logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: monika (176.61.19.---)
Data:   2012-01-15 11:33

Przeczytałam artykuł: www.deon.pl/religia/duchowosc-i-wiara/pismo-swiete-rozwazania/art,857,zacznij-przygode-zycia.html

Zawsze się zastanawiałam co to znaczy zaufać Bogu i jak w powyższym tekście "puścić stery"? Przecież coś trzeba robić, trzeba planować, działać. Skąd mam wiedzieć jak, i czy dobrze robię? Chciałabym w pełni zaufać, ale nie wiem jak, bo być może to co robię, to nie to. Skąd mam wiedzieć?

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-15 12:37

Nasłuchiwać, co Bóg ma nam do powiedzenia. Rozmawiać z Bogiem, modlić się, prosić o pomoc, uwielbiać, dziękować, adorować Go. Zrobić sobie od czasu do czasu przystanek na modlitwę: dzień skupienia, 30 min. adoracji Najświętszego Sakramentu, czytanie Słowa Bożego, rekolekcje
(polecam www.cfd.salwatorianie.pl -> np. Szkoła Modlitwy Słowem Bożym pod koniec stycznia - rewelacja).
Kierownictwo duchowe pomaga uczyć się rozeznawania.
Trzeba się po prostu modlić - być w dialogu z Bogiem. Troszkę się potrudzić, żeby Mu wychodzić na spotkanie. On jest Emmanuelem, jak siebie nazwał, czyli Bogiem-z-nami.

A tak w ogóle, właśnie pomyślałam sobie, że nie doceniamy tego, iż mamy drogowskazy od Boga w formie przykazań i sumienia. Dobrego dnia.

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: Nastolatek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-15 17:57

Czy zna Pani przypowieść o talentach (Mt 25, 14- 30)? Tam jest ostrzeżenie przed niewłaściwym rozumieniem zaufania Bogu. Człowiek musi zabiegać o swoje sprawy, ale zaufać przy tym Bogu, czyli uznać, że postępowanie zgodne z Jego przykazaniami będzie dla nas korzystniejsze. Przykładowo: jeśli staję przed wyborem czy załatwić istotną dla mnie sprawę uczciwie, czy też dokonać jakiegoś przekrętu, oszukać, itp., i w ten sposób dojść do celu, to mam zaufać Bogu, że uczciwa droga Jego przykazań, choć na pierwszy rzut oka być może nieskuteczna, będzie jednak dla mnie lepsza.
Poza tym ufać Bogu, znaczy powierzać Mu nasze problemy i sprawy, tak dobre, jak i złe, a także takie, które wyglądają na nierozwiązywalne. Powierzyć Mu je w modlitwie, zaufać, że On nimi pokieruje. W Dzienniczku św. s. Faustyny jest napisane, że im ufniejsza modlitwa, tym większe łaski, które spływają na człowieka.
Temat nie jest prosty. Zachęcam do dalszych poszukiwań, bo na postawione przez Panią pytanie każdy musi sam sobie odpowiedzieć. Pozdrawiam.

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: Tadeusz (---.acn.waw.pl)
Data:   2012-01-15 19:43

Jeśli chcesz tak prawdziwie zaufać Bogu, zacznij od tego, żeby żyć wg Jego praw opisanych w Biblii. Jak to zrobić? Najpierw trzeba ją przeczytać. :)

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: B. (---.warszawa.mm.pl)
Data:   2012-01-15 21:49

"Chciałabym w pełni zaufać" - znaczy kochasz Boga, to dobrze. A czym przejawia się miłość do Boga?
"albowiem miłość względem Boga polega na spełnianiu Jego przykazań, a przykazania Jego nie są ciężkie" (1 J 5,3).
Czyli trzeba przestrzegać 10 Przykazań, unikać 7 grzechów głównych, poznawać powoli wolę Bożą szczegółowiej (systematycznie po troszku czytać Pismo Święte i Katechizm Kościoła Katolickiego).
Jeżeli zachwycisz się mądrością Boga i dostrzeżesz tak naprawdę Jego miłość w nas, będziesz Mu wierzyła (nie tylko w Niego wierzyła, ale i Jemu wierzyła). To jest właśnie zaufanie. W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy człowiek musi podejmować decyzje np. o pracy. Np. jesteś bezrobotna i masz propozycję pracy, która da Ci dobre zarobki, ale jest nieetyczna, sprzeczna z Przykazaniami. I w sytuacji bezrobocia wierzysz, że Bóg wie, iż potrzebujesz jeść, i że swojego dziecka nie opuści. Odrzucasz więc tę propozycję nieetycznej pracy i wysokie zarobki ze względu na Boże Prawa. To przykład. Sytuacji, w których będziesz musiała wybrać, zaufać Bogu, lub ludzkiemu rozumowaniu, będzie na pewno przynajmniej kilka w życiu.
Niech Pan Bóg pomaga Ci realizować Twoje dobre pragnienia.

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: Margola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-01-15 23:00

Wypełniać wolę Boga, to przede wszystkim słuchać i wcielać ją w życie. Żeby usłyszeć Boga trzeba żyć z Nim w przyjaźni, co oznacza m.in. życie w łasce uświęcającej, to podstawa. Z własnego doświadczenia: kiedyś wydawało mi się, że jestem blisko Boga, od czasu do czasu słyszałam Jego głos, coś docierało ale słabo. Dopiero kiedy zaczęłam na serio nawracać się, walczyć z moimi słabościami (serio traktować sakramenty m.in. sakrament pokuty), modlić się, uwielbiać i dziękować Bogu zaczęła się prawdziwa relacja. Im więcej czasu Jemu poświęcam, im więcej Go słucham, w sensie wypełniam to czego ode mnie oczekuje, tym lepiej słyszę Jego głos. Co do puszczania sterów, tak sobie myślę, owszem trzeba działać, planować, etc., ale przy tym nie trzymać się tak bardzo kurczowo swoich planów i pomysłów i brać pod uwagę Boże propozycje, choć czasami wydają nam się trudne do realizacji, bo np. wyrywają nas z bezpiecznej przystani i tu właśnie potrzebne jest zaufanie. I tutaj Bóg często posługuje się innymi ludźmi, którzy widzą nasze życie w sposób bardziej obiektywny, nasz subiektywizm jest często taką ślepotą, przez którą Bogu ciężko się czasem przebić.

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: 9895 (---.range109-158.btcentralplus.com)
Data:   2012-01-16 01:03

Autor artykułu odpowiada precyzyjnie. Jezus nie podaje wszystkiego na tacy. Spotkanie z Nim jest propozycją drogi. Krok, po kroku. Żeby wyruszyć, trzeba pójść za Nim i zobaczyć. Krok po kroku. Na tej drodze będą pomyłki, zdrady i upadki. Ale Pan będzie z nami. To mamy obiecane. Nie chodzi o możliwość uniknięcia wszystkich pomyłek, a o to by ruszyć, a nie odejść. Nie do nas należy martwienie się o drogę i jej kształt. Już tu kiedyś omawiałem 15 rozdział Ewangelii św. Jana. Nie chce mi się po raz kolejny wracać do tego samego. Idąc, uczymy się zaufania, także na popełnianych błędach. Nikt z nas nie jest Maryją (nie jesteśmy wolni od skutków grzechu pierworodnego), ale każdy może być św. Piotrem, Pawłem Janem, Markiem. Jeśli słyszymy głos, słyszymy wołanie po imieniu i odpowiemy jak Samuel, to wszystko będzie ok. niezależnie od tego co będzie po drodze. To właśnie jest zaufanie. Zatrzymamy się na tym co po drodze, czy też na Bożej obietnicy. CO jest ważniejsze, obietnica, czy rzeczywistość z jaką przyszło nam się zmierzyć? Samuel długo przygotowywał się i był przygotowywany do swojej roli. I ma znaczenie otoczenie i nie ma. Heli nie był nikim. Ale jak widać to nie miało wpływu na jego potomków. Ale pomogło to Samuelowi, choć nie poszedł w ślady synów Helego. Czasem wspólnota Kościoła i nawet przebywanie w otoczeniu osób ważnych w Kościele, nie musi być budujące, ale czasem tak właśnie hartuje się stal. Nie gloryfikuję np. tych wszystkich, którzy doprowadzili św. Faustynę do świętości, albo o. Pio. Jak widać ich samych niekoniecznie doprowadziło to do zaufania, wzrostu wiary, świętości. Ale możemy naszą rzeczywistość przyjąć jako dar. I wtedy będzie ona naszą drogą. Tu i teraz. Jezus nie powołuje nas do pójścia za Nim w Palestynie, tylko w Polsce A.D. 2012. Pytania, które zadajesz wynikają z niezrozumienia artykułu. Trzeba czytać ze zrozumieniem. Tak długo, aż się uda. Ten artykuł Cię dotknął. Więc to Ty musisz znaleźć odpowiedź, nie my Tobie. Na tym to polega. Nasza odpowiedź, nie będzie Twoją drogą. Każda odpowiedź, jakiej udzielimy, będzie błędna dla Ciebie. Ty już dostałaś wskazówkę. Ona nie jest dla nas. A Ty martwisz się nie o to co powinno być Twoim zmartwieniem. Poczytaj J 15

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-01-16 21:34

Zaufać Bogu to znaczy wierzyć nawet wbrew swoim pięknym pragnieniom. Na przykład twój wymarzony facet to: blondyn, niebieskooki, mający trochę mięśni (nie chucherko), wygadany, z poczuciem humoru. No i myślisz, że tylko z takim będziesz szczęśliwa. A tu na twojej drodze Bóg postawi mężczyznę - zupełne przeciwieństwo tego pierwszego. Wysoki, szczupły, brunet, poważny. I okazuje się, że pokochałaś go tak bardzo, że tamto pierwsze wyobrażenie w ogóle nie liczy się. Chodzi o to, żebyś uwierzyła i zaufała, że Bóg ma plan dla ciebie, lepszy od twojego.

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-17 09:39

Tutaj można przeczytać fragmenty książki "101 pytań o Miłosierdzie Boże".

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: Jakub (---.ostnet.pl)
Data:   2012-01-17 12:28

BŁ. JAN PAWEŁ II:
"Zaufać Jezusowi znaczy uwierzyć wszystkiemu, co On mówi, choćby wydawało się to bardzo dziwne, i odrzucić namowy zła, choćby wydawały się rozsądne i pociągające."
Msza św. dla młodych na Górze Błogosławieństw. 24 marca 2000 r.

 Re: Co to znaczy zaufać Bogu?
Autor: Teresa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-18 13:26

Zaufać Bogu tzn. godzić się z życiem, przyjmować je takie jakie jest, co nie znaczy żyć byle jak i nie dbać o nie. Należy czynić starania, plany, ale kiedy się nie udaje, umieć odczytać i dostrzec Boży plan. W swoich modlitwach prosić Boga o opiekę i być spokojnym w swoim sumieniu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: