logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: nikt (---.toya.net.pl)
Data:   2011-03-26 20:33

Wiem, że pragnienie świętości jest dobre - ale czy mogę pragnąć świętości takiej, aby mnie kanonizowali, czy lepiej "cichej", o której tylko Bóg będzie wiedział?

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2011-03-27 10:12

Zależy od motywacji. Jeśli opcja jeden płynie z pychy (a osobiście nie mogę sobie wyobrazić innej możliwości), to oczywiście pragnąć możesz, ale to złe pragnienie. Jeśli nie z pychy, lecz jakiś dobrych pobudek - proszę bardzo. Do rozeznania w sumieniu, i ze spowiednikiem. Pozdrawiam.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2011-03-27 12:44

Osobiście wolę chociażby ostatnie miejsce, ale przy Bogu w Niebie. Wystarczy mi też, jeśli po mnie pozostanie na ziemi dobre wspomnienie. Nie mogę sobie wyobrazić, aby kanonizowani święci mieli pragnienia być kanonizowanymi. Szczęść Boże.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: Aguu (78.133.248.---)
Data:   2011-03-27 16:48

Módl się i czyń dobro. To wystarczy. Bóg sam poprowadzi.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-27 20:59

Zostaw to Bogu i nie martw się kanonizacją.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2011-03-27 21:31

czy mogę pragnąć świętości takiej, aby mnie kanonizowali, czy lepiej "cichej" - Przy świętości "kanonizowanej" dusza świętego ma multum pracy. :) Nie chce zostawić żadnej sprawy, którą za jej pośrednictwem gromady ludzi przedstawia ją Bogu, i modli się, modli, modli. Kanonizacja oznacza w sumie brak spokoju dla duszy, mnóstwo obowiązków. :) Zatem przy wyborze pragnienia "sposobu" świętości Twojej duszy rozważ, czy chciałabyś podjąć się takiej nieustannej pracy, czy wolałabyś trochę spokojniej uwielbiać Boga? :)

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: orelka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2011-03-27 22:39

Jak się pragnie świętości kanonizowanej to trzeba też pomyśleć zawczasu o różnych sprawach. Będzie przecież proces beatyfikacyjny, będą rozbierać na czynniki pierwsze całe życie. Nie wystarczy, by Bóg wiedział, ze jest dobre - trzeba dać także ludziom podstawy do tego by to stwierdzili. A więc nie wolno nikogo zgorszyć, nie wolno wypowiedzieć żadnych głupich słów, trzeba zniszczyć pamiętniki, w których pisało się kiedyś - może przed nawróceniem - jakieś dziwne rzeczy.
A jednocześnie nie wolno, absolutnie nie wolno zapominać o najważniejszym (jedynym ważnym) - by cały czas być absolutnie i bezwzględnie posłusznym Bogu. Także w kwestii pragnień.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: joannape (---.c192.msk.pl)
Data:   2011-03-27 22:57

Na szczęście jestem grzesznicą, ale jakby co, wolałabym mieć święty spokój w trumnie, a nie żeby kawałek mojego palca był w jednej parafii, a kilka włosów w innej, do tego grzebanie bez końca w życiorysie, bo nawet jako święty nie będziesz podobać się wszystkim i bez wyjątku.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: Michał (---.bnet.pl)
Data:   2011-03-27 23:55

Na tytułowe: tak.
P.S.
Przymiotnik kompletnie nieistotny. Nie ma rozmaitych rodzajów świętości, jest jedna.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: Esterka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-28 00:21

Matka apostołów Jakuba i Jana prosiła o miejsce dla nich po prawicy i lewicy Jezusa. Prośba ta została wyrażona bezpośrednio przed podróżą do Jerozolimy, gdzie Jezus miał być ukrzyżowany. Jezus nie oburzył się o to, uświadomił im natomiast, że świętość wiąże się z udziałem w Jego męce, a oburzonym uczniom powiedział, że droga do bycia wielkim jest służbą. Jesteś na to przygotowana? (zob. Mt 20, 17-28)

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-28 10:27

"świętości takiej, aby mnie kanonizowali" - Może pragniesz samej kanonizacji, bo to jest taka piękna ceremonia? Możesz pragnąć tej ceremonii, jak wszystkiego innego, pod warunkiem, że nie będzie to sprzeczne w wolą Bożą i nie wyrządzi nikomu krzywdy. Zastanów się nad swoją motywacją: dlaczego pragniesz takiej świętości? Liczą się powody pragnień, bo za nimi powinny iść konkretne czyny, a nie same marzenia. Jeśli potrafisz w pełnej wolności serca powiedzieć Bogu: jeśli taka jest Twoja wola, to możesz nie tylko pragnąć, ale również modlić się o nią.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-28 11:43

Zastanawia mnie jeszcze jak rozumiesz tę cichą świętość. Ze świętością to chyba jest tak, że jest cicha dla Tego, kto nią żyje (Bóg jest święty, a człowiek tylko tę świętość odbija), a dla tych, którzy są obok jest wystarczająco głośna, żeby ją usłyszano, choć może milczy.

 Re: Czy mogę pragnąć kanonizowanej świętości?
Autor: stąpająca tpz (77.236.26.---)
Data:   2011-03-31 13:50

Jest taki wpis do pamiętnika:
"Módl się i pracuj
mądre to słowa.
W nich cała życia mądrość się chowa.
Bo kto pracuje - dorobi się chleba,
a kto się modli - dojdzie do nieba."

Dedykuję Ci ten wierszyk. :) Zastosuj się do rad w nim zawartych, nie będziesz mieć czasu na dziwne rozmyślania.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: