logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Obiad na feriach nie był postny.
Autor: S (17 l.) (---.biznes.mm.pl)
Data:   2012-01-21 13:31

Wiem, że obowiązują mnie posty, m.in. zakaz jedzenia mięsa w piątek. Niestety, w ten piątek świadomie zjadłam mięso, dlatego, że obiad u rodziny, u której byłam na feriach, nie był postny. Zastanawia mnie, czy mogę iść podczas niedzielnej Mszy do Komunii, czy nie? W końcu popełniłam świadomie i dobrowolnie grzech. Co robić w tej sytuacji? Głupio byłoby odmówić obiadu, wiem że przykro byłoby tym, którzy starali się jak najlepiej go przygotować. Proszę o odpowiedź.

 Re: Obiad na feriach nie był postny.
Autor: Bogna/p.o. moderatora (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-01-21 13:50

Będąc u rodziny dostosowałaś się do tego, co postawiono na stole. To nie Ty popełniłaś świadomie i dobrowolnie grzech ciężki. Mogłaś wprawdzie poprosić o coś bezmięsnego, ale nie ma takiego obowiązku. Będąc "na wyjeździe" (w podróży), nie w swoim stałym miejscu zamieszkania, nie zawsze masz możliwość przestrzegania prawa kościelnego w zakresie zachowania wstrzemięźliwości od potraw mięsnych, bo jesteś w tym wypadku uzależniona od okoliczności zewnętrznych.
Możesz więc przystąpić do Komunii, jeśli nie masz na sumieniu jakiegoś grzechu ciężkiego (opisana przez Ciebie sytuacja nie wskazuje na to, żebyś popełniła taki grzech).

 Re: Obiad na feriach nie był postny.
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2012-01-21 16:46

"czy mogę iść podczas niedzielnej Mszy do Komunii, czy nie? W końcu popełniłam świadomie i dobrowolnie grzech" - Z tym grzechem - to masz rację, ale nie do końca. Mam wrażenie, że czegoś nie dosłyszałaś na katechezie o grzechu. Jak napisała Bogna, przeszkodą w przystępowaniu do Komunii świętej jest grzech ciężki, czyli: "Sięgając do definicji z katechizmu: grzechem ciężkim jest świadome i dobrowolne przekroczenie prawa Bożego w rzeczy ważnej. Grzech ma zawsze dwie strony - jedna to obiektywny porządek moralny, druga: świadomość i dobrowolność działania człowieka, który dany czyn popełnia. Stosunkowo łatwo jest wiec powiedzieć, czy jakiś czyn jest zgodny lub niezgodny z etyką katolicką, czy stanowi poważne naruszenie tej etyki, natomiast stwierdzenie z całą pewnością, że jest to grzech ciężki jest zawsze kwestią indywidualnego rozeznania - czasem oczywistego, czasem trudniejszego". Więcej na temat grzechu na http://www.spowiedz.katolik.pl/czy-to-grzech-ciezki--,238,818,1,a.html

 Re: Obiad na feriach nie był postny.
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-01-21 19:28

Owszem, jeśli mamy do czynienia z darem serca, ważniejsza jest miłość bliźniego, niż post.
Z drugiej zaś strony mam do czynienia z kolegą, który odchodzi na emeryturę i chce pożegnać się, urządzając imprezę pożegnalną w piątek. W tym wypadku mam świadomość, że będzie tam nie tylko mięso, ale i alkohol, stąd taki "dar serca", omijam. Mój pobyt na takiej imprezie byłby aprobatą grzechu, a ostentacyjne pomijanie mięsa i alkoholu, naruszeniem miłości bliźniego.
Dla mnie rozróżnienie: grzech/nie grzech przebiega w miejscu, czy się tego spodziewałem przed wyjściem, czy zostałem osobiście zaskoczony menu.

 Re: Obiad na feriach nie był postny.
Autor: S (---.biznes.mm.pl)
Data:   2012-01-22 14:45

Dziękuję za odpowiedzi. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: