logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: niedzielnepopoludnie (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-15 12:39

Na jakiej zasadzie powinno się wybierać zakon?
1) na podstawie charyzmatu (charyzmat podoba mi się, ale są obawy co co wspólnoty)
2) na podstawie wspólnoty (wspólnota podoba mi się, ale charyzmat mniej)

Wydaje mi się, że najważniejsze to kierowanie się charyzmatem (nieważne czy ludzie we wspólnocie podobają się tobie, czy nie). Czy to dobre myślenie?

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: arte (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-15 13:28

Na podstawie modlitwy, Słowa Bożego i kierownictwa duchowego. :)

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-15 14:02

Chyba dobrze myślisz. Wspólnota zakonna zmienną jest na przestrzeni lat i terytoriów. Ale wszystko zależy od Tego, który powołuje.

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: AsiaBB (---.c192.msk.pl)
Data:   2012-01-15 14:14

Nie mam powołania zakonnego, ale wydaje mi się, że ważny jest i charyzmat i wspólnota - charyzmat dlatego, ze musisz lubić to, co będziesz robić, czy to będzie zakon kontemplacyjny, czy powiedzmy służba ludziom chorym i to się od siebie różni, a wspólnota dlatego, że będziesz z nią żyć pod jednym dachem i nie chodzi tu o jakąś pojedynczą osobę, z którą różnisz się charakterem, ale powinnaś ogólnie dobrze czuć się w tej wspólnocie.

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-01-15 19:36

Z własnego doświadczenia - musi Ci się podobać wszystko. Inaczej nie wytrzymasz.

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: niedzielnepopoludnie (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-15 20:01

Wszystko? Chyba nie ma takiej możliwości.

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: majka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-15 20:42

Powołanie to nie decyzja chwili - jest mi źle wśród ludzi, nie potrafię/nie chcę nawiązywać kontaktów z mężczyznami, nie chcę mieć dzieci, a za to chcę to czy tamto. Gdybym miała wybierać - liczyłby się charyzmat, to co chcę, lubię i zamierzam robić. Przecież zostając siostrą zakonną, nie wiesz gdzie i na jakich ludzi trafisz. Znam siostry fmm. One trafiają w różne miejsca świata. Jedna z nich marzyła o Pakistanie, a od kilku lat pracuje na Ukrainie. Wybierz charyzmat. Ludzi spotkasz bardzo różnych. Najważniejsze CO i dla KOGO chcesz robić. I czy w ogóle chcesz?

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: kawa (213.134.163.---)
Data:   2012-01-16 00:18

Czym się kierować? Tym, jaka jest wola Boża. Bóg powołuje nie tylko do zakonu, ale do konkretnej wspólnoty zakonnej (tak samo jak powołując do małżeństwa, daje konkretną osobę, z którą się to powołanie realizuje).
Idealne wspólnoty, takie, w których nic nie będzie uwierało, nie istnieją. Jednak na pewno, jeśli jest to Twoje powołanie, czeka na Ciebie ta odpowiednia.
Oczywiście, że trzeba zwracać uwagę na ludzi, na klimat we wspólnocie, na to, kim są formatorzy. Nawet najpiękniejszy i najwznioślejszy charyzmat może być wykrzywiony, a nawet nierealizowany, jeśli wspólnota będzie zajęta czymś innym.
Ale nade wszystko szukaj tej wspólnoty, o której będziesz mogła z pokojem sercu powiedzieć, że to właśnie w niej chce Cię mieć Bóg.

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: magda (---.play-internet.pl)
Data:   2012-01-16 15:17

To się po prostu wie, nie wiem skąd, ale wie. Gdybym któregoś dnia odkryła, że Bóg chce żebym była tylko Jego, to już wiem, w którym zgromadzeniu byłabym. To było jakieś światło kilkanaście lat temu, poruszenie w sercu, że to właśnie to miejsce, a nie żadne inne. Zobaczymy.
Módl się, zobacz czym żyje zgromadzenie i pomyśl czy Ty też widzisz się w takiej, a nie innej roli za kilka, kilkanaście lat. Czy chciałabyś na przykład opiekować się ludźmi starszymi, niedołężnymi. Czy byłoby to coś co ci w duszy "gra"? A może kochasz bardzo dzieci, ich świat. A może misje? To ważne pytania. Ale najważniejsze, żeby z Panem Bogiem o tym pogadać i prosić, żeby dał Ci swoje światło, w jakim zgromadzeniu chce, żebyś była. I czy masz w ogóle być siostrą zakonną.

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: Iwcia (---.sattom.pl)
Data:   2012-01-17 14:11

Pytaj Pana Boga, gdzie i kiedy chce cię posłać. Może masz patrona, za którym byś poszła - jego śladami. Patrona, który jest bliski twojemu sercu, i którego Bóg ci stawia za wzór? Kiedyś prosiłam Pana, aby pozwolił mi naśladować życie św. Ojca Pio z Pietrelciny, jeszcze bardzo długo przed powołaniem zakonnym. Chrystus, nie tylko pozwolił mi go naśladować, ale i postawił obok mnie także św. Franciszka, którego św. Ojciec Pio czcił. Wyznaczył mi drogę zakonną, którą przyjęłam z radością, wskazał mi wspólnotę zakonną o regule franciszkańskiej oraz dzieci, którymi będę się zajmować, kiedy bym już była w tej wspólnocie. To wszystko czyni Bóg. Choć chciałam tylko naśladować i czcić św. Ojca Pio i mogę powiedzieć, podobnie jak św. Ojciec Pio, że Bóg dał mi więcej, niż Go o to prosiłam.

Pamiętaj o modlitwie i nieustannie pytaj Boga, w jaki sposób i gdzie masz wypełniać swoje powołanie, aby ten wybór, którego dokonasz, był zgodny z wolą Bożą. Pytaj GO dosłownie o wszystko. Zawsze możesz Chrystusowi powiedzieć: "chcę, bo Ty tego chcesz ode mnie" oraz "nie moja, lecz Twoja wola Panie niech się wypełnia w moim życiu. Amen."

 Re: Na jakiej podstawie wybrać zakon?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-01-17 20:40

Zakon o podobającym Ci się charyzmacie ma zapewne domy w Polsce (i za granicą), nie jest wiec powiedziane, że wstępując do niego trafisz na ludzi, którzy Ci się mniej podobają.
Jakkolwiek do zakonu powinno się iść ze względu na Boga (a wiec duchowość, charyzmat), jakość wspólnoty wydaje się na pierwszy rzut oka być istotna, bo ma się tam przecież spędzić życie.
Św. Jan od Krzyża jednak powiedział: "Gdzie nie ma miłości siej miłość a zbierzesz miłość". Może Ty będziesz tą osobą, która ma uzdrowić to, co chore w tej wspólnocie - jak Jan od Krzyża, który przywrócił pierwotne piękno Karmelowi wespół z Teresą z Avila?
Św. Jan Vianney objął probostwo w zapyziałej wiosce, w której wszyscy byli właściwie niewierzący i swoją postawą sprawił nawrócenie ich wszystkich.
Jeśli chodzi o mnie (jestem członkiem wspólnoty Świeckiego Zakonu Karmelitów Bosych - III zakonu), na wybór zakonu miała wpływ tylko i wyłącznie duchowość Karmelu. Moja wspólnota nie podobała mi się wcale. Ale jestem w niej kilka lat i nie zamieniłabym jej na żadną inną.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: