logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Zbawienie bez Chrztu przed śmiercią.
Autor: Pein (91.123.179.---)
Data:   2011-12-17 10:09

Czy osoba, która nawróciła się tuż przed śmiercią, ale nie mogła przyjąć Chrztu (nigdy go nie przyjęła) może być zbawiona?

 Re: Zbawienie bez Chrztu przed śmiercią.
Autor: xc (---.182.107.178.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2011-12-17 13:57

Może. Bo każdy może być zbawiony. Bo zbawienie jest dziełem Boga i Jego łaski. To ON decyduje i ON może wszystko. Także zbawić każdego, także grzesznika, także niechrzczonego. Ale ON nic nie musi, nie musi zbawić mnie, nie musi zbawić każdego, także każdego chrześcijanina.
Wierzę (ale nie wiem), że Bóg w Swoim miłosierdziu, zbawi mnie i wszystkie Swoje stworzenia.

 Re: Zbawienie bez Chrztu przed śmiercią.
Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2011-12-17 16:36

Katechizm Kościoła Katolickiego

VI. Konieczność chrztu

1257 Sam Pan potwierdza, że chrzest jest konieczny do zbawienia. Dlatego też polecił On swoim uczniom głosić Ewangelię i chrzcić wszystkie narody. Chrzest jest konieczny do zbawienia dla tych, którym była głoszona Ewangelia
i którzy mieli możliwość proszenia o ten sakrament. Kościół nie zna oprócz chrztu innego środka, by zapewnić wejście do szczęścia wiecznego. Stara się więc nie zaniedbywać otrzymanego od Pana nakazu, by "odradzać z wody i z Ducha Świętego" wszystkich, którzy mogą być ochrzczeni. Bóg związał zbawienie z sakramentem chrztu, ale sam nie jest związany swoimi sakramentami.

1258 Kościół zawsze zachowywał głębokie przekonanie, że ci, którzy ponoszą śmierć za wiarę, nie otrzymawszy chrztu, zostają ochrzczeni przez swoją śmierć dla Chrystusa i z Chrystusem. Chrzest krwi, podobnie jak chrzest pragnienia, przynosi owoce chrztu, nie będąc sakramentem.

1259 Jeśli chodzi o katechumenów, którzy umierają przed chrztem, ich wyraźne pragnienie przyjęcia tego sakramentu, połączone z żalem za grzechy i z miłością, zapewnia im zbawienie, którego nie mogli otrzymać przez sakrament.

1260 Ponieważ "za wszystkich umarł Chrystus i... ostateczne powołanie człowieka jest rzeczywiście jedno, mianowicie Boskie, to musimy uznać, że Duch Święty wszystkim ofiarowuje możliwość dojścia w sposób Bogu wiadomy do uczestnictwa w tej Paschalnej Tajemnicy". Każdy człowiek, który nie znając Ewangelii Chrystusa i Jego Kościoła, szuka prawdy i pełni wolę Bożą, na tyle, na ile ją zna, może być zbawiony. Można przypuszczać, że te osoby zapragnęłyby wyraźnie chrztu, gdyby wiedziały o jego konieczności.

www.katechizm.diecezja.elk.pl/kkkII-2-1.htm#o8kkkII-2-1

 Re: Zbawienie bez Chrztu przed śmiercią.
Autor: Michał (---.range86-168.btcentralplus.com)
Data:   2011-12-18 02:48

Jest to tzw. chrzest pragnienia. (Sakrament jest widocznym znakiem niewidzialnej łaski. Jest pomocą dla nas ludzi)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: