logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: EmGie (81.210.15.---)
Data:   2013-04-02 20:06

witam
Dlaczego sakrament bierzmowania jest udzielany w wieku 16 lat, nie rok wcześniej lub też rok później. Domyślam się że chodzi o dojrzałość młodego człowieka. I czy były jakieś próby w Kościele, by ten wiek zmienić np na 17 lat?

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: M. (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-04-02 21:22

Dlaczego wiek 16 lat? Nie wiem. Ja byłam bierzmowana w wieku 14 lat, a część osób z mojej diecezji w wieku 15 lat (biskup przyjeżdżał do naszego miasta raz na dwa lata). Coraz częściej jednak mówi się o tym, że powinien nastąpić powrót do takiej kolejności udzielania sakramentów inicjacji jak było w początkach Kościoła.
Tu można przeczytać wywiad z liturgistą ks. Zacharą:
www.fronda.pl/a/ks-zachara-bierzmowanie-przed-i-komunia-sw-doskonaly-pomysl,10472.html

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-04-02 21:28

W Polsce sakrament bierzmowania udzielany jest 16-latkom, ponieważ taką decyzję podjęła Konferencja Episkopatu Polski.
Były zgłaszane postulaty przesunięcia tego wieku. Można o tym przeczytać np. tutaj:
http://kosciol.wiara.pl/doc/1139289.A-moze-pozniej-bierzmowac

KKK:
1306 Każdy ochrzczony jeszcze nie bierzmowany może i powinien otrzymać sakrament bierzmowania. Skoro chrzest, bierzmowanie i Eucharystia stanowią jedność, "wierni są obowiązani przyjąć ten sakrament w odpowiednim czasie" ; chociaż sakrament chrztu jest ważny i skuteczny bez bierzmowania i Eucharystii, to jednak wtajemniczenie chrześcijańskie pozostaje nie dopełnione.

1307 Zwyczaj łaciński podaje "wiek rozeznania" jako odpowiedni czas do przyjęcia sakramentu bierzmowania. W niebezpieczeństwie śmierci należy jednak bierzmować dzieci, nawet jeśli nie osiągnęły jeszcze "wieku rozeznania" .

1308 Jeśli mówi się czasem o bierzmowaniu jako o "sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej", to nie należy jednak mylić dojrzałego wieku wiary z dojrzałym wiekiem rozwoju naturalnego. Nie można także zapominać, że łaska chrztu jest łaską darmowego i niezasłużonego wybrania. Nie potrzebuje ona "potwierdzenia", by stać się skuteczną. Przypomina o tym św. Tomasz:

Wiek fizyczny nie stanowi dla duszy przeszkody. Tak więc nawet w dzieciństwie człowiek może osiągnąć doskonałość wieku duchowego, o której mówi Księga Mądrości (4, 8): "Starość jest czcigodna nie przez długowieczność i liczbą lat się jej nie mierzy". W ten sposób wiele dzieci dzięki mocy Ducha Świętego, którą otrzymały, walczyło odważnie i aż do przelania krwi dla Chrystusa.

KPK:
Kan. 891 - Sakrament bierzmowania wierni powinni przyjmować w pobliżu wieku rozeznania, chyba że Konferencja Episkopatu określiła inny wiek, albo istnieje niebezpieczeństwo śmierci, lub zdaniem szafarza co innego doradza poważna przyczyna.

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: grancen (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-02 21:40

Też tego nie do końca rozumiem, skoro to jeden z TRZECH sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego to powinno się go przyjmować łącznie właśnie jako wtajemniczenie.

O tym problemie (w dużej mierze, choć oczywiście nie tylko były ubiegłoroczne rekolekcje Mystrium Fascinans > http://www.mysteriumfascinans.pl/, są dostępne nagrania polecam: ks. dra Zacharę z pierwszego dni, z kolejnego ks. prof. Solano i ostatniego ks. prof. Muroni'ego).

A w skrócie dopowiadając na Twoje pytanie - wiek do przyjęcia tego sakramentów z racji duszpasterskich ustala Episkopat danego kraju i w Kościele jest różnie - od kilku do kilkunastu lat (tak jak np w Polsce), co nie znaczy, że nie można go przyjąć szybciej - patrz obrzędy wtajemniczenia chrześcijańskiego, który można stosować od ~7 roku życia. Pierwotnie chrzest, bierzmowanie i Eucharystia były udzielane łącznie (w tej kolejności) podczas jednej celebracji, potem z biegiem czasu, pod wpływem wielu czynników zostały one rozdzielone i zmienione w kolejności, ale żeby to opisać to praca przynajmniej na porządny doktorat, więc odeślę tylko do powyższych konferencji.

Pozdrawiam

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: Paweł (---.e-wro.net.pl)
Data:   2013-04-02 22:22

Zależy od parafii. U mnie jest od 2 klasy liceum (17/18lat).

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-04-03 09:19

Pierwotne przyjmowanie sakramentów pozostało (chyba) u prawosławnych. Kościół katolicki (szczególnie rzymski) w wielu sprawach nie będących fundamentami wiary mocno odszedł od pierwowzorów robiąc "reformację". Ale czy to było dobre?

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: ziuta (194.1.144.---)
Data:   2013-04-03 23:42

Nasze młode uznało, że nie nadąży chodzić na spotkania przed bierzmowaniem i jednocześnie przygotowywać się do egzaminu gimnazjalnego (ale na treningi to miało czas). Zgłosiło księdzu w parafii. Potem rok zwlekało i bierzmowanie miało w 2 klasie licealnej. Przygotowanie wybrało sobie i odbyło z grupą studencką/dorosłych czyli w ciągu 2 miesięcy.

Może jednak wcześniejszy wiek jest lepszy - młódź bardziej skłonna do podjęcia przygotowań? Nasze młode trzeba było intensywnie zachęcać. Zrozumienie znaczenia tego sakramentu nadal jest raczej nikłe u niego :(
Z Panem Bogiem

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: Ewa (195.117.224.---)
Data:   2013-04-04 10:29

Witaj,
Bierzmowanie miałam miesiąc przed dwudziestką - świadomie, w otoczeniu Przyjaciół z ruchu Światło-Życie, wspierana modlitwą. Życzę każdemu takiego przeżycia tego sakramentu. Wcześniej nie byłam odpowiednio "dojrzała".
Pozdrawiam, Ewa

 Re: Dlaczego bierzmowanie jest w wieku 16 lat?
Autor: xc (---.31.5.127.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-04-04 10:31

Bierzmowany byłem w wieku 11 lat. Dlaczego? Dlatego, że ówczesny podział na diecezje był taki, że obejmowaly one spory obszar i biskup przybywał do danej parafii bardzo rzadko i bierzmował od razu wiele roczników młodzieży.
Dziś sprawy mają się inaczej, diecezje są dużo mniejsze.
Wszystko to sprawa organizacyjna i administracyjna bardziej niż teologiczna.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: