logo
Wtorek, 14 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy do MB mogę zwracać się per 'Siostra'?
Autor: nikt (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-26 22:47

W I tomie Brewiarza, w Godz. Czytań z uroczystości Bożej Rodzicielki Maryi, w II czytaniu, czytamy takie oto słowa św. Atanazego: "Maryja jest naszą Siostrą, bo wszyscy jesteśmy dziećmi Adama". Czy w moich prywatnych modłach mogę zwracać się do MB per "Siostra"?

 Re: Czy do MB mogę zwracać się per 'Siostra'?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2011-03-28 10:21

Osobiście uważam, że zwracanie się do MATKI "per siostra" zawsze byłoby absolutnym brakiem pokory - nawet w przypadku, gdyby chodziło o twoją ziemską rodzoną matkę. Nie znam wywodu św. Atanazego, ale trzymam się tego, co powiedział Pan Jezus. On dał nam Maryję za MATKĘ, a nie "Siostrę": "Kiedy więc Jezus ujrzał Matkę i stojącego obok Niej ucznia, którego miłował, rzekł do Matki: "Niewiasto, oto syn Twój". Następnie rzekł do ucznia: "Oto Matka twoja". I od tej godziny uczeń wziął Ją do siebie" (J 19, 26-27).
"prywatnych modłach" - Chyba masz na myśli MODLITWĘ, bo "modły" kojarzą się z czym innym. :)

 Re: Czy do MB mogę zwracać się per 'Siostra'?
Autor: Nell (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2011-03-28 11:52

Myślę, że możesz. :) Czczenie Maryi jako Siostry jest obecne w duchowości karmelitańskiej. Pełna nazwa zakonu karmelitów bosych brzmi "Zakon Braci Bosych Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel". Zatem uważają oni Maryję za swoją Siostrę i Kościół nie ma, jak widać, nic przeciwko. Również osoby świeckie noszące szkaplerz karmelitański są zachęcane, by czcić Maryję jako Matkę, Orędowniczkę, Pośredniczkę i Siostrę. O tym rodzaju duchowości Maryjnej możesz poczytać na przykład tu:
http://www.szkaplerz.pl/szata/index.php?go=artw02

 Re: Czy do MB mogę zwracać się per 'Siostra'?
Autor: M. (---.2.pxs.pl)
Data:   2011-03-28 15:10

Podobnie jak Nelly, także słyszałam od karmelitów, że Maryja jest ich Siostrą. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: