logo
Czwartek, 09 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy istnieje powód, by odmówić bycia chrzestną?
Autor: Jola (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-11-27 23:53

Zostałam poproszona na chrzesna. Jednak nie wiem czy powinnam się zgodzić. Jestem osobą wierzącą, staram się chodzić do Kościoła i żyć zgodnie z przykazaniami. Jednak sytuacja wygląda tak.
Mój ojciec ma brata, Waldka. Waldek ma syna Jarka. Mój tato jest chrzestnym Jarka, a jarek jest chrzestnym mojego brata (rodzice późno zostali po raz trzeci rodzicami, stąd taka sytuacja). Teraz Jarkowi urodziło się dziecko i poprosił, bym była jego chrzestną. Czy taka zagmatwana sytuacja jest poprawna i czy mam powody, by odmówić?

 Re: Czy istnieje powód, by odmówić bycia chrzestną?
Autor: Hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-11-28 00:22

Ani pokrewieństwo lub jego brak, ani opisane przez Ciebie relacje chrzestny - chrześniak (tato jest chrzestnym bratanka, bratanek taty chrzestnym Twojego brata) nie są same w sobie żadnym argumentem przeciwko byciu chrzestną.
Nie ma tu żadnej niepoprawności.

 Re: Czy istnieje powód, by odmówić bycia chrzestną?
Autor: xc (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2012-11-28 09:49

Trudno prawdę mówiąc rozeznać się w koneksjach rodzinnych, które Pani tu opisała ale, tak na pierwszy rzut oka, nie widać w nich jakiejkolwiek przeszkody merytorycznej do przyjęcia zaproszenia. O ile oczywiście nie ma przeszkód kanonicznych.
Tak się u nas utarło, że rodzice chrzestni są zjawiskiem tylko i wyłącznie honorowym i praktycznie nie pełnią żadnej istotnej roli w życiu chrzestniaka (z wyjątkiem pojawienia się na uroczystościach typu pierwsza komunia, ślub). Może więc jest okazja przełamać tę tradycję. Można porozmawiać z rodzicami dziecka o tym, jak widzą rolę chrzestnego/chrzestnej w życiu ich potomstwa, czego po takiej osobie oczekują, jakie mają potrzeby, czego im brakuje a co mógłby chrzestny/chrzestna uzupełnić. Myślę, że Polsce nikt takich rozmów nie prowadzi (poza jakimiś wyjątkami). Chrzestny to jednak nie tylko świadek chrztu, tym może być każdy, nawet przypadkowa dorosła osoba, to jednak ktoś kto wprowadza nowego chrześcijanina.
Tak czy owak warto porozmawiać z rodzicami dziecka. Także o Pani wątpliwościach, które tu Pani przedstawiła.

Jeszcze jedno: odmowa bycia chrzestnym/chrzestną jest traktowana w Polsce jako afront. Nic bardziej mylnego ale tak jest i, gdyby Pani zdecydowała się jednak nie przyjąć propozycji, to jednak wypadałoby ją uzasadnić, tak aby nie otwierać pola jakiejś niechęci i kwasów rodzinnych.

 Re: Czy istnieje powód, by odmówić bycia chrzestną?
Autor: Alba (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-11-28 15:32

Głównym powodem, dla którego POWINNO się odmówić bycia chrzestną, jest chyba brak wiary - a tego Ci nie brakuje :) Dołożyłabym tu jeszcze np. brak kontaktu z dzieckiem (bo jakże pomagać w wychowaniu, kiedy się widuje chrześniaka raz w roku?:)). Jeśli jednak uważasz, że Twoja sytuacja rodzinna zbytnio to komplikuje, spróbuj top wytłumaczyć tym, którzy Cię prosili. Jeśli mimo to będą nalegać - moim zdaniem nie powinnaś odmawiać.

 Re: Czy istnieje powód, by odmówić bycia chrzestną?
Autor: Jola (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2012-12-02 23:44

Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
Chrzestną zostanę z wielką chęcią, już nie mogę doczekać się Bożego Narodzenia, bo na wtedy jest zaplanowana data chrztu. Mam nadzieję, że będę odpowiednio wypełniać swoje obowiązki w takim zakresie, jaki będę mogła.
Pozdrawiam :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: