logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy przed spowiedzią istnieje post?
Autor: MateuszS (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2011-12-24 15:21

Witam, chciałbym dobrze przeżyć spowiedź. mam pytanie czy przed spowiedzią istnieje jakiś post? tzn. wiem, że na pewno ten jednogodzinny, jeśli chcę przyjąć Komunię św. po spowiedzi. słyszałem, że istnieje coś takiego jak post cały dzień przed spowiedzią - tzn. od północy tego dnia, w którym chce się spowiadać. czy muszę się do niego dostosować? jak to jest z tym postem?

 Re: Czy przed spowiedzią istnieje post?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2011-12-24 16:03

Gdzie to słyszałeś? A to ciekawe.

 Re: Czy przed spowiedzią istnieje post?
Autor: fx (---.nycmny.east.verizon.net)
Data:   2011-12-24 16:39

W Kościele Prawosławnym tak.

 Re: Czy przed spowiedzią istnieje post?
Autor: Ewa A. (---.range86-169.btcentralplus.com)
Data:   2011-12-25 12:45

Przed spowiedzią jest czas na porządne przygotowanie się do niej przez rachunek sumienia i żal za grzechy. Może on być duchowym postem - szczerym żalem za grzechy. W KK nie ma postu przed spowiedzią św.

 Re: Czy przed spowiedzią istnieje post?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2011-12-27 21:35

Prywatnie możesz podjąć sobie post w intencji dobrej spowiedzi, ale to nie jest wymóg, tylko np. sposób na głębsze przeżycie spowiedzi rozumianej także jako spotkanie z Bogiem w sakramencie.
Bo np. bywają przecież różne spotkania z ludźmi, ale bywają też takie, gdy oczekując na spotkanie z ważną dla nas osobą - robimy porządki, pieczemy ciasto, wstawiamy kwiaty do wazonu - pozostawiając na boku wszystko inne.
Maria, siostra Marty i Łazarza - siedziała u stóp Jezusa zapominając o jedzeniu, bo spotkanie z Nim i słuchanie Go było ważniejsze niż cokolwiek.

 Re: Czy przed spowiedzią istnieje post?
Autor: Jerzy 50 (---.isp.tvkg.net)
Data:   2011-12-28 13:30

Czy jesteś w stanie unieść się duszą ponad sprawy doczesne? Przecież idąc do spowiedzi idziesz na spotkanie z samym Bogiem. Post? Kto prawdziwie kocha gotów jest na każdą ofiarę. Zatem spójrz na sprawę inaczej. Oto często bywa, że przed spowiedzią przeżywamy niepokój, swoisty rodzaj obawy, która skłania nas do odwlekania chwili spowiedzi. Nie wiemy, skąd się ona bierze, ale dręczy nas i przez to sprawia, że spowiedź bywa niepełna, a niekiedy powierzchowna. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że to właśnie szatan, poprzez nasze ciało stara się nam przeszkodzić w tym, co prowadzi ku Bogu. Post jest w tym przypadku "kołem ratunkowym", gdyż uciekającemu spod naszej władzy ciału jesteśmy w stanie narzucić swoją silną wolę, nakazać mu milczenie, a wolną od tej chwili duszę skierować prosto ku Bogu. Nie pytaj zatem o wskazanie czasu trwania postu, gdyż to Ty sam musisz o tym czasie zadecydować. Gdy zaś chodzi o post eucharystyczny, no cóż, największą radość daje mi uczestnictwo w porannej Mszy św. - jestem po wieczornym posiłku, a przed śniadaniem i wierz mi, że wracając po Mszy do domu nie odczuwam głodu. Szczęść Boże.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: