logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: sasha (---.play-internet.pl)
Data:   2011-03-22 14:02

Moja kuzynka zastanawia się nad wysłaniem synka do Wczesnej Pierwszej Komunii Świętej. Chłopiec ma 4 latka czy nie jest za mały?

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Ada (---.docsis.tczew.net.pl)
Data:   2011-03-22 15:28

Uważam, że z pewnością jest za mały i raczej nikt z osób odpowiedzialnych na to nie zgodzi się.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Aguu (78.133.248.---)
Data:   2011-03-22 17:26

Zdecydowanie jest za mały. Dzieciątko powinno być świadome znaczenia tego pięknego sakramentu.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Aqu!la (212.244.10.---)
Data:   2011-03-22 20:44

Hm, spotkałam się z tą praktyką, ale od 6 roku życia. Jednak pewno najlepiej pytać u źródła, czyli u duszpasterzy przygotowujących dzieci do Wczesnej Komunii Świętej.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Siostra Gabriela (213.56.124.---)
Data:   2011-03-22 21:03

We Francji przygotowywałam wiele dzieci (6-latków) do Pierwszej Komunii Świętej. To piękna praktyka. Te dzieci są spragnione obecności Jezusa w ich sercu.
Jednak to na rodzicach spoczywa odpowiedzialność by później prowadzić dziecko i nadal utwierdzać je w wierze.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-22 21:12

Wczesna Komunia św. dla dziecka i rodziców, którzy są na wysokim poziomie religijnym, jest pewnym wyróżnieniem. Nie we wszystkich diecezjach jest na to pozwolenie. W parafiach które przygotowują takie dzieci, rodziny są najczęściej bardzo związane z Kościołem. To ks. Proboszcz decyduje jakie dzieci mogą do niej przystąpić. Kryterium religijność rodziców i dziecka, którego miłość do Jezusa jest wyróżniająca od innych dzieci w jego wieku.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: ktosktos (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-03-22 22:35

Jestem niby takim "wyróżnionym" dzieckiem, tylko już prawie 20 lat od Pierwszej Komunii. Uważam, że to był błąd ze strony moich rodziców - iż o to się starali, jak również ze strony Kościoła - że się na to zgodzili.
Piszesz, że Twoja kuzynka się nad tym zastanawia - a jaki jej cel przyświeca? W sumie po co to? Czy jej dziecko na pewno tego chce, czy tylko powtarza wyuczony tekst po rodzicach? Bo w moim przypadku tak było, chociaż ksiadz proboszcz i siostra katechetka zachwycali się moim rozwojem religijnym, ach i och. Życzę powodzenia w mądrym wyborze.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Monika (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-22 23:43

Byłam u Wczesnej Komunii w wieku 6 lat (to było 30 lat temu). Nie byłam z wierzącej rodziny (wtedy niespecjalnie zwracano na to uwagę dopuszczając dzieci do Wczesnej Komunii), różne były moje drogi w życiu, jeśli chodzi o wiarę i Boga, ale uważam, że ta wczesna Komunia, to jeden z elementów, dzięki którym dzisiaj jestem wierzącą katoliczką. Nie wiem czy gdybym czekała do II klasy, to czy w ogóle poszłabym do Komunii, ani jak później potoczyłyby się moje losy.
Na Komunię w zasadzie zawsze jesteśmy za młodzi, bo chyba nikt nie jest w stanie pojąć ogromnej łaski, która wypływa z tego sakramentu i powiedzieć, że w pełni świadomie rozumie to wszystko co dzieje się na ołtarzu. Zarazem jednak dzieci przyjmują go o wiele łatwiej niż dorośli. Nie kombinują a co to, a jak to, tylko otwierają serca dla Jezusa. Wczesna Komunia była jednym z najważniejszych przeżyć religijnych w moim życiu. Pamiętam ten dzień i spotkanie z Jezusem o wiele, wiele lepiej niż np. bierzmowanie. Nawiasem mówiąc w prawosławiu udziela się Komunii i bierzmowania razem z chrztem (niemowlętom).

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Tomasz (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-23 09:46

Witaj. Nie ma jednej odpowiedzi na twoje pytanie. To zawsze bardzo zależy od tego jaka jest rodzina dziecka, jacy są rodzice, jakie jest dziecko, jaki jest proboszcz, katecheci i co najważniejsze jaki jest kształt przygotowań, formacji przed przyjęciem sakramentu, itp.
Córki mojej siostry przyjmowały przed laty Jezusa Chrystusa w Eucharystii w ramach wczesnej Komunii. Pamiętam, że jechałem wtedy do katowickiej bazyliki na Panewnikach ze sporą porcją sceptycyzmu ale liturgia, udział w niej dzieciaków, ich zachowanie, ich twarze i sam moment przyjmowanie Jezusa przez dzieci zdmuchnął cały ten mój sceptycyzm. To było piękne i pamiętam moje wewnętrzne przekonanie, że jeśli ktoś w tej bazylice jest gotów przyjąć Jezusa, jeśli w ogóle ktoś jest gotów i czegoś tam świadomy, to z pewnością te sześciolatki.
Pamiętam, że ta wczesna Komunia była dla rodziców sporym wyzwaniem bo wiązała się z rocznymi częstymi przyjazdami z dzieciakami na katechezę no i z pracą z nimi w domu, i ze nie była wcale powszechną praktyką.
Czterolatek być może jest odrobinę zbyt młodym człowiekiem ale jeśli on zaczyna teraz roczne przygotowanie to czemu nie?
Jasne, że każde przedsięwzięcie można przygotować i zrobić źle, ale nie wydaje mi się by 5-6-latkowie byli w swojej "masie" gorzej przygotowani do wczesnej Komunii, niż ich 9-letni koledzy, niż gimnazjaliści do bierzmowania, albo np. trzydziestolatkowie do sakramentu małżeństwa.
Pokój Wam.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: sasha (---.play-internet.pl)
Data:   2011-03-23 20:23

Dziękuję Wam serdecznie za odpowiedzi. Grześ ma 4 lata i 5 m-cy, i od jakiegoś czasu bardzo prosi i dopytuje się o to, by mógł przyjąć Jezusa. Mieszkają na wsi. Może rzeczywiście, gdyby Mały przygotowywał się przez rok do tego sakramentu, to odrobinkę dorósłby i dojrzał. Rodzice modlą się z chłopcem, czytają Biblię z obrazkami oraz chodzą na Mszę niedzielną. Nie wiem co ze spowiedzią. Czy tak małe dziecko w ogóle odróżnia dobro od zła. U nas w parafii przed Komunią ksiądz się modli z maluchami modlitwą: "Panie Jezu przyjdź do mego serca, bo Cię bardzo kocham" i przyjmowały Go duchowo, spowiedź zaś jest w formie piosenki "Przepraszam Cię Jezu..." W każdym razie przekażę kuzynce, niech porozmawiają z proboszczem.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Marta (---.hari.cable.virginmedia.com)
Data:   2011-03-24 00:12

Dzieci w tym wieku chcą wiele rzeczy i chyba nie znaczy to, żeby im to od razu dawać? Cztery lata to za mało, chyba, że to jakiś geniusz z super szybkim rozwojem intelektualnym.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-03-24 18:19

Proponuję w realu (nie, nie w supermarkecie) i z duszpasterzem. Nie wydaje mi się byśmy poradzili. Ale próbować możemy. Jaką metodą?

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Julia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-25 06:44

Przez całe lata miałam żal do Rodziców i Babci, że wysłali mnie do tzw. wczesnej Komunii Świętej (miałam dokładnie 5 lat i 10 miesięcy w tym dniu). Niewiele wtedy z tego rozumiałam, ale bardzo chciałam przystąpić do niej. Wszyscy - moja rodzina, ksiądz proboszcz i siostra katechetka moje "chcenie" odczytywali jako pragnienie przyjęcia Pana Jezusa, a ja bardzo chciałam przystąpić do Komunii, bo przystępował do niej mój najukochańszy kuzyn (druga klasa). Byłam pupilką siostry katechetki, nie chodziłam nawet jeszcze do zerówki, byłam taka najmłodsza, najmniejsza, ale za to w ocenie wszystkich bardzo rozgarnięta, niemalże genialne dziecko. Po latach wyszły wszystkie braki w katechezie - byłam po prostu zbyt mała, by pewne rzeczy zrozumieć, zapamiętać. Kompletnie nie odróżniałam "zapomnienia" grzechu od "zatajenia", wydawało mi się, że można niektóre (niewygodne) grzechy pomijać i jest ok. Jako nastolatka przeżyłam szok, gdy okazało się inaczej - znów zmaganie się w sumieniu z poczuciem nieważności dotychczasowych spowiedzi. Z drugiej strony przez właściwie całe dzieciństwo wszystkie grzechy "klasyfikowałam" jako ciężkie, szybko rezygnowałam z Komunii św. - właściwie tuż po spowiedzi rezygnowałam i czekałam do następnego "pierwszego piątku". Dziś wiem - wszyscy chcieli dobrze, a ja jako dziecko nie wiedziałam po prostu, że źle interpretuję pewne sprawy. Praktycznie nie uczestniczyłam jako drugoklasistka w katechezach, zostałam "odhaczona" jako ta już po Pierwszej Komunii, więc nie miałam za bardzo szans uporządkować swoich wiadomości.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-25 17:06

Czekanie na Pana Jezusa w I Komunii świętej - poznawanie i wzrastanie w pragnieniu. Katechumen przecież nie od razu otrzymuje sakramenty Kościoła, o które prosi. Cierpliwe czekanie jest piękne i hartuje ducha.

 Re: Wczesna Pierwsza Komunia Święta
Autor: Basia (---.static.ssm.silesia.pl)
Data:   2015-02-04 12:07

Ja wysłałam moich troje dzieci do wczesnej komunii świętej w Panewnikach i uwierzcie mi to nie był błąd. One naprawdę z wielka radością przyjmowały Chrystusa. A dziś moja wnuczka ma 10 lat i idzie do komunii w trzeciej klasie całkiem inaczej podchodzi do św. komunii. Jest mi przykro że nie mogę jej dać tej radości którą miały moje dzieci. Ale niestety już za późno i pewnie ciężko będzie ją przekonać jak ważna jest komunia święta. Ale ten świat teraz jest inny. Moje dzieci nie szły do komunii dla prezentów. One naprawdę chciały uczestniczyć w pełni we mszy świętej. I nigdy nie usłyszałam od nich, że źle zrobiłam posyłając ich w wieku 5 i 6 lat do wczesnej komunii. Ale czterolatek zawsze może się dłużej przygotować i pewnie będzie miał dużo radości.. powodzenia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: