logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: anonim (193.238.94.---)
Data:   2012-02-04 15:03

Czy żeby zdecydować się na wejście do wspólnoty kleryków (wstąpienie do WSD) trzeba być "czyściutkim" - tzn., czy trzeba mieć w sobie wszystko poukładanie, czy można mieć nadzieję, że w seminarium się poukłada? Pozdrawiam.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-04 16:02

Raczej trzeba mieć poukładane w głowie, czyli być zdrowym psychicznie, inteligencję na dobrym poziomie. Wiedzieć dlaczego chcę zostać kapłanem, czy zakonnikiem. Reszta w ręku Boga i ludzi odpowiedzialnych za Twoją formację.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: polk (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2012-02-04 16:04

Czy mógłbyś napisać jakoś konkretniej co masz na myśli? Bo możemy się domyślać, jednak nie wiem, czy nasze domysły odnośnie pewnych spraw będą zgodne z tym, o co konkretnie pytasz.
Rzecz jasna, że nikt nie jest bezgrzeszny, więc żaden kandydat do Seminarium nie jest "czyściutki". Jednak z pewnością niektóre rzeczy powinien mieć uporządkowane w swoim życiu - jak choćby sprawa celibatu, czystości itd. Po prostu raczej nie powinien, moim zdaniem, mieć jakichś przywiązań do pewnych grzechów i liczyć na to, że poprzez wstąpienie do Seminarium, jakoś to się "poukłada". Tak myślę.
Jednak jeśli chodzi o powołanie, czas w Seminarium jest czasem ciągłego rozeznawania swojego powołania.
Jeśli zechciałbyś doprecyzować swoje pytanie, byłoby łatwiej Ci pomóc. :)

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: powolanie (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-04 17:22

Lepiej poukładać większość przed seminarium, tj. np. pójść na terapię, jeśli jest potrzebna. Pamietaj, problemy idą za człowiekiem.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: anonim (193.238.94.---)
Data:   2012-02-04 19:19

Chodzi mi o problemy związane z ciężkimi przeżyciami z dzieciństwa i nie przepracowaniem i nie zaleczeniem ich w pełni. Jeszcze nie wstępuję do seminarium, daję sobie jeszcze 7 lat na "wyzdrowienie", a leczę się od 3 lat.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-04 19:51

A może dobrze byłoby porozmawiać z jakimś mądrym księdzem, który zajmuje się formacją seminarzystów? Mój kolega, który studiował w Krakowie poszedł onegdaj do ks. Edwarda Stańka. A po dokończeniu studiów wstąpił do zakonu i dziś jest zakonnikiem i kapłanem.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: Marta (---.28.112.193.threembb.co.uk)
Data:   2012-02-05 00:40

Nie wiem, czy nie ma limitów wiekowych do seminarium - upewnij się. Czy trzeba mieć wszystko poukładane - zbyt ogólnie piszesz i trudno tu coś radzić. Zresztą, na księdza trzeba mieć powołanie, można być całkiem "poukładanym" a i tak nie zostać przyjętym.
Poza tym zdarzają się historie typu: ktoś wstąpił do seminarium, potem wystąpił, albo go wyrzucili, potem wstąpił jeszcze raz i został wyświęcony.
Radziłabym Ci tak jak 38 n/k i jeżeli chcesz wstąpić do seminarium, próbuj najdalej za rok lub dwa, nie ma po co gdybać co będzie za 7 lat.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: Michał z Anglii (---.range86-148.btcentralplus.com)
Data:   2012-02-07 22:50

Nie załatwisz tej sprawy przez internet.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: A-Mail (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-11 12:24

Nie ma limitów wiekowych. Przynajmniej w Seminarium diecezjalnym. W Toruniu najstarszy neoprezbiter był wyświęcony w wieku ok 60 lat.

 Re: Czy wstępując do WSD trzeba być 'poukładanym'?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-02-11 17:42

W Krakowie ok. 70-letni. Najpierw pochował żonę i wychował dzieci. :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: