logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: el. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-18 09:25

Witam
Mam do Was pytanie związane z postem w piątki. Chodzi mi konkretnie o taka sytuację. W weekend rozpocznie się obowiązkowe szkolenie dla wszystkich pracowników w mojej pracy. Będzie to taki wyjazd szkoleniowo-integracyjny. W piątek wieczorem, po szkoleniach w planie wyjazdu znajduje się informacja o kolacji grillowanej. Jak znam życie na tym grillu znajdą się same produkty mięsne. Czy jedzenie mięsa w piątek w sytuacji w której zostaną nam podane tylko produkty mięsne będzie zdaniem Was grzech? Z góry dziękuję za odpowiedź.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: ine (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-19 15:04

Na stronie http://arcykaplan.pl/files/Post_forma_pokuty_wg_KKK_i_KPK.pdf - znalazłam info, że ze wstrzemięźliwości (a nie postu) od pokarmów mięsnych w piątki (jednak nie Wielki Piątek i nie w Środę Popielcową) zwolnione są osoby, które nie mają możliwości wyboru pokarmu, np. zbiorowe żywienie. Ale należy zachować ducha postu i pokuty przez inną formę wyrzeczenia. Nie mnie jednak oceniać, czy spełnione są warunki zwolnienia ze wstrzemięźliwości w tym wypadku.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: Michał (---.elartnet.pl)
Data:   2012-04-19 17:55

Tak, będzie. O ile wyjazd nie jest zagraniczny. Poza tym, zwykle na wyjazdach integracyjnych jest przewidziane menu dla wegetarian. Mam koleżankę w pracy, która jest weganką. Na wyjeździe integracyjnym wybierała tylko te potrawy, które jej zdaniem były "bezpieczne". Potrafiła odmówić sobie większości przyjemności z uwagi na ideologię, a ty się zastanawiasz, czy powinnaś/eneś to zrobić z miłości do Boga?

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: andrzej (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-04-19 21:23

"Zapytał Go pewien zwierzchnik: Nauczycielu dobry, co mam czynić, aby osiągnąć życie wieczne? Jezus mu odpowiedział: Czemu nazywasz Mnie dobrym? Nikt nie jest dobry, tylko sam Bóg. Znasz przykazania: Nie cudzołóż, nie zabijaj, nie kradnij, nie zeznawaj fałszywie, czcij swego ojca i matkę! On odrzekł: Od młodości przestrzegałem tego wszystkiego. Jezus słysząc to, rzekł mu: Jednego ci jeszcze brak: sprzedaj wszystko, co masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie; potem przyjdź i chodź ze Mną. Gdy to usłyszał, mocno się zasmucił, gdyż był bardzo bogaty" (Łk 18, 18-23).

W praktyce znasz przykazania kościelne odnośnie postu piątkowego - to się ich trzymaj. Nikt ci na siłę kiełbasy wtykać nie będzie. Jeśli zaś chcesz więcej, sprzedaj wszystko co masz i rozdaj ubogim, i oddaj swoje życie w 100% Jezusowi.

Grzech to świadome i dobrowolne sprzeciwienie się przykazaniom Bożym, lub Kościelnym. Czy to będzie grzech odpowiedz sobie sam/a. Ty znasz swoją świadomość oraz czy masz do czynienia z przymusem.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: Nastolatek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-19 22:11

Można poprosić proboszcza miejsca o dyspensę na ten piątek.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: Andrzej2 (83.238.194.---)
Data:   2012-04-19 22:17

Jak dla mnie - to szkolenie jest obowiązkowe, a nie mięso. Masz zasady, to się ich trzymaj.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: 1103 (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2012-04-19 23:11

Zawsze możesz poprosić spowiednika lub proboszcza miejsca o dyspensę.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: Esterka (---.205.12.162.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-04-19 23:27

Jak znam życie, będzie spory wybór sałatek i innych dodatków. Kiszone ogórki z chlebem też smakują rewelacyjnie, a chleb prosto z grilla - to już w ogóle poezja. :)

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: xn (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2012-04-20 02:31

Zawsze możesz sobie kupić kiełbaski sojowe. ;)

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: kaja (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2012-04-20 08:56

el, weź ze sobą jabłko, chleb i nie umrzesz z głodu bez tego mięsa. Albo kanapkę z serem. I pomyśl o co tak naprawdę chodzi: czy tak bardzo żal ci tego mięska z grilla (też uwielbiam) czy bardziej wstydzisz się go nie jeść, bo wszyscy będą tym zainteresowani?

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: Dorota (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2012-04-20 09:04

Jeśli nawet nie byłoby nic innego prócz mięsa, czy padniesz z głodu bez tej kolacji? Jakiś drobnych na batona, czy oranżadkę nie przewidujesz?

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: orelka (---.merinet.pl)
Data:   2012-04-20 14:25

Stosuję bardzo prostą zasadę - jeżeli nie mam wpływu na menu i nie ma nic innego do jedzenia, a zjeść muszę (wiadomo - jeden bez kolacji wytrzyma, inny - nie) to jem. Zawsze się wprawdzie zapytam, czy jest coś bezmięsnego, bo czasem się okazuje, że coś się znajdzie. A poza tym może na przyszłość ktoś pomyśli, ze w piątek nie wszyscy mięso chcą jeść.

A jeśli mam wpływ lub jest coś innego do jedzenia, lub też posiłek jest zupełnie nadprogramowy - to nie jem.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2012-04-20 15:38

W mojej ostatniej pracy spotkania przy grillu (i nie tylko) były 2 x do roku, zawsze w piątki (praktyczne) i ZAWSZE szef "załatwiał" to z proboszczem, o czym wszyscy wiedzieli. Tak pytam z ciekawości: czy w obecnych realiach bardziej "pokutny" jest np. pstrąg z rusztu, befsztyk z łososia, sushi itp. czy grillowana kiełbasa (12,60 zł/kg). Prawo kościelne (w Polsce) nie idzie za realiami życia.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: Anna (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2012-04-23 20:24

Wegetarianie wręcz ostentacyjnie nie jedzą mięsa w takich sytuacjach, a katolicy ciągle się cykają. Toż to też jest dawanie świadectwa. Przecież nie schudniesz, jak raz zjesz suche ziemniaczki.

 Re: Mięso w piątek podczas obowiązkowego szkolenia.
Autor: kreska (---.204.72.126.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2012-04-29 18:59

xn: "Zawsze możesz sobie kupić kiełbaski sojowe." - Tylko czy to będzie dawanie świadectwa? Taka kiełbaska sojowa wygląda chyba podobnie do mięsnej.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: