logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę zmienić kolejność tajemnic różańca?
Autor: Alicja (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-02-28 10:57

Odmawiam cały różaniec w ważnej dla mnie intencji i mam pytanie odnośnie kolejności tajemnic. Ponieważ droga do pracy zajmuje mi około pół godziny odmawiam wtedy tajemnice radosne, przy czym medytacja, na tyle na ile potrafię się skupić w tym całym hałasie miasta jest zawsze taka ode mnie, często powtarzalna, te same myśli itp. Tak więc w ciszy i skupieniu wraz z różnymi pomocami mogę medytować tajemnice bolesne (często również w części) i chwalebne (zazwyczaj już w całości), radosne na weekendy. Chodzi mi więc o to, czy nie mogłabym zacząć dnia od tajemnic bolesnych a skończyć na radosnych, żeby nie trwać cały czas w tych samych, jednakich "moich" rozważaniach.

 Re: Czy mogę zmienić kolejność tajemnic różańca?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-02-28 13:26

Módl się, jak ci dyktuje twoje serce. To nie Pan Bóg potrzebuje twojej modlitwy, więc też nie będzie cię rozliczał z kolejności tajemnic różańcowych. To ty potrzebujesz tej modlitwy, by zbliżyć się do Boga i przez to otworzyć się na działanie Jego Ducha - Ducha Świętego.
"radosne na weekendy - Mam jednak nadzieję, że... Jeśli nie wiesz, jaka jest kolejność odmawiania części różańca w poszczególne dni tygodnia, odpowiedź znajdziesz tutaj: http://www.mbkp.info/modlitwy/rozaniec.html

 Re: Czy mogę zmienić kolejność tajemnic różańca?
Autor: Alicja (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-02-28 14:12

Franciszka dziękuję, odmawiam cały różaniec, więc na weekendy także pozostałe części, w stwierdzeniu: "radosne na weekendy" chodziło mi o to, że wtedy mogę je odmówić w pełnym skupieniu, z różnymi pomocami dot. rozważań. ;) Ponieważ nie muszę iść na ponad połowę dnia do pracy. ;)

 Re: Czy mogę zmienić kolejność tajemnic różańca?
Autor: Aguu (78.133.248.---)
Data:   2011-02-28 17:25

Tak, można w ten sposób odmawiać różaniec.

 Re: Czy mogę zmienić kolejność tajemnic różańca?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-01 09:22

Alicja, nie podchodź do modlitwy, jak do szkolnego zadania, czyli na zasadzie: jak lepiej przygotuję się do lekcji, to dostanę lepszy stopień. Przesada w niczym nie jest wskazana. Moim zdaniem, takie odmawianie całego różańca "z różnymi pomocami dot. rozważań" grozi wpadnięciem w pułapkę bigoterii.

 Re: Czy mogę zmienić kolejność tajemnic różańca?
Autor: Alicja (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-03-01 19:42

Franciszko, myślę odwrotnie niż Ty co do wpadnięcia w bigoterię (choć ponoć nigdy nie mów nigdy), różne rozważania są wg mnie bardzo wskazane, inaczej jestem skazana na wpadnięcie w pułapkę samej siebie. Moje myśli są wciąż takie same, co jest złego w pogłębianiu swojej wiedzy odnośnie życia Maryi i Jezusa? O to chyba też chodzi w różańcu, aby rozważać przez modlitwę. By być ciekawym, by zgłębiać, by w jakiś sposób uczestniczyć w tym co się wykonało tyle lat temu. A że mam wiele do zgłębienia, niby człowiek od dziecka wychowany w duchu katolickim to jednak ma braki.
Pytanie zadałam, a później pomyślałam, że przecież i tak zrobię jak dyktuje mi serce, ale chociaż utwierdziłam się w swoim przekonaniu i myślę, że mimo wszystko w samej jego istocie podobnym jak Twoje. Może przedstawiłam to schematycznie, ale w pewnym sensie różaniec jest schematyczny. Po prostu chcę by mi towarzyszył w ciągu dnia. ;)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: