logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: katarzyna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-23 17:52

Szczęść Boże. Od kilku miesięcy dorosły już syn wstąpił do kościoła protestanckiego, tam uczęszcza i przekonuje, że to przemyślana jego decyzja. Bardzo proszę o poradę, nie wiem co robić i jak rozmawiać z synem.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Piotr (80.48.166.---)
Data:   2011-03-23 18:13

Jeśli nie jesteś wierzącą katoliczką, która z wiary czerpie siły do życia i świadczy swoim życiem bardziej niż słowem, to niestety niewiele. Módl się aby dobry Pan pokazał Ci jak żyć. Wtedy i syn się zmieni.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-03-23 20:30

To co napiszę, może być brutalne, ale pierwszymi świadkami wiary dla dziecka są jego rodzice. Jeżeli jednak świadectwo wiary rodziców nie jest autentyczne, dzieci zaczynają szukać poza Kościołem. Twój syn trafił w poszukiwaniu autentyczności do protestantów. Radzę ci więc najpierw zweryfikować własną wiarę, a wtedy być może on wróci, ale to nie będzie łatwe.
Rozmowa w tej chwili niewiele da.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-03-23 23:03

Też uważam, że jest już za późno. Co robić? Nawrócić się, modlić się o syna (ale nie na zasadzie prozelityzmu). Szukał żywej wiary i w domu nie znalazł. Pojedynczy ludzie wracają i nie jest to prosta droga, ani powrót nie jest najważniejszy, chyba, że do sekty trafił. Natomiast bywa i tak, że gdy okaże się, że nie wszystko złoto, co się świeci, syn w ogóle zrezygnuje z wiary. Tak, czy siak, trzeba zacząć od siebie. Współczuję, ale jest dorosły i sprawa na tym etapie wydaje się zamknięta.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2011-03-24 00:01

Katarzyno, skoro syn utrzymuje, że jest to przemyślana decyzja, postaraj się wpierw poznać jego przemyślenia. Zachęć go do rozmów na te tematy. Zorientuj się lepiej w czym rzecz. Dowiedz, co rzeczywiście za tym się kryje.
Nie daj sobie wmówić, że sprawa jest z góry przegrana. Ani, że teraz wszystko jest tylko w Twoich rękach. Ani nie daj się wpędzić w poczucie winy przez osoby twierdzące, że to wyłącznie przykład rodziców decyduje o tym, co dorosłe dziecko wybiera. Bo doświadczenie wielu wskazuje, że jednak bywa inaczej.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: xc (---.wro-com.net)
Data:   2011-03-24 06:14

Nic nie robić. Syn jest dorosły i żyje własnym życiem. Ponosi konsekwencje swoich wyborów i sam będzie płacił swoje rachunki.
Pani i tak będzie kochała syna bez względu na to co zrobi, jaką ścieżką pójdzie.

Na marginesie: wybory dzieci nie świadczą o tym, że zostały źle wychowane (co zdają się sugerować niektórzy piszący przede mną). Nie ma prostej zależności: w domu brak wiary, to dziecko idzie na manowce lub odwrotnie: w domu wiara, miłość, nadzieja, dziecko będzie iść tą samą ścieżką. Oczywiście, że atmosfera domu daje określone szanse, stwarza możliwości ale nie jest polisą gwarantującą cokolwiek. Zresztą z tymi polisami, to też różnie bywa, o czym przekonują się klienci firm ubezpieczeniowych. Nie znam Państwa sytuacji rodzinnych, nie znam Waszych relacji, nie znam Pani syna ale proszę nie mieć z tego powodu wyrzutów sumienia.

Z synem proszę rozmawiać normalnie, z miłością matczyną i tyle.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: katarzyna (---.ewz.gda.pl)
Data:   2011-03-24 08:05

Dziękuję bardzo za wszystkie odpowiedzi. Jestem wierzącą i praktykującą katoliczką jak i pozostała część mojej rodziny (mamy dzieci, które nie są jeszcze dorosłe). Do tej pory nie było w bliższej i dalszej mojej rodzinie żadnego odstępstwa od wiary, rozwodów, itp. Syn kilka lat temu przestał chodzić do kościoła na jakiś czas, potem powrócił, przyjął sakramenty, w tym sakrament małżeństwa. Od jakiegoś czasu synowa przeszła do kościoła protestanckiego, więc tym bardziej rozmawialiśmy z synem na ten temat. Teraz on też tam wstąpił. Dlatego tak bardzo boli.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Piotrek (---.static.icpnet.pl)
Data:   2011-03-24 10:47

Jest wiele udokumentowanych przypadków, gdzie pomimo gorliwej wiary i katolickiego wychowania, dzieci wyrastały nawet na seryjnych morderców. Twojego syna mogły zrazić do wiary różne rzeczy, chociażby zły przykład dawany przez niektórych księży o jakich się słyszy i czyta, a nie Twój jak sugerują niektórzy. Ale, jest i inne wytłumaczenie, ponieważ niezbadane są wyroki Pana, może właśnie to, że teraz odejdzie od naszej katolickiej wiary, spowoduje, że wróci ze zdwojoną siła swej wiary. Traktuj go jak dotychczas i rozmawiajcie o wierze (ale bez nacisków). Z Bogiem.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2011-03-24 14:05

Protestanci też bywają dobrymi ludźmi i Bóg ich kocha.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-03-24 17:36

Jak można porównywać przejście na protestantyzm z tym, że w niektórych bardzo religijnych rodzinach zdarza się, że dzieci wyrastają na morderców? Czemu piszecie teksty typu: "Twojego syna mogły zrazić do wiary różne rzeczy"? Gdyby go coś zraziło do WIARY, to nie pozostałby chrześcijaninem, tylko byłby teraz w najlepszym wypadku agnostykiem, a być może i ateistą. To nie jest jakiś nie wiadomo jaki odstępca, jak tu ktoś zasugerował, tylko CHRZEŚCIJANIN. Jeśli oczywiście, jak już ktoś napisał, nie wstąpił do sekty, tylko do naprawdę chrześcijańskiego Kościoła. Część Waszych wypowiedzi ma takie dziwne brzmienie, że naprawdę trudno się dziwić, że ludzie odchodzą od KK skoro słyszą tego typu wypowiedzi od katolików. Jedno podzielam - syn szukał wiary żywej i żyjącego Kościoła, a nie (przepraszam z góry, ale napiszę to) flaków z olejem, monotonii, paragrafów, przepisów, wyuczonych i narzuconych modlitw i "odbębniania" obowiązków. Gdyby zainteresował się jakąś wspólnotą w KK, to pewnie sprawa wyglądałaby inaczej, ale zainteresował się innym wyznaniem chrześcijańskim. Życzę Twojemu synowi i jego żonie, aby swoje dzieci wychowywali w duchu chrześcijańskim i aby nigdy nie odeszli od Chrystusa. W mojej rodzinie mój tata przeszedł do protestantów i może było to bolesne w tamtym momencie (kilkanaście lat temu), ale wiele razy powiedziałam: cieszę się, że odnalazł tam Chrystusa, bo tutaj znaleźć nie potrafił. A raczej Go zgubił po śmierci mamy. Lepiej być prawdziwym protestantem, niż byle jakim katolikiem - to moje prywatne zdanie.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-03-24 21:12

Gosiu, nie jest to miejsce na polemiki. Napisałem tu swoje zdanie raz i go nie zmieniłem. Podejrzewam, że większość tu piszących miała do czynienia z ekumenizmem tylko teoretycznie, może w Tygodniu Modlitw o Jedność uczestniczyli w takiej modlitwie. Ale proszę, wczuj się w ból matki. To pytanie, to okrzyk rozpaczy, który rozumiem. Choć uważam, że to pytanie, tu na forum padło o wiele lat za późno. Nie do nas należy ocena cudzej wiary. To co myślę w tej sprawie, napisałem. W Twojej rodzinie, decyzja Twojego Taty była wstrząsem, który zmienił Twój stosunek do wiary i podważył wszystko na czym się do tamtej pory opierałaś. Trzeba było rzecz przemyśleć od nowa, nieprawdaż? A tak na marginesie, nasz ekumenizm praktyczny jest taki jak i katolicyzm. I cieszę się, że za chwilę będę miał do czynienia za katolicyzmem w diasporze. Może brak mu dynamizmu, tam gdzie tryumfuje poprawność polityczna, ale z pewnością nie brakuje mu żaru. W Anglii nie spotkałem przypadkowych katolików, nawet wśród Polaków. No i nie są to Czechy, które mnie dobijają, choć Czechów podziwiam.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-25 10:03

A może spojrzeć na sprawę od innej strony?
Może trzeba się radować, że znów zaczął chodzić do kościoła? A że do "braci odłączonych"? Z akcentem na "braci" a nie na "odłączonych".
W końcu nie są oni już parszywcami, kacerzami, herytykami, pomiotem szatańskim i tak dalej ale naszymi braćmi w Chrystusie, tyle, że innymi.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: katarzyna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-03-26 17:32

Wszystkim dziękuję za rady i przemyślenia, przyjęłam je z pokorą. Zawsze uważałam się za katolika, który stara się żyć modlitwą, zgodnie z Dekalogiem, przykazaniami kościelnymi, miłością i przebaczeniem, a nie tylko według "paragrafów, przepisów, wyuczonych i narzuconych modlitw". I w takim też duchu starałam się wychowywać dzieci. Nie zawsze się to udawało, ale z pomocą Bożą i Jego Błogosławieństwem było łatwiej. Życie pokazało, że jednak nie do końca dobrze wychowałam/liśmy syna, (może i pozostałe dzieci też), skoro syn szukał żywej wiary w innym kościele. Modlę się, aby Bóg dał mi siłę, bo naprawdę jest mi ciężko, tym bardziej, że z mężem aktualnie ubiegamy się bycie rodziną zastępczą dla dwojga dzieci. Może nie poradzę/imy sobie, może to zobowiązanie jest za trudne dla nas, skoro nasz syn porzucił Kościół katolicki, na rzecz protestanckiego. Mam teraz mieszane uczucia, czy powinnam/iśmy. Oddaję moje rozterki w ręce Boga i Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Wszystkim Szczęść Boże.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-03-26 18:59

Jesteś dopiero na początku pewnej drogi, nie na końcu. Jak gdyby pewne rzeczy zostały na początku w Waszej rodzinie zaniedbane (nie o syna mi chodzi). To jest wyzwanie, wobec którego nie powinno się pozostać obojętnym.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-03-27 23:01

"Od jakiegoś czasu synowa przeszła do kościoła protestanckiego, (...) Teraz on też tam wstąpił." - Kobiety nawet Salomona doprowadziły do odstępstwa od Boga Jedynego, do wprowadzenia kultu ich ohydnych bożków w Izraelu. Sławny na cały świat z mądrości Salomon zrobił takie piramidalne głupstwo, które odcisnęło piętno poprzez wieki na dziejach Izraela, na decyzjach jego następców. Ciesz się, że syn odstąpił do chrześcijan, ale módl się o ICH (syna i synowej) powrót do Kościoła katolickiego. Módl się o uznanie synowej za córkę, bo niepokoisz się tylko o syna, a skoro zawarli małżeństwo sakramentalne, to są do końca życia jednością.
Niech Pan Bóg Cię wspiera.

 Re: Syn wstąpił do Kościoła protestanckiego.
Autor: asia (---.centertel.pl)
Data:   2011-03-28 10:54

Syn zmienił wyznanie, a nie religię. Nadal wierzy w Jezusa Chrystusa i Jedynego Boga. Nie panikowałabym, ale starała się szukać tego co łączy, a nie dzieli. I nie potępiała, bo w ten sposób odsuniesz go od siebie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: