logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: doo (---.centertel.pl)
Data:   2012-03-02 16:44

Czy w Polsce istnieją zakony, które idą z duchem czasu, można je nazwać zakonami nowej ewangelizacji?
Szukam zakonu, który nie będzie miał skostniałych reguł, który będzie podobny do Odnowy w Duchu Świętym - zakonu, w którym jest radość, uwielbienie, i w którym spoczynki w Duchu Świętym nie są dziwactwem, a darem.
Czy znajdę w Polsce taki zakon? Jeżeli nie w Polsce, to może ktoś poda jakiś inny na świecie?

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-03-02 17:07

Myślę, że Pan/Pani ma mylne pojęcie o życiu monastycznym.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Marta (---.28.72.147.threembb.co.uk)
Data:   2012-03-02 17:24

Jest na forum taki wątek:
http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=229817&t=229810
Póki co nic nam nie wiadomo, czy ten "zakon" już powstał, myślę, że tam na pewno nie ma/nie będzie skostniałych reguł.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Hana (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2012-03-02 17:26

Jezus zanim zmartwychwstał cierpiał i umarł na Krzyżu. Taki stan o jakim pani mówi, będzie dopiero w niebie, natomiast życie (to w zakonie również) składa się z modlitwy owszem, ale również z codziennej ciężkiej pracy.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: doo (---.centertel.pl)
Data:   2012-03-02 17:31

Pani Hano, czy napisałam gdzieś, że zakon polega na nie pracowaniu? Pytam, czy istnieje zakon, gdzie jest praca, ale i dużo modlitwy w nowoczesnym stylu.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: 44 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-02 21:45

Zakony raczej nie chodzą z duchem czasu, ale z Duchem Świętym. :) Gdyby zakon nie ewangelizował, gdyby skostniał ze swoją regułą - wymarłby.
Reguły zakonne niosą niesamowite bogactwo duchowe i życiowe.
Życie czasami wydaje się być szare. Ale Bóg tę szarzyznę tak opromienia, że można bardzo się zdziwić.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Mateusz (---.hybryda.net)
Data:   2012-03-02 22:19

Temu o czym piszesz w jakimś stopniu (podkreślam, że w jakimś stopniu) odpowiadają Wspólnoty Jerozolimskie. To "najnowocześniejszy" zakon jaki znam. Charakteryzuje się między innymi tym, że jego członkowie zwyczajnie, zawodowo pracują (do południa), zaś potem wracają do klasztoru, modlą się i tam też śpią. W ten sposób zakon wychodzi do ludzi, a jednocześnie prowadzi życie monastyczne (tak przynajmniej twierdzą, bo ten charyzmat kompletnie mi nie odpowiada i nie wyobrażam sobie takiego połączenia. Ale Rzym zaaprobował, więc na pewno działają w Duchu Świętym). :) Oczywiście są tam zarówno księża, jak i siostry zakonne. Jedyny klasztor Wspólnot Jerozolimskich w Polsce znajduje się w Warszawie. Ciekawym rysem Wspólnot jest też forma rzucania sieci w poszukiwaniu nowych powołań - śpiewają Liturgię Godzin.

Tak nawiasem: zauważam niepokojące nastawiania się członków Ruchów Odnowy Kościoła na tzw. "zaśnięcia w Panu". To naprawdę jest kwestia najmniej ważna w wierze, tym bardziej, że nie występują one w Piśmie Świętym, w związku z czym wielu duszpasterzy jest nieprzychylnych temu domniemanemu charyzmatowi (chyba żeby tak z Pisma podciągnąć Eutycha pod zaśnięcie w Panu. Ale on spadł z parapetu bo go Paweł zanudził, no i się wziął zabił. Ale na szczęście od razu został wskrzeszony, miał więc tylko nauczkę, że ma uważnie słuchać (zob. Dz 20, 9-12). To chyba taki archetyp studenta, nie?). Pozdrawiam.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Kamil (---.lublin.mm.pl)
Data:   2012-03-04 13:42

Szukasz sensacji i przeżywania emocji. Żaden poważny i niepoważny święty nie praktykował tego typu pobożności.
To niedojrzałe, choć w intencjach pewnie szlachetne. Ale jednakowoż niedojrzałe i na tym nie może opierać się ani wiara ani pobożność.
Być może sprawia Ci to radość i podoba się Tobie, ale ważniejsze jest zawsze to co się podoba Bogu, a nie nam. To Bożą wolę trzeba pełnić, a nie swoją.
Nie chcę Cię pouczać i moralizować, niemniej jednak poważnie się zastanów czego tak naprawdę szukasz i potrzebujesz, a co ma dla Ciebie przewidziane Bóg. Może na dobry początek rekolekcje ignacjańskie które dadzą Ci światło i fundament?
Pozdrawiam szczerze i bez wyższości.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: doo (31.61.178.---)
Data:   2012-03-04 14:16

Otóż, ktoś powiedział mi, że nasze pragnienia to pełnienie woli Bożej. Jeżeli moim pragnieniem jest służenie Chrystusowi, ale nie w tak skostniały sposób, szukam zakonu, w którym jest więcej uwielbienia, muzyki, więcej nowoczesnego spojrzenia na ewangelizacje i samo przeżywanie wiary.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: 44 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-04 14:44

Doo, kryzysy zdarzają się wszędzie. Co będzie, jeśli tego, czego pragniesz, zabraknie w wybranej przez Ciebie wspólnocie? Co wtedy będzie z Tobą? Jak to przeżyjesz? Warto sobie odpowiedzieć na takie pytania.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Mateusz (---.skytech.pl)
Data:   2012-03-04 18:35

doo, co do Twojej drugiej wypowiedzi: pragnienia należy rozeznawać. Potrafisz to zrobić? Śmiem twierdzić, że nie. Nie bądź sędzią we własnej sprawie, znajdź kierownika duchowego. Najlepiej takiego, który nie prowadzi Cię od niepamiętnych czasów, kogoś obiektywnego. Pozdrawiam.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Iness (---.dip.t-dialin.net)
Data:   2012-03-04 22:20

Duchowa Rodzina Przenajświętszej Krwi jest jest ruchem katolickim, który pragnie służyć ewangelizacji i odnowie Kościoła i świata. Tworzą ją dwie wspólnoty zakonne i wspólnota dla świeckich:
http://polska.blut-christi.de/
Jest tam od trzech lat mój syn. I jest tak jak piszesz.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: MaBi (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-03-04 22:32

"Otóż, ktoś powiedział mi, że nasze pragnienia to pełnienie woli Bożej." - Otóż niekoniecznie. Mogę pragnąć czegoś dobrego, ale może to być tylko moje, a nie wola Boża. To są rzeczy do rozeznania, a nie do założenia, że tak musi być.
Myślę, że wielu osobom konsekrowanym może być przykro, że uważasz ich sposób służenia Bogu za skostniały tylko dlatego, że masz inne upodobania. Właśnie widzę tutaj upodobania, a nie pragnienia. Ma być tak, jak lubisz.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Michał (---.range109-150.btcentralplus.com)
Data:   2012-03-06 03:45

Na tytułowe: powodzenia.
P.S.
A te wymyślone przez Ciebie reguły, mają być w konstytucjach zakonnych wpisane na zawsze, czy następne pokolenia będą mogły coś zmienić? Proponowałbym rozejrzeć się w najstarszych regułach monastycznych, one były komponowane po to, by jakoś ogarnąć chaos istniejący bez jakichkolwiek reguł. Samo szukanie regularnego zakonu bez reguł jest sprzecznością per se. Coś co jest wewnętrznie sprzeczne jest nielogiczne i świadczy też o braku jakiegokolwiek pojęcia o życiu monastycznym. Generalnie i z założenia WSZYSTKIE zakony są tymi, jakich szukasz. Pojęcia "zakonów idących z duchem czasu", czy "nowej ewangelizacji" - są całkowicie beztreściowe. Trzeba by wpierw zdefiniować co masz na myśli pisząc, to co piszesz. Np. Czy jest zakon, w którego regułę wpisano, że po komplecie mają się odbywać manifestacje Ducha Świętego?

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Esterka (---.146.100.135.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-03-06 11:39

Ale co uważasz za skostniałe? To, co przeżywali św. Teresa, św. Faustyna, ojciec Pio? Za bardzo zwracasz uwagę na formę zewnętrzną, a za mało na głębię treści.

Jeszcze jedno. Znajoma muzyczna, kiedy młodzież chciała wprowadzać nowoczesności na Mszy (a chciała dosyć często), pokazywała rękami coś takiego:
tu: ____________________ jest 2000 lat tradycji Kościoła
tu: _ jesteśmy my.
Widzisz tę proporcję? Mody zmieniają się, Duch Święty objawia się raz tak, raz inaczej, a Kościół trwa.
BTW: byłam kiedyś na oazie z siostrami z jednego z zakonów, które mogłabyś uznać za skostniałe. Niesamowicie radosne kobiety, otwarte, zupełnie nie zdziwione formami modlitw, którymi Ty jesteś zafascynowana. Normalnie jakby miały z tym już wcześniej do czynienia.

 Re: Szukam w Polsce zakonu bez skostniałych reguł.
Autor: Hana (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2012-03-08 13:03

Co w Pani mniemaniu znaczy nowoczesna modlitwa?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: