logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Magdalena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-02-21 21:17

Witam, jestem studentką II roku lingwistyki stosowanej z jęz. angielskim i rosyjskim, interesuje mnie prawosławie samo w sobie oraz dlatego, iż jest istotną częścią kultury Rosji.
Ciekawi mnie sposób odprawiania Mszy w tym obrządku i chciałabym na własne oczy przekonać się, jak to wygląda.
Stąd moje pytanie: jak mam się zachowywać w cerkwi, by było to w zgodzie z moim wyznaniem (rzymskokatolickie) i nie naruszało jego zasad, a jednocześnie by nie okazać lekceważenia czy zniewagi wobec prawosławia? Rozumiem, że nie mogę przystępować w cerkwi do sakramentów, ale czy coś jeszcze? Zaznaczam, że jestem w pełni praktykującą katoliczką.
Z góry dziękuję za kompetentne odpowiedzi.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-02-22 09:24

Wypada podejść do celebransa i wyrazić chęć uczestnictwa w Liturgii. W Polsce nie powinno być z tym żadnego problemu. Podejrzewam, że sam zaprosi. Uczestniczyć należy raczej biernie, ponieważ liturgia prawosławna jest bogata (Co dla nas katolików tłumaczy się skomplikowana i piękna). Znam tylko cerkwie najbliższe miejsca mego zamieszkania, tzn. Sosnowiec, Kraków i Warszawa. Nie wiem skąd jesteś. Odradzam uczestnictwo czynne, ponieważ dla nas jest to terra icognita. A widziałem już różne rzeczy, np. w Grecji turystów zachodnich wrzucających pety do koszyczka z chlebkiem Eucharystycznym. Interkomunia wykluczona, choć Eucharystia ta sama.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Aguu (78.133.248.---)
Data:   2011-02-22 13:39

moim zdaniem zachowuj się podobnie do nich, z szacunku dla ich wyznania.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-22 16:26

Uczestniczyć w spódnicy i chustce na głowie w Liturgii Prawosławnej.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: xc (91.194.143.---)
Data:   2011-02-22 19:51

Normalnie i nic więcej.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: ar (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2011-02-22 21:18

Myślę, że podchodzić nie ma po co. W mniejszej miejscowości, po liturgii sam ktoś podejdzie porozmawiać. W bardziej ludnej, to nawet nikt nie zauważy. Prawosławni są generalnie przyzwyczajeni, że przychodzą do nich goście nie-prawosławni.
W różnych regionach Polski są różne zwyczaje w parafiach prawosławnych. Na wschodzie spódnica i coś na głowę wskazane (zimą może być czapka). W Warszawie widywałam panie w kapeluszach. W zachodniej Polsce możesz nie zakrywać włosów. Tam też możesz się spotkać z krzesłami lub ławkami do siedzenia. Na wschodzie tego nie ma - całą liturgię się stoi. W zależności od regionu Polski będą się też pojawiać różne języki i różne kalendarze.
Jeśli znasz rosyjski, to są w necie świetne filmy tłumaczące co się dzieje w kolejnych 3 częściach Liturgii. Możesz się przygotować, żeby wiedzieć, w czym uczestniczysz. Jeśli przyjdziesz tak po prostu, możesz trafić na zupełnie inne nabożeństwo niż Liturgia. Poza tym najważniejsze dzieje się za ikonostasem i tak tego nie zobaczysz, ale będziesz wiedziała, co się dzieje i dlaczego akurat teraz diakon wychodzi tymi, a nie innymi drzwiami. Jeśli rozumiesz choć trochę język starocerkiewnosłowiański, to połapiesz się jeszcze łatwiej. Tak naprawdę dużych różnic w schemacie nie ma między liturgią wschodnią, a zachodnią.
Podczas liturgii podpatruj, co robią inni. Nie musisz się żegnać, tak jak prawosławni. Po prostu stój spokojnie gdzieś bardziej z tyłu, w jakimś miejscu z dobrym widokiem. I nie przystępuj do Komunii, bo to by oznaczało dla prawosławnych, że przeszłaś na ich wyznanie.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: M. (---.2.pxs.pl)
Data:   2011-02-23 09:39

Nie nazywać Boskiej Liturgii Mszą, bo możesz tym wywołać negatywną reakcję u niektórych prawosławnych. Niektórzy prawosławni są uczuleni gdy wnosi się katolickie pojęcie do sfery prawosławnej.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: kawa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-23 15:18

Czy nie lepiej pójść na Liturgię do grekokatolików i w pełni w niej uczestniczyć?

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Renata (---.promax.media.pl)
Data:   2011-02-24 17:51

Normalne, z szacunkiem i oddać cześć Panu Bogu.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Pytajnik (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-24 19:16

Jeśli masz rosyjską telewizję, to tam - przy okazji ważnych świąt np. Wielkanocy, Bożego Narodzenia etc. - transmitowana jest liturgia ze świątyni Chrystusa Zbawiciela w Moskwie. Można oglądnąć i "przygotować się" na uczestniczenie "w realu".

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Ewa A. (---.range86-178.btcentralplus.com)
Data:   2011-02-26 22:34

Miałam okazję bycia w cerkwi w Rosji. Nie miałam na sobie ani chusty, ani spódnicy. Stałam z tylu i uwielbiałam Boga "po swojemu", nawet przyklękałam - to czego nie robią prawosławni w czasie liturgii. Oni dobrze wiedza, ze jakiś nieprawosławny może do nich wpaść. Nie zachowywałam się sztucznie, ani nie "małpowałam" ich. Ale mój przypadek nie stanowi ogółu. Jeśli chcesz ich odwiedzać, to czyń to po prostu w spokoju ducha.
Szczesc Boże.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Dominika (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-28 22:26

Jestem prawosławna, nie raz rzymscy katolicy przychodzą do naszych świątyń, także to nic dziwnego. ;) Proponuję stanąć z tyłu, żebyś się nie stresowała. Żegnaj się po swojemu, może niekoniecznie klękaj (choć niedługo Wielki Post, to nie będzie to dziwne). Z racji, że nie znasz słów modlitw, to nie polecam byś włączała się w śpiewy. Chustka i spódnica absolutnie nie są wymagana - strój powinien być skromny, jak do kościoła. Nie przystępuj do Komunii, ale możesz normalnie iść i oddać cześć ikonom całując je. Na koniec Liturgii ksiądz wychodzi z krzyżem, możesz też spokojnie podejść i ucałować go. Tutaj są teksty naszych Nabożeństw po polsku - http://www.liturgia.cerkiew.pl/docs.php?id=29
I jak ktoś napisał, możesz też iść do grekokatolików, tam będziesz mogla iść do Komunii, ale tam cała, albo prawie cała Liturgia będzie po ukraińsku, u nas będzie raczej w cerkiewno-słowiańskim, lecz możesz też spotkać się z elementami polskiego jak i innych języków.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-01 15:51

Znany prawosławny duszpasterz, teolog i tłumacz (polecam Pani uwadze jego prace literacko-krytyczne na temat Dostojewskiego) ks. dr Henryk Paprocki prowadzi w Warszawie, na ulicy Wilczej (niedaleko komisariatu policji) punkt duszpasterski, w którym odprawiane są nabożeństwa prawosławne po polsku. Z tego co wiem, przychodzi też tam trochę katolików, którzy zainteresowani są wschodnim obrządkiem i chcą zobaczyć jak on wygląda i zrozumieć jego treść i przebieg.
Nabożeństwa grekokatolików (przynajmniej w Warszawie) odprawiane są po ukraińsku, więc też nie jest łatwo osobie nieznającej języka zrozumieć przebieg.
Poza tym, istnieją też drobne, ale zauważalne różnice w obrządku prawosławnym i greckokatolickim. Pod żadnym pozorem nie wolno (a nagminnie robią to Polacy) mylić obu wyznań. Dlaczego, to temat na inną opowieść.

Jeśli jest Pani tak zainteresowana tymi sprawami, to polecam wypad do Kostomłotów koło Terespola, nad Bugiem, niedaleko Kodenia. Jest tam unikalna, greckokatolicka parafia. Jest to jedyna w Polsce wspólnota greckokatolicka, która nie podlega jurysdykcji greckokatolickiego metropolity przemysko-warszawskiego (tak jak większość greckich katolików w Polsce, z reguły pochodzenia ukraińskiego) a rzymskokatolickiego biskupa siedleckiego. Liturgię tam sprawują w unikalnym bizantyjsko-słowiańskim synodalnym rycie (ponoć jest to jedyne na świecie miejsce, w którym ryt ten się zachował). Ciekawostką jest to, że w tzw. ekteniach wymienia się imię papieża a w Credo nie ma Filioque.

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: Magdalena (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-03-03 14:38

Bóg zapłać za wszystkie rady i informacje, sporo się dzięki Wam dowiedziałam, dziękuję. :)

 Re: Jak zachowywać się w cerkwi?
Autor: JestemJakTy (---.bb.sky.com)
Data:   2016-03-28 03:06

Nie idź. Nie szukaj, bo znajdzie cię samo. Jestem Katoliczką wierzącą mocno, a jednak Bóg nie chciał, żebym poszła do Cerkwi. Przestałam się spotykać z chłopakiem, który po czasie przyznał się, że jest inny. Niestety nie ma miłości na Ziemi bez wiary w Boga. Nigdy nie wyprę się swojej wiary ani swego Kościoła nawet ceną śmierci. Miłość jest tam gdzie jest Bóg. Jestem szczęśliwa żyjąc z Bogiem i w Bogu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: