logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: Lidia (---.as13285.net)
Data:   2011-12-21 19:14

Mam pytanie: czy jest grzechem niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej?

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: Gośka1981 (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-12-21 19:27

Nie jest absolutnie. Ba, nawet brak kolacji wigilijnej nie jest żadnym grzechem. To tylko tradycja, którą możemy kultywować, albo też nie, jeśli nie chcemy.
Dziewięcioletni Paweł przyszedł dziś ze szkoły i powiedział "odkrycie roku" - że nie będzie mu się szczęściło we wszystkich miesiącach przyszłego roku, bo on nie spróbuje wszystkich potraw ze stołu wigilijnego (nie wiem nawet czy będzie ich 12, bo nie liczyłam tego, co wymyśliłam na wigilię). Pani w szkole mówiła, że trzeba spróbować wszystkich, żeby mieć powodzenie i szczęście w przyszłym roku.
A koleżanka, która przyjedzie do nas z córką w pierwszy dzień świąt, kiedy usłyszała, że nie mamy w planach stawiania choinki (szkoda kasy na drzewo, niedobór ozdób i szkoda marnowania pieniędzy na jakieś bombki i łańcuchy oraz roczne dziecko i młody, szalony kot, który potrafi wdrapać się nawet tam, gdzie wydaje się, że się nie da) powiedziała, że choinka ma być i już, bo ona ma prezenty i one mają leżeć pod choinką. W efekcie mąż się ugiął i jakieś małe drzewko na stoliku lub komodzie się pojawi. To znaczy, mam nadzieję, że małe. :)

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2011-12-21 19:34

Proponuję przenieść do działu "humor dnia".

------

To dobry pomysł. Publikacja w sekcji 'humor dnia' będzie 24 grudnia.
moderator

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: ktoś (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-12-21 19:36

Nie, to nie jest grzech, to przesąd. A przesąd jest już grzechem przeciwko I przykazaniu Bożemu.

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-12-21 19:40

Jeśli się te potrawy przygotowuje, to przed podaniem tak. ;)

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: milka (---.myslenice.net.pl)
Data:   2011-12-21 20:31

Nie wiem dlaczego ludzie walczą ze skrupułami w taki sposób, że pytają kogoś czy coś jest grzechem, a coś nie. To nigdy nie doprowadzi do wyleczenia. Może lepiej zastanowić się nad przyczyną tego zagmatwania.
A czy Ty widzisz jakiś głębszy sens w jedzeniu wszystkiego co mama ugotuje. Czy te potrawy wigilijne są jakimiś konsekrowanymi hostiami, że należy im się cześć jaką powinno się mieć do Ciała Chrystusa w Komunii św. Nie wiem do jakiego celu zmierza nasza edukacja moralna, religijna (w szkole, rodzinie, przez prasę), że ludzie nie dostrzegają prawdziwych problemów i nie wiedzą w zasadzie czym jest grzech. Nie wiem czego się naczytałaś, dziewczyno, ale otwórz się trochę na świat i pozwól emocjom i rozumowi trochę się rozwinąć, skończ z rytualnym, magicznym, symbolicznym, emocjonalnym podejściem do życia i wiary, bo będziesz się męczyć do końca życia. Poza tym chyba Twój świat nie kończy się na wieczerzy wigilijnej, doprawdy nie wiem jak zjedzenie lub nie zjedzenie danej potrawy wigilijnej wpływa na to, że człowiek staje się lepszym i jego życie jest dobre, szczęśliwe. Jak idziesz do spowiedzi, masz spowiadać się z uczynków, które czynią Twoje lub cudze życie złym, nieszczęśliwym, spowiedź przede wszystkim ma pobudzić do głębszej refleksji i uczynienia zobowiązania naprawy zła jakie się wyrządziło. To jest chyba istota tego sakramentu. To chyba jakaś kpina, powinien być specjalny ośrodek do zwalczania tej patologii, bo co chwila na forum pojawia się pytanie czy to był/jest grzech.

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: Natalia (---.static.entel.pl)
Data:   2011-12-23 10:49

To nasza polska tradycja, którą uważam powinniśmy pielęgnować, ale nie jest grzechem. Nie lubię karpia i nigdy go nie jem :) i nigdy nie pomyślałam nawet, że mam grzech.
Słuchaj sumienia.

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: ela (79.162.243.---)
Data:   2011-12-23 12:16

Też za karpiem nie przepadam, ale staram się spróbować choć odrobinę, żeby nie zrobić przykrości mamie lub teściowej (bo póki mamy gdzie, jeździmy na Wigilię do babci, jednej a potem drugiej, "zaliczamy" w ten sposób co roku dwie. ;)
Pozdrawiam serdecznie i miłego "biesiadowania" życzę, choć oczywiście nie jedzenie jest na Wigilii najważniejsze.

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: agu (---.204.0.95.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2011-12-24 00:52

Całe życie jadłam makiełki, żeby dostać prezent spod choinki. To była pierwsza (i jedyna) przyjemność, której utratą groziło nie spróbowanie wszystkiego. Taka tradycja albo straszak na niejadka. ;)

 Re: Niespróbowanie wszystkich potraw z wieczerzy wigilijnej.
Autor: Iness (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2011-12-27 17:24

Poszukaj w "Katechizmie Kosciola Katolickiego". Ma tylko 742 strony. A jak jesteś młoda to w "YOUCAT Katechizm dla młodych" ma tylko 304 stron. Przy okazji dowiesz się jeszcze wielu innych bardzo pożytecznych w życiu rzeczy.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: