logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Danuta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-22 23:13

Szczęść Boże
Jestem osobą wierzącą, praktykującą. Boli mnie fakt, że moja przyszła wnuczka nie jest ochrzczona. Syn żeni się z kobietą, która nie chodzi do kościoła, mój syn również od jakiegoś czasu. Mam głęboką nadzieję, że kiedyś zrozumieją swój błąd i naprawią wszystko. Boję się, że to może trochę potrwać, a tu dziecko 5-letnie nie ochrzczone. Pytam, czy dziadkowie wraz z rodzicami chrzestnymi mogliby ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców? Bardzo mnie ta sprawa boli, chciałabym, aby Bóg tak pokochał małą jak ja. Dziecko uczy się modlitw, jest zaciekawiona bardzo życiem Jezusa. :)

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Magda (---.toya.net.pl)
Data:   2011-03-23 08:01

Nie można chrzcić czyjegoś dziecka wbrew woli jego rodziców. Tak samo nie można go np. obrzezać. Do 16-18 roku życia decydują rodzice. Później decyzja należy do osoby, której sprawa dotyczy. Znam kobietę, której pierwszą pełnoletnią decyzją był chrzest (wbrew woli rodziców).

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-03-23 09:24

Chrzest jest bardzo ważny. Ale nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, co chcesz zrobić. Ta dziewczynka nie jest sensu stricto twoją wnuczką, bo nie jest to dziecko twojego syna. Twoja przyszła synowa jest niewierząca, a syn również nie chodzi do kościoła. Kto zagwarantuje wychowanie chrześcijańskie temu dziecku?
Skąd wiesz, jakie są powody niewiary twojej synowej? Może są to zaniedbania, a może przekonania. Jeżeli ona jest niewierząca z przekonania i postanowiła tak wychować swoje dziecko, nie masz prawa myśleć o chrzcie tej małej po cichu. Jeżeli dziecko nie jest ochrzczone, bo dla przyszłej synowej chrzest nie ma żadnej wartości, to ogromne zadanie dla ciebie. Pokaż jej, że wiara ma sens. Kochaj ją jak matka i daj świadectwo, że Bóg jest miłością. Twoja synowa potrzebuje świadka. Stań się nim dla niej. Myślę, że tego Bóg od ciebie oczekuje.
Bóg kocha i to nieochrzczone dziecko bardziej niż ty, bo On dał mu życie, a ty możesz stać się przyczyną konfliktu miedzy twoim synem i jego przyszłą żoną zanim się pobiorą.
Moi rodzice byli bardzo porządnymi ludźmi, ale odłożyli mój chrzest do czasu, aż przyjmę go świadomie. Nie robili tego z zaniedbania, ale z przekonania. Zostałam ochrzczona w wieku 18 lat i nie oddałabym lat przed tym faktem. Lat poszukiwań Boga i ogromnej tęsknoty za Nim. To mi dało wiarę trwać przy Nim, nawet kiedy wszystko wokoło się waliło i waliło się Niebo. Bóg mnie wybrał i ukochał, ale ja też świadomie wybrałam i ukochałam Jego. Może nie zabieraj tego wnuczce. Powtarzam - bądź świadkiem. Bóg sobie poradzi.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Renata (---.promax.media.pl)
Data:   2011-03-23 09:30

Rodzice są w pełni odpowiedzialni za wychowanie dziecka i uważam, ze bez ich wiedzy dziadkowie nie powinni podejmować takiej decyzji, choć sam sam fakt jest bardzo przykry. Należy porozmawiać, wyjść z pomocą nawet, że pokryje się wydatki na ten cel. I modlić się w tej intencji, Pan łaski udzieli i odpowiedniego światła w swoim czasie. Z Bogiem. pozdrawiam.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Tomasz (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-23 09:59

Witaj. Na twoje tytułowe pytanie wypada odpowiedzieć że są oczywiście sytuacje w których jest możliwe, dobre a więc także wskazane ochrzczenie dziecka bez wiedzy jego rodziców. W mojej opinii jednak zawsze są to sytuacje szczególne.
Chrzest dziecka zawsze jest budowany na wierze rodziców i rodziców chrzestnych, a poza tym rodzice mają prawo wychowywać dziecko zgodnie ze swoim systemem wartości.
Radziłbym całą rzecz jednak najpierw mocno, uparcie przemodlić, przemyśleć, potem próbować omówić z rodzicami, z chrzestnymi, z mądrym duszpasterzem.
Nie mam za to żadnych wątpliwości, że możesz i powinnaś przybliżać dziecku Boga i Jego Miłość. Nie mam też żadnych wątpliwości że Bóg kocha twoją wnuczkę o wiele, wiele bardziej niż ty, niż ktokolwiek inny i to niezależnie czy jest czy nie jest ochrzczona. :)
Pokój Tobie.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: yeah (---.bajtkom.pl)
Data:   2011-03-23 10:20

Nie można ochrzcić dziecka wbrew woli rodziców.
Dziecko to jest kochane przez Boga i On je kocha o wiele bardziej niż Ty. Bo jest Bogiem, samą Miłością. Dobrze, że dziecko ma styczność z wiarą, daje to nadzieję, że gdy rodzice się nie zgodzą, jak osiągnie pełnoletniość, będzie samo mogło poprosić o chrzest.
Nie ustawaj w modlitwie za swoje dzieci i wnuczkę (nie przyszłą wnuczkę, bo ona JEST już Twoją wnuczką). Pan Bóg jest wielki i różnymi drogami prowadzi do Siebie.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: fx (---.nycmny.east.verizon.net)
Data:   2011-03-23 11:07

Nie można. Do chrztu zgłasza jedno z rodziców.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: kolor (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2011-03-23 11:11

Ochrzczenie dziecka bez wiedzy jego rodziców jest złym pomysłem. Jeżeli rodzice żyją "na bakier" z Kościołem i ów sakrament nic dla nich nie znaczy, to nie widzę powodu aby zabronili Pani ochrzcić ich dziecko. W ich świeckim światopoglądzie dziecko nic nie zyska, ale i nic nie straci przez sakrament chrztu, a dziecko gdy dorośnie to i tak może bez żadnych konsekwencji świadomie odrzucić wiarę, jak Pani syn i sam fakt ochrzczenia w tym nie przeszkodzi. Proszę porozmawiać z nimi o Pani zamiarze używając powyższego argumentu. Chciałbym również zapewnić Panią, że Pan Bóg kocha Pani nieochrzczoną wnuczkę nie mniej, niż każde inne ochrzczone dziecko.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-23 12:34

Bez wiedzy rodziców i zgody nie można. Jest to niezgodne z Prawem Kanonicznym i Kodeksem Rodzinnym. Chyba, że w niebezpieczeństwie śmierci dziecka.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: o. Arnold OFM (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-23 12:59

Szczęść Boże, Polecam lekturę:
http://ekai.pl/wydarzenia/raport/x16402/czy-mozna-odmowic-chrztu-dziecka/?print=1
Pozdrawiam serdecznie.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: M. (---.2.pxs.pl)
Data:   2011-03-23 14:12

Bóg kocha małą nieporównywalnie bardziej niż Ty. W porównaniu z Nim, uważam, ze Ty nie kochasz jej wcale. Nie można ochrzcić dziecka bez zgody rodziców.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Danuta (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-23 20:25

Dziękuję za słowa otuchy, wiary, za mądrą dojrzałą odpowiedź. Błogosławieństwa Bożego życzę. :) Powierzyłam Bogu rozwiązanie sprawy.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: xc (---.wro-com.net)
Data:   2011-03-24 06:25

W zasadzie nie, ale to co Pani pisze jest bardzo enigmatyczne i można wysnuć różne wnioski. Radzę nie eksperymentować, bawić się w robótki ręczne i spekulacje, tylko udać się do proboszcza i sprawę wyjaśnić. To Pani proboszcz sprawuje na terenie swojej parafii Urząd Nauczycielski Kościoła i jest władny w tej kwestii rozstrzygać po rozpatrzeniu wszystkich za i przeciw w danej sytuacji.

Zasady religii zawsze może Pani wyjaśniać, tłumaczyć, dawać dobry przykład.
A o Boga proszę być spokojną. Kocha małą, to bardziej niż pewne.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-03-24 18:16

Podobno mormoni już tę sprawę załatwili.

 Re: Czy można ochrzcić dziecko bez wiedzy rodziców?
Autor: Asia (---.sub-174-194-207.myvzw.com)
Data:   2023-05-05 21:01

Mam podobny problem, ale o tyle gorszy, ze mieszkam bardzo daleko - mój syn i synowa wyjechali na drugi koniec Ameryki, gdzie nie ma rodziny i nie maja znajomych. Wnuczka ma 6 miesięcy i nie jest ochrzczona. Syn był bardzo wierzący, ale odkąd zaczął spotykać się z obecna zona, przestał powoli praktykować. Ponieważ mieszkali daleko, nie można tego było przewidzieć. Obiecał mi jednak, tuż po urodzeniu wnuczki, ze ja ochrzczą. Minęło kilka miesięcy i okazuje się ze nie maja takiego zamiaru, a synowa bardzo złe się wyraża o KK i w ogole wierze. Co ro ci w takiej sytuacji? Przykład mój na nic się zda, gdy dziecko będzie wychowywane z daleka od rodziny, środowiska katolików, czy w ogole chrześcijan. Jestem bardzo zmartwiona. Asia.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: