logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Całun z Manoppello to Chusta Weroniki?
Autor: Robert (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-01 21:17

Witam,
Mam pytanie odnośnie tej relikwii. Czy Całun z Manoppello to to samo co Chusta Św. Weroniki? Czy istnieją dwie relikwie tzn. chusta, którą św. Weronika wytarła twarz Panu Jezusowi i chusta która przykrywała twarz Jezusa po śmierci i została znaleziona przez apostołów w grobie wraz z Całunem Turyńskim? Czy jest to to samo? Jak z tym jest?

 Re: Czy Całun z Manoppello to Chusta Weroniki?
Autor: Eovina (---.197.58.106.threembb.co.uk)
Data:   2013-04-01 22:49

całun z Manopello
http://www.milujciesie.org.pl/nr/temat_numeru/historia_calunu_z_manoppello.html
całun z Oviedo
http://www.youtube.com/watch?v=5CP4JkCurE4
http://pl.wikipedia.org/wiki/Chusta_z_Oviedo
Obie chusty wykazują zgodność wizerunku z tym na całunie turyńskim. Prawdopodobnie chusta (dziś w Oviedo) owijała Jego głowę na niej leżał całun (dziś w Turynie) a na samym wierzchu najdelikatniejsza chusta (dziś w Manopello). W googlach jest więcej informacji. Nie ma też obowiązku wierzyć lub nie wierzyć w relikwie. One moga pomagać uwierzyć. To nie dzięki wierze w relikwie jesteś zbawiony ale dzięki wierze w Jezusa, Jego dzieło Paschalne.

 Re: Czy Całun z Manoppello to Chusta Weroniki?
Autor: Franciszka (---.181.142.164.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-04-01 22:51

Całunem nazywano prześcieradło, w które okrywano ciało zmarłego. Całun, w który - jak wierzymy (a nasza wiara jest poparta dowodami naukowymi) - było zawinięte Ciało Pana Jezusa po śmierci jest w Turynie. Od tego miasta pochodzi też jego nazwa: turyński. Natomiast w Manoppello jest Chusta, czyli sudarion, który był położony na Twarzy Jezusa po śmierci. To o tej Chuście jest mowa w Ewangelii (J 20, 7).
Co do Weroniki, to nie ma historycznego dowodu na jej istnienie. Tym bardziej nie wiemy nic pewnego o jej chuście. Tylko tradycja przekazała takie zdarzenie z odbiciem twarzy Jezusa na chuście. Być może jest to opowiadanie, ułożone, by tłumaczyć fakt odbicia Twarzy Jezusa na chuście z Manoppello.
Zachęcam do przeczytania bardzo ciekawego artykułu na temat Chusty: http://gosc.pl/doc/1499156.Twarz-Zmartwychwstalego

 Re: Czy Całun z Manoppello to Chusta Weroniki?
Autor: Michał (---.range86-183.btcentralplus.com)
Data:   2013-04-03 02:40

Potem Józef z Arymatei, który był uczniem Jezusa, lecz ukrytym z obawy przed Żydami, poprosił Piłata, aby mógł zabrać ciało Jezusa. A Piłat zezwolił. Poszedł więc i zabrał Jego ciało. Przybył również i Nikodem, ten, który po raz pierwszy przyszedł do Jezusa w nocy, i przyniósł około stu funtów mieszaniny mirry i aloesu. Zabrali więc ciało Jezusa i obwiązali je w płótna razem z wonnościami, stosownie do żydowskiego sposobu grzebania. A na miejscu, gdzie Go ukrzyżowano, był ogród, w ogrodzie zaś nowy grób, w którym jeszcze nie złożono nikogo. Tam to więc, ze względu na żydowski dzień Przygotowania, złożono Jezusa, bo grób znajdował się w pobliżu. A pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Pobiegła więc i przybyła do Szymona Piotra i do drugiego ucznia, którego Jezus kochał, i rzekła do nich: «Zabrano Pana z grobu i nie wiemy, gdzie Go położono». Wyszedł więc Piotr i ów drugi uczeń i szli do grobu. Biegli oni obydwaj razem, lecz ów drugi uczeń wyprzedził Piotra i przybył pierwszy do grobu. A kiedy się nachylił, zobaczył leżące płótna, jednakże nie wszedł do środka. Nadszedł potem także Szymon Piotr, idący za nim. Wszedł on do wnętrza grobu i ujrzał leżące płótna oraz chustę, która była na Jego głowie, leżącą nie razem z płótnami, ale oddzielnie zwiniętą na jednym miejscu. Wtedy wszedł do wnętrza także i ów drugi uczeń, który przybył pierwszy do grobu. Ujrzał i uwierzył. (J 19, 38-42; J 20, 1-8)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: