logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: ktosia-samosia (80.51.223.---)
Data:   2007-08-14 17:10

Mam zapytanie: kiedy można, a kiedy nie mozna przystąpic do Komuni Św? Wczoraj (poniedziałek) spoznilam się na mszę św. i weszłam w trakcie kazania. Chciałam przystapić do Komuni Św., ale sobie przypomniałam, że slyszlam kiedyś, żeby przystąpić do Stołu Pańskiego, trzeba w całej mszy św. uczestniczyć. Jakie są granice spoznienia???? hm... pozdrawiam.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-14 18:41

W dni powszednie nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy św. dlatego do Komunii można przystąpić nawet nie będąc na Mszy. A w całej Mszy św. w dzień powszedni trzeba uczestniczyć jeśli się chce drugi raz tego dnia przystąpić do Komunii Św.
Pozdrawiam!
ks. Marian

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-14 18:52

W poniedziałek nie było obowiązku być na mszy świętej, spóźnienie nie jest więc grzechem. Popatrz na to inaczej: nie musiałaś być w kościele, a jednak byłaś. To plus dla ciebie. Jeśli w dzień powszedni będziesz w kościele, to nawet bardzo spóźniona możesz iść do komunii. Warunkiem będzie tylko (oprócz czystego serca) godzinny post eucharystyczny i tyle czasu do komunii, żebyś zdążyła się duchowo przygotować. Rozumiesz, że trudno tak prosto z ulicy przyjąć Eucharystię. To jest wielkie Spotkanie, a nie lody na patyku.

W niedziele jest inaczej, bo to obowiązek - być na mszy świętej. Myślę, że lepiej nie stawiać sobie konkretnych granic, bo to często rozluźnia poczucie obowiązku. W niedzielę nie powinno się w ogóle spóźniać do kościoła, przeciwnie, przyjść nawet odrobinę wcześniej, by się wyciszyć. Jeśli się nie udało, to musisz sama przemyśleć. Dlaczego się spóźniłaś, twoja wina czy nie, lekceważenie czy przypadek, masz możliwość iść na następną mszę czy już kolejnej nie ma. Tu problem jest inny: czy można powiedziec że byłaś na mszy świętej, jeśli sie bardzo spóźniłaś? Jeśli trudno tak powiedzieć, to możesz mieć grzech ciężki, że z własnej woli (winy) nie uczestniczyłaś we mszy św. w niedzielę i wtedy w ogóle już nie możesz iść do komunii. Tu na pewno nie ma możliwości przyjść tylko na komunię świętą czy choćby na Przeistoczenie. To za mało. Są jednak sytuacje, kiedy nie masz sobie nic do wyrzucenia, przecież może nie być żadnym grzechem nieuczestnictwo w niedzielnej mszy, jeśli nie masz możliwości. Jak widzisz - jest zbyt wiele różnych sytuacji, żeby można było odpowiedziec tak lub nie.

A to o czym słyszałaś dotyczy czego innego. To jest możliwość przystąpienia w ciągu dnia po raz drugi do komunii świętej. Czasem tak jest, że na pierwszą mszę się spóźniłaś, ale przystąpiłaś do komunii. W porządku. Jeśli jednak chcesz po raz drugi przyjąć Jezusa - musisz być na całej mszy świętej. To jest wielki przywilej i dlatego jest obłożony tym warunkiem. Druga komunia w ciągu tego samego dnia nie może być z przypadku, podczas innego nabożeństwa, czy tak sobie po drodze. Musisz być na całej mszy.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: karinka (---.wroclaw.mm.pl)
Data:   2007-08-14 19:42

/.../ Nie o to zapytała załozycielka watku./moderator/
Jeśli idzie o niedzielę i święta, to radzę starać się iść do kościoła na jak najwcześniejszą Mszę św. Wówczas, jeśli w momencie wyjścia z domu zauważy się brak szans na puktualne uczestnictwo, można iść na kolejną. W ten sposób da się uniknąć spóźnienia.
Jeśli zaś idzie o dzień powszedni - sprawa trudniejsza i sama mam dylemat,
szczególnie, że czasem przyjdzie chęć wstąpić do kościoła (akurat trafiając w środku Mszy) wracając skądś tam. Różne wersje traktowania tego problemu słyszałam, ale ostatecznie traktuję następująco:
1 - być przed momentem przygotowania darów i modlitwy nad nimi,
2 - wzbudzić żal za grzechy powszednie prosząc o przebaczenie,
3 - pilnie uczestniczyć w pozostałych częściach Mszy św.
Jest jeszcze drobny ale ważny niuans - weryfikacja czy dochowuję godzinnego postu eucharystycznego.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: gosia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-14 19:53

Warto czynić starania, by nie spóźniać się na Eucharystię. Jednakże obowiązek uczestniczenia w całej Eucharystii, dotyczy przystąpienia po raz drugi w tym samym dniu do Stołu Pańskiego. Mogłaś więc przyjąć Pana Jezusa, jeśli oczywiście jesteś w stanie łaski i zachowujesz godzinny post eucharystyczny.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-14 21:08

Karinko, nie utrudniaj ludziom życia :))) W dzień powszedni, jak już pisaliśmy z ks. Marianem NIE MUSI SIE BYC na mszy świętej. Te twoje punkty są niepotrzebne. O poście eucharystucznym pisałam, ale reszta nie jest konieczna. Mozesz iść do komunii na przykład podczas nabożeństwa różańcowego, jeśli w parafii jest zwyczaj udzielania komunii świętej - choć W OGÓLE na mszy nie byłaś i nie będziesz. Tak więc w dzień powszedni sprawa nie jest trudniejsza, tylko łatwiejsza :))) Wchodzisz do kościoła, niedługo będzie komunia święta, zastanawiasz się kiedy ostatni raz jadłaś, potem wyciszasz się przed spotkaniem z Bogiem, dobrze byłoby Go przeprosić za grzechy lekkie (ciężkich rozumiem że nie masz) i idziesz spokojnie do komunii świętej.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Weronika (---.petrus.com.pl)
Data:   2007-08-16 13:13

Co to jest ten godzinny post eucharystyczny?

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Monika75 (---.66.pxs.pl)
Data:   2007-08-16 14:29

Godzinny post eucharystyczny - zakaz picia i jedzenia godzinę przed przyjeciem Komunii Św. (nie mylic z rozpoczęciem Mszy).
Nie łamie postu picie wody oraz zażywanie lekarstw.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Bogumiła (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-16 15:00

Weroniko, przed przystąpieniem do komunii świętej nie powinno się jeść przez jedną godzinę, wolno jednak zażywać lekarstwa i pić czystą wodę. Często się o tym zapomina, ale zazwyczaj jeśli idziesz na niedzielna mszę świętą to jest coś koło godziny, licząc przebieranie się, wiązanie butów, drogę do kościoła i część mszy świętej razem z kazaniem, często długim :))) Powinno się jednak tę godzinę postu przeżyć świadomie, jako przygotowanie do Spotkania z Bogiem.
Inaczej wygląda właśnie wejście do kościoła prosto z ulicy w dzień powszedni - i skoro nie musi się być na całej mszy świętej - szybkie podejście do ołtarza. Trzeba pomyśleć co się robiło przez tę godzinę. Może właśnie zjadłaś ogromną pizzę, lody, pepsi :)))) Musi być coś, co odróżnia przyjęcie Jezusa w Eucharystii od przypadkowego spotkania z koleżanką.
Ale przy okazji: trzeba odróżnić literę prawa od ducha. To nie chodzi o to, żeby rezygnować z Eucharystii, gdy zabraknie trzech minut do godziny. Chodzi o świadome przygotowanie się do Spotkania. Jeszcze nie tak dawno, za moich czasów, był post trzygodzinny, TIS (Teofil z naszego forum) pamięta że przed komunią świętą w ogóle nie wolno było jeść (od przebudzenia). To miało podkreślić jak ważne to Spotkanie. Dziś jest to właściwie symboliczne, no bo co to jest godzina?

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Weronika (---.petrus.com.pl)
Data:   2007-08-16 15:55

Aha :) dziękuję bardzo za wyjaśnienie .
Pozdrawiam

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: ks. Marian (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2007-08-16 22:08

Ja pamiętam, że post eucharystyczny trzeba było zachowywać od północy, nie wolno było również pić wody.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: ks. Robert (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2010-05-10 12:56

Ważne jest, żeby i w tygodniu być na całej Mszy św. Zachęcam do zapoznania się z artykułem:
http://niedziela.pl/artykul_w_niedzieli.php?doc=ed200441&nr=204

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni św?
Autor: Lukasz (---.opera-mini.net)
Data:   2011-03-30 11:33

Artykuł przydał mi się na sprawdzianie z religii. :) dziękuje. :)

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni św?
Autor: Maria S. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-01-03 15:21

Wybrałam się dziś (wtorek) na 8:00 na Msze św. W kościele byłam ok. 7:45, było już po czytaniu i dary były na ołtarzu. Gdy wypowiedziałam słowa: "Panie nie jestem godzien...", pomyślałam, że skoro już stół zastawiony to przyjmę Eucharystię i na tej Mszy św. Po Mszy była adoracja w kaplicy adoracji i tu coś mi zaczęło nie pasować. Okazało się, że Msza św. na 8:00 została odwołana z powodu kolędy. Czy popełniłam grzech ciężki nie uczestnicząc w pełni w Eucharystii?

--------------------

W dzień powszedni nie ma obowiązku uczestniczenia we Mszy św. - nie ma więc nawet mowy o grzechu. Można przyjąć Komunię św. bez uczestniczenia w całej Mszy św. Wystarczy być podczas obrzędów Komunii św.

p.o. moderatora

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni św?
Autor: marta (80.54.2.---)
Data:   2012-01-22 16:30

/.../

Możesz
p.o. moderatora

 Kiedy mozna przystapić do Komuni św?
Autor: jacek (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-03-03 12:45

a co z postem eucharystycznym, gdy uczestniczę we Mszy św radiowej?

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: gu (Bogumiła) (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-03-03 19:46

Post eucharystyczny dotyczy Komunii świętej, a nie Mszy świętej. Przed Mszą świętą także w realu nie musisz pościć, ale jeśli chcesz przystąpić do Komunii - potrzebna jest jedna godzina postu przed nią. A przez radio przecież nie przystąpisz do Komunii.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: krk (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-21 11:28

Poza tym w mszy radiowej "uczestniczysz" (tak trochę w cudzysłowiu) bo nie zastępuje to mszy w realu. Słuchasz więc jej i się możesz modlić ale nie zwalnia Cię to z obowiązku bycia na Mszy wtedy, gdy taki obowiązek jest.

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Kasia (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-07-13 21:24

Jakie dokumenty kościelne regulują powyższe kwestie dotyczące przyjmowania Komunii Świętej? Szczególnie interesuje mnie, gdzie znajdę zapis mówiący o tym, że w dzień powszedni pierwszy raz Komunię Świętą można przyjąć bez uczestnictwa w Eucharystii? Będę wdzięczna za pomoc. Pozdrawiam :)

---
Kodeks Prawa Kanonicznego:
Kan. 917 - Kto przyjął już Najświętszą Eucharystię, może ją ponownie tego samego dnia przyjąć jedynie podczas sprawowania Eucharystii, w której uczestniczy, z zachowaniem przepisu kan. 921, § 2.

Kan. 918 - Jak najbardziej zaleca się, ażeby wierni przyjmowali Komunię świętą podczas sprawowania Eucharystii. Proszącym jednak o nią dla słusznej racji poza Mszą świętą, należy udzielić, zachowując obrzędy liturgiczne.

z-ca moderatora

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-07-19 23:11

Trochę na temat jest dokument tutaj
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=278

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Małgosia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-12-01 12:40

Witam mam takie pytanko.
Jestem w naszej parafii chórzystką i podczas Mszy św. podczas Eucharystii nasz chór śpiewa i nie chodzi na dół aby przystąpić do komuni św. więc po Mszy św. udziela nam komuni Szafarz lub czasami ksiądz.
A zatem moje pytanie jest następujące czy jest w tym coś złego że przystepujemy po Mszy św. do Komuni

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Edyta (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-01-10 19:04

Spóźnìłam się na mszę do kościoła nie z mojej winy.Bardzo chciałam przyjąć Jezusa ale starszy pan idący za mną zwrócił mi uwagę źe spóźniwszysię na mszę nie mogę przyjąć komuni. Czułam źe nie ma racji ale posłucham go i usiadłam w ławce a z oczu zaczęły lecieć mi łzy.

---
Zachęcam do uważnej lektury całego wątku.

z-ca moderatora

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Ola (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2019-04-13 09:47

Mam pytanie dzisiaj w nocy tj sobota uczestniczyłam we mszy świętej i nie przystąpiłam do komuni świętej gdyż koleżanka złe się poczuła i zostałam z nią w ławce . Czy mogę przystąpić do komuni jutro w niedziele czy mam się z tego wyspowiadać ?

---
To, co zrobiłaś, było dobrym uczynkiem, a nie grzechem.

z-ca moderatora

 Re: Kiedy mozna przystapić do Komuni Św?
Autor: Paula (150.254.159.---)
Data:   2019-10-30 13:31

Czy to grzech?
/.../

Nie przeceniaj internetu. Zapytaj w konfesjnale.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: