logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szukam dobrego komentarza do Pisma Św.
Autor: Suzanne (---.garwolin.vectranet.pl)
Data:   2011-02-27 13:49

Witam, :)
Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem przeczytania Pisma Świętego "od deski do deski". Do tej pory poznałam fragmenty pochodzące z czytań mszalnych i inne, którymi się modliłam. Chciałabym jednak poznać wszystkie zawarte w Biblii wydarzenia i ich znaczenie, zobaczyć historię zbawienia jako "całość". Wydaje mi się, że taka wiedza pomogłaby mi w codziennych rozważaniach Pisma. Jednak jestem niemal pewna, że znajdę tam trudne do zrozumienia fragmenty, gdyż słabo orientuję się w historii, kulturze i języku Proroków i Ewangelistów.
W związku z tym poszukuję jakichś opracowań, komentarzy, które pomogłyby mi właściwie zinterpretować, to co przeczytam. Będę wdzięczna za wszelkie sugestie. Szczęść Boże.

 Re: Szukam dobrego komentarza do Pisma Św.
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-02-27 15:56

Odradzam obłożenie się komentarzami w pierwszym "podejściu" do czytania Pisma Świętego. :) Myślę, że wystarczą przypisy. Dobre i dość obszerne są przypisy w najnowszym tłumaczeniu Pisma Świętego wydanym przez Edycję Św. Pawła (z gołębicą na okładce). Można też (sporadycznie) porównać fragmenty trudniejsze w kilku tłumaczeniach, dostępnych np. tutaj: http://www.biblia.info.pl/biblia.php
Czasami jest to potrzebne. Dam Ci przykład.
Niezrozumiałe może być takie tłumaczenie:
"35 Synowie Izraela uczynili według tego, jak im nakazał Mojżesz, i WYPOŻYCZALI od Egipcjan przedmioty srebrne i złote oraz szaty. 36 Pan wzbudził życzliwość Egipcjan dla Izraelitów, i POŻYCZYLI im. I w ten sposób Izraelici złupili Egipcjan" (Wj 12, 35-36). - tłumaczenie w Biblii Tysiąclecia.
Czytasz i oczy przecierasz - niemożliwe. Bóg nie mógł polecić oszustwa. Pożyczone należy przecież oddać. Porównanie innego tłumaczenia tego samego fragmentu pozwala lepiej zrozumieć intencje Autora: "35 Izraelici poszli też za radą Mojżesza i WYPROSILI od Egipcjan srebrne i złote naczynia, a także szaty. 36 Jahwe usposobił Egipcjan łaskawie do ludu, toteż SPEŁNILI ICH ŻYCZENIE. Tak to złupili Egipt" (Wj 12, 35-36). - tłumaczenie w Biblii Poznańskiej.
Czym innym jest "wypożyczenie", a czym innym jest "wyproszenie". Tłumacz w Edycji Św. Pawła użył tu jeszcze innych słów: słów "poprosili" i "spełnili ich prośbę".
Jeżeli zapali Ci się takie "czerwone światło" - szukaj, albo zaznacz i czytaj dalej. Czasem zrozumiesz coś dopiero przy drugim czytaniu Biblii, gdy już szerzej będziesz znała kontekst.
W Prologu do Księgi Syracha Tłumacz napisał tak:
"15 Proszę więc
z życzliwością i uwagą
zabierać się do czytania,
a wybaczyć w tych miejscach,
gdzie by się komu wydawać mogło,
20 że mimo naszej usilnej pracy nad tłumaczeniem, nie mogliśmy dobrać odpowiedniego wyrażenia:
albowiem nie mają tej samej mocy
słowa czytane w języku hebrajskim, co przełożone na inną mowę.
Nie tylko ta księga,
ale nawet samo Prawo i Proroctwa,
25 i inne księgi
czytane w swoim języku wykazują niemałą różnicę."
Pozdrowienia. :)

 Re: Szukam dobrego komentarza do Pisma Św.
Autor: Marlinek (---.rzeszow.vectranet.pl)
Data:   2011-02-27 17:54

/.../

Pani odpowiedź nie jest na temat wątku.
moderator

 Re: Szukam dobrego komentarza do Pisma Św.
Autor: xc (---.181.153.47.nat.umts.dynamic.eranet.pl)
Data:   2011-02-28 10:29

Nie ma czegoś takiego jak "dobry komentarz" do Pisma Świętego.
Przynajmniej w tym zakresie, który mógłby spełnić Pani oczekiwania i to w krótkim czasie.
To o czym Pani pisze wymaga studiów biblistycznych, które należą do najbardziej skomplikowanych i najtrudniejszych w całej humanistyce. I nie jest to moje zdanie ale zdanie fachowca, prof. Mikołejki (całość tej wypowiedzi znajduje się na stronie Radia Tok FM i odnosi się do omówienia ksiażki G.Agambena "Czas, który zostaje").

Niestety nasza katecheza na poziomie szkoły średniej nie przygotowywuje (szkoda!) do pogłębionej lektury Pisma Św. Ale to temat na inną rozmowę.

Co robić? Czytać, czytać, czytać! Na początek Tysiąclatkę z tamtejszymi komentarzami a potem sięgnąć po "klasykę" popularnonaukową w tym zakresie, która pozwoli zobaczyć kontekst.

Po pierwsze W.Harrington "Klucz do Biblii"
Po drugie: popularne prace biblistyczne prof. Świderkówny
Po trzecie prace takich autorów jak H.Langkammer, T.Jelonek, W.Chrostowski.

To co Pani poszukuje być może znajdzie Pani w "Biblijnej historii zbawienia" T.Jelonka.

 Re: Szukam dobrego komentarza do Pisma Św.
Autor: Magda (---.toya.net.pl)
Data:   2011-02-28 11:01

Profesor Świderkówna jest świetna. :) Może jeszcze Joachim Gnilka (o św. Piotrze, o św. Pawle).
Korzystam z Katolickiego Komentarza z wydawnictwa Vocatio, ale to bardzo ciężkie (zwłaszcza dosłownie), ma maleńkie literki, przesyt informacji mniej przydatnych w osobistej lekturze, do tego jest drogie. Na początek można się zniechęcić. Lepsze na początek, z rzeczy fachowych wydają mi się wydawane przez KUL teksty poszczególnych ksiąg z komentarzami. Albo po prostu Biblia Poznańska? Można też zacząć, jak od powieści, od Dziejów Apostolskich.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: