Jeszcze siostry prezentki.

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: Marta (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-02-21 20:26

"ludzie mówią że w zakonie spędzacie pięć godzin pod rząd na modlitwie i macie mało czasu dla siebie, a z tego co tu czytam, to nie jest tak źle, chociaż wiem, że to zależy od zakonu" - Jeśli męczy Cię spędzanie wielu godzin na modlitwie, polecam jednak założyć rodzinę - przy dzieciach nie ma szans na pięć godzin na kolanach. Ale ostrzegam, jeśli wtedy zamarzy Ci się mieć więcej czasu na modlitwę w ciągu dnia, to nic z tego - pozostaje tylko zarywać noce. Piszę z własnego doświadczenia żony i matki. A czas poświęcony Bogu jest najlepszym czasem "dla siebie". :)

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: Franciszka (---.222.244.92.spray.net.pl)
Data:   2011-02-22 20:28

Lizz, twoje pytania świadczą wg mnie o tym, że masz fałszywe pojęcie o życiu zakonnym. Dlatego podpisuję się pod propozycją wybrania się na rekolekcje powołaniowe.
Postaram się wyjaśnić ci to:
1. Nie ma znaczenia, gdzie będziesz w klasztorze, bo przynajmniej w pierwszych latach będziesz mogła przyjmować swoich gości i wyjeżdżać do domu rodzinnego ściśle tylko wtedy, gdy przełożona ci pozwoli. Odległość od twojego domu jest nieistotna.
2. "z tego co tu czytam, to nie jest tak źle" - Przy takim nastawieniu może być źle albo nawet jeszcze gorzej.
3. Zakonnicę obowiązuje posłuszeństwo wobec przełożonych. Nie wybiera sobie obowiązków. Jeśli przełożona dowie się, co siostra chciałaby robi, może ona zostać przydzielona do obowiązków, których nie lubi, aby nauczyła się pokory i posłuszeństwa.

 Re: Co zrobić aby być zakonnicą?
Autor: siostrzyczka (---.play-internet.pl)
Data:   2011-02-26 16:34

1) tak jak już ktoś pisał, to bez różnicy, czy interesujące cię siostry są w Małopolsce, bo po pierwsze wyjazdy do domu rodzinnego są ograniczone, a po drugie, to że jakiś dom danych sióstr jest blisko ciebie nie znaczy, że akurat w tym będziesz mieszkać, bo domy formacyjne są określone i na ogół dane Zgromadzenie ma tylko w paru miejscach Polski (tzn. że pierwsze lata czyli aspirantat, postulat i nowicjat kandydatki z całej Polski spędzają w jednym miejscu), a potem po ślubach będziesz trafiać do różnych domów bo siostry czynne (a z tego co piszesz takie cię interesują) mają zmiany, tak więc pozwiedzasz całą Polskę. ;) To że jakieś Zgromadzenie jest w Małopolsce może ci pomóc jedynie w tej kwestii, że na rekolekcje powołaniowe będzie ci łatwiej dojechać.
2) umiłowanie modlitwy to podstawa życia zakonnego bez względu na to jakie to Zgromadzenie, bo to modlitwa buduje przestrzeń między tobą a Bogiem, a przecież to On ma być twoim Oblubieńcem, On musi ci wystarczyć we wszystkim. Ale modlitwa to nie tylko godziny spędzone na klęczkach. Modlitwa, to też uświęcanie swoich codziennych obowiązków. Oczywiście wszystko zależy od Zgromadzenia bo wiadomo, że Zgromadzenia kontemplacyjne mają tych modlitw o wiele więcej niż czynne. Na pewno jest to codzienna Eucharystia, różaniec, Liturgia Godzin, rozmyślanie. Reszta to różnie w zależności od Zgromadzenia, od czasu przede wszystkim, bo siostrom wcale nie zależy na zarywaniu nocy. ;)
3)przede wszystkim się modlić, ale wcale nie o to byś mogła opiekować się małymi dziećmi, tylko o realizację Bożej woli. Powiem z własnego doświadczenia (co prawda niezbyt sporego bo jestem od ciebie 2 lata starsza, ;) ale trochę już specyfikę powołania zakonnego poznałam), zawsze chciałam pracować z chorymi. Fascynowała mnie praca pielęgniarki, lekarki. Szukałam tylko Zgromadzeń o takim właśnie charyzmacie. Nigdy nie lubiłam małych dzieci, a jednak Bóg ma swoje drogi. Dziś wiem, że posyła mnie gdzie indziej. Odnajduję swoje powołanie u Córek Maryi Wspomożycielki, czyli sióstr salezjanek (we wrześniu jeśli Bóg pozwoli zaczynam aspirantat), których głównym charyzmatem jest praca z dziećmi i młodzieżą i dzisiaj jest to dla mnie najpiękniejsze zajęcie, jakie może istnieć. Czasami Bóg nie idzie na łatwiznę i nie pozwala ci znaleźć odpowiedniego Zgromadzenia, takiego, jakie sobie wymarzysz, tylko woli zmienić ciebie i posłać do takiego Zgromadzenia, jakie On dla ciebie "wymarzył". Poza tym nawet w Zgromadzeniu zajmującym się małymi dziećmi, muszą być siostry, które będą gotować, które będą ekonomami, które będą pracować w ogrodzie, itp. więc wcale nie jest powiedziane że w takim Zgromadzeniu trafisz akurat do dzieci, a ślubowane posłuszeństwo powinno uzdolnić cię, byś z radością poszła do tego obowiązku, który jest ci nadany. Jeszcze jedno, ;) nie wiem jak jest gdzie indziej, ale u sióstr salezjanek jest tak, że w czasie formacji każda aspirantka, itp. dostaje na miesiąc przydział do konkretnych obowiązków tzn. np. przez miesiąc pracuje w przedszkolu, miesiąc jako zakrystianka, miesiąc w kuchni itp. i na podstawie obserwacji przełożonych, jak się w tym obowiązku odnajduje, jest potem w przyszłości przypisywana do danego zajęcia. Trochę się rozpisałam, ale to chyba na tyle. :) Oczywiście jeśli już rozeznasz, że jednak Pan chce cię widzieć w Zgromadzeniu zajmującym się małymi dziećmi to polecam siostry salezjanki. ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: