logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: Ada (---.pz3-cs1.espol.com.pl)
Data:   2012-03-02 16:28

Z jednego miasta do drugiego? Dlaczego nie mogą zostać w jednym miejscu na stałe?

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: Ava (---.ksi-system.net)
Data:   2012-03-02 18:13

Dlatego, żeby nie przywiązywali się do wiernych i odwrotnie (gdzieś przeczytałam takie wytłumaczenie). Ale dla mnie trochę to bez sensu. Penitenci mający stałych spowiedników i problem ze stresem przy spowiedzi, po przenosinach księdza często po prostu przestają się spowiadać, bo to ich zaczyna przerastać.
Poza tym odnoszę wrażenie, że przenosi się księży, którzy w parafiach coś więcej robią, niż muszą, angażują się w pracę, są popularni wśród młodych ludzi.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: 44 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-02 19:16

Dla dobra ludzi. W pracy księża też ulegają znużeniu, przyzwyczajeniu, nieraz mają problemy, żeby się w jakimś miejscu odnaleźć. Nie każdy ksiądz każdemu człowiekowi odpowiada. Jakaś odmiana się przydaje, zwłaszcza w małych parafiach. A poza tym, nawet nie opuszczając swojej parafii, można mieć znajomości wśród kapłanów w całej diecezji, a także i dalej. :)

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-02 20:26

Aby nauczyli się na czym polega prawdzie kapłaństwo. Biskup przenosi też proboszczów.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: polk (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2012-03-02 21:57

Może np. dlatego, że także i Apostołowie nauczali nie tylko w jednym miejscu. Jezus też wędrował. Nie wiem, czy to jest powód, ale wydaje się to być sensownym uzasadnieniem.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: Mateusz (---.hybryda.net)
Data:   2012-03-02 22:26

Żeby się nie przywiązywali do jednego miejsca (stagnacja prowadzi do obniżenia poziomu gorliwości), bo ich constans jest Chrystus, a nie człowiek, w końcu, aby była wymiana głosicieli (każdy ma inny charyzmat i ma dzięki niemu pomagać jak największej rzeszy ludzi - po prostu z czasem ich zadanie się kończy, a potrzebni są innym). Ale też aby ludzie nie mieli do nich niezdrowego przywiązania.
No i najważniejsze:
"Wiatr wieje tam, gdzie chce, i szum jego słyszysz, lecz nie wiesz, skąd przychodzi i dokąd podąża. Tak jest z każdym, który narodził się z Ducha" (J 3,8). :)

Niedawno bardzo bolało mnie odejście z mojej parafii pewnej siostry zakonnej, która miała ogromny wpływ na moje życie. Później jednak zobaczyłem jak bardzo pomaga dzieciakom z miasta, w którym teraz posługuje i poznałem owe - skądinąd świetne - dzieciaki. I już po prostu wiem, że u nas wykonała swoje zadanie, tam zdziała teraz więcej dobra. Pozdrawiam.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: xc (---.146.55.225.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-03-03 10:40

Z tym przywiązaniem to nie jest tak. Tworzy się jakiś mit o księżach jako "milicji kościelnej", zdyscyplinowanej i manipulowanej przez hierarchię. Zupełny nonsens.
Oczywiście, że Kościół ma swój hierarchiczny wymiar. W hierarchii tej Kościół, na poziomie lokalnym, zgromadzony jest (w swoim organizacyjnym wymiarze) wokół osoby biskupa miejsca. Tak to onegdaj wymyślił św. Paweł i to się sprawdziło. Proszę zwrócić uwagę, że wszystkie "poważne" denominacje chrześcijańskie mają biskupa. Niektóre nawet, tak jak luteranie skandynawscy, chlubią się sukcesją apostolską. Biskup w obrębie swojego lokalnego Kościoła, działającego na terenie zwanym diecezją (to spadek po starożytnej rzymskiej administracji. Takim mianem określano początkowo tereny administrowane przez poszczególne miasta a tak się złożyło, że chrześcijaństwo u swych "korzeni" jest religią "miejską". Biskup ma do pomocy prezbiterów (tak pierwotnie nazywano "starszych" w gminie chrześcijańskiej), diakonów i świeckich. I zarządza tymi "zasobami ludzkimi" (tak to się dziś nieładnie nazywa) po to, aby osiągnąć cele swojej organizacji. To bardzo prosty mechanizm, na którym opiera się administrowanie Kościołem, a który został potem powtórzony w życiu świeckim. Na marginesie: pierwsza administracja polska, za czasów Mieszków i Bolesławów, miała charakter stricte kościelny, albo wzorowany na kościelnym (innych wzorców w krainie Polan, Lechitów, Wiślan i Ślężan nie było). Koniec marginesu. Mamy coś takiego co w nauce o zarządzaniu nazywa się "zarządzaniem poprzez cele". Celem Kościoła jest jego misja ewangelizacyjna i biskup, odpowiedzialny za spełnienie tej misji w wymiarze lokalnym, tak ustawia podległy mu "personel" (w tym księży), aby misję tę spełnić.
Sposób "zarządzania" tymi zasobami określa prawo kościelne wyrażone w Kodeksie Prawa Kanonicznego. Jest to wyraz długoletniego procesu, którego historyczne kształtowanie możemy poznać studiując np. dokumenty soborów powszechnych. I jak dokładnie zapoznać się z tym prawem, widać, że (przy zachowaniu hierarchicznego charakteru Kościoła i zasady posłuszeństwa) taka władza nie jest absolutna. Trzeba mieć podstawy do określonych kroków, poddanemu hierarchii przysługuje prawo do odwołania się. I tak biskup nie może usunąć proboszcza, bez popełnienia przez niego ewidentnego przestępstwa. A jeśli nawet to zrobi, proboszcz może odwołać się do Stolicy Apostolskiej i ta podejmuje ostateczną, wiążącą decyzję.
Nie powtarzajmy bezmyślnie banalnych i mylących poglądów.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-03-03 12:03

Księża ślubują także posłuszeństwo biskupowi. Dlatego ksiądz odchodząc do innej parafii - wypełnia ten ślub.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2012-03-03 12:21

Młody ksiądz jest jak normalny stażysta. Musi trochę poznać prace w różnych warunkach. W parafii dużej i małej, wiejskiej i miejskiej, biednej i bogatej itp. Zostając np. proboszczem, pracownikiem kurii, czy jadąc na misje itp. będzie wiedział o wiele więcej o życiu i problemach Kościoła (a tych nie brakuje), niż siedząc np. "jak pączek w maśle" w tzw. dobrej parafii. Proboszczów i starszych księży w zasadzie bez ważnego powodu się nie przenosi.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: gu (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-04 08:30

Zmiana jest dla dobra księży - żeby się więcej nauczyli od dobrego proboszcza, bo wcześniej czy później u takiego będą, ale też żeby mieli możliwość nie trwać wiecznie przy złym proboszczu jeśli na takiego trafią.
Zmiana jest dobra dla parafian - żeby do każdej parafii kiedyś przyszedł dobry kapłan i pokazał ludziom, że Bóg jest wielki, że spowiedź jest czymś wspaniałym, że można z radością dla Kościoła działać. Ale też żeby ksiądz leniwy, czy pogubiony, kiedyś z tej parafii odszedł i znów wróciło wszystko do normy.
Tak naprawdę dobry kapłan nie przywiązuje do siebie, tylko do Boga. W tym sensie, że gdy odchodzi - Bóg nie przestaje być dla nas ważny, i nie przestaniemy chodzić do spowiedzi. Smutno jest wtedy, gdy odchodzi dobry ksiądz. Jakoś nie narzekamy, gdy odchodzi "zły". Gdzie tu konsekwencja?

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: Michał (---.range109-150.btcentralplus.com)
Data:   2012-03-06 03:45

Bo może.

 Re: Dlaczego biskup przenosi księży?
Autor: Piotr (---.centertel.pl)
Data:   2012-03-19 10:57

Bo czasami coś nabroją.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: