logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: Tarakin (193.59.167.---)
Data:   2013-04-06 11:48

Jutro uroczystość Miłosierdzia Bożego grzesznicy mogą otrzymać szczególne łaski potrzebne do zbawienia, a nawet odpust. A czy trzeba koniecznie być na Mszy Świętej? Jutro np. wiem, że nie dam rady (nie mam absolutnie ŻADNYCH możliwości dotarcia do Kościoła i nie jest to związane z pogodą czy lenistwem - tak uprzedzam odpowiedzi w stylu "dla chcącego nic trudnego") być na Mszy. Co z takimi grzesznikami jak ja? Czy mogę odmówić Koronkę do Bożego Miłosierdzia?

 Re: Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-06 12:25

Jak uzyskać odpust zupełny w uroczystość Bożego Miłosierdzia?

Penitencjaria Apostolska w 'Dekrecie o związaniu odpustów z aktami kultu spełnianymi dla uczczenia Bożego Miłosierdzia', z dnia 29 czerwca 2002 roku podała, iż: 'Miłosierdzie Boże zdolne jest przebaczyć najcięższe nawet grzechy, ale czyniąc to skłania wiernych do wzbudzenia w sobie nadprzyrodzonego żalu za własne grzechy, tak że podejmują oni - również z pomocą łaski Bożej – mocne postanowienie, by już więcej nie grzeszyć. Takie duchowe usposobienie pozwala rzeczywiście uzyskać wybaczenie grzechów śmiertelnych, kiedy wierny przyjmuje sakrament pokuty lub też żałuje za nie przez akt doskonałej miłości bądź doskonałego żalu i postanawia przystąpić jak najprędzej do sakramentu pokuty'.

Odpust zupełny – pod zwykłymi warunkami – mogą uzyskać ci wierni, którzy w Niedzielę Miłosierdzia Bożego z sercem całkowicie wolnym od wszelkiego przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, choćby powszedniego, wezmą udział w pobożnych praktykach ku czci Bożego Miłosierdzia albo przynajmniej odmówią przed Najświętszym Sakramentem publicznie wystawionym lub przechowywanym w tabernakulum, w jakimkolwiek kościele lub kaplicy, modlitwę 'Ojcze nasz' i 'Wierzę w Boga', dodając pobożne wezwanie do Pana Jezusa Miłosiernego, np. 'Jezu, ufam Tobie'.

Ponadto marynarze, którzy spełniają swoje obowiązki na morzach, ludzie, których wojenne tragedie, polityczne wydarzenia, uciążliwe warunki materialne i inne podobne przyczyny zmusiły do opuszczenia rodzinnej ziemi, chorzy i ich opiekunowie oraz wszyscy, którzy z uzasadnionej przyczyny nie mogą opuścić domu lub wykonują pilne potrzebne zadania dla dobra społeczności, mogą w Niedzielę Bożego Miłosierdzia uzyskać odpust zupełny: wyrzekając się całkowicie jakiegokolwiek grzechu i z zamiarem spełnienia – gdy tylko będzie to możliwe – trzech zwykłych warunków, odmówią przed wizerunkiem Bożego Miłosierdzia 'Ojcze nasz' i 'Wierzę w Boga', dodając pobożne wezwanie do Jezusa Miłosiernego.

Gdyby nawet to nie było możliwe do spełnienia, w tym dniu odpust zupełny mogą uzyskać ci, którzy duchowo zjednoczą się z wiernymi spełniającymi w zwyczajny sposób przepisane praktyki w celu uzyskania odpustu, i ofiarują miłosiernemu Bogu modlitwę, a wraz z nią cierpienie spowodowane chorobą i trudy swojego życia, podejmując jednocześnie postanowienie, że spełnią trzy zwyczajne warunki przepisane do uzyskania odpustu zupełnego, gdy tylko będzie to możliwe.

Penitencjaria Apostolska przyznała też odpust cząstkowy wiernym, którzy – przynajmniej z sercem skruszonym – pobożnie odmówią do Jezusa Miłosiernego któreś z zatwierdzonych wezwań.

Duszpasterze, a szczególnie proboszczowie, powinni informować wiernych o tych możliwościach, ułatwiając przystępowanie do sakramentalnej spowiedzi, przewodniczyć odmawianiu zaleconych modlitw podczas nabożeństwa ku czci Bożego Miłosierdzia, jak również zachęcać do spełniania uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia.


Piotr Szweda MS, ks. Andrzej Witko
'101 pytań o Miłosierdzie Boże'; s. 195-196, wyd. WAM, Kraków 2006

 Re: Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: Tarakin (193.59.167.---)
Data:   2013-04-06 12:44

Dziękuję za odpowiedz. I powiem, że boję się jutrzejszego Święta, bo zupełnie nie mogę go zrozumieć, nie mieści mi się ono w głowie.
Pozdrawiam

 Re: Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2013-04-06 21:15

Nie można "bać się Święta", bo swięto nie może wyrządzić żadnej krzywdy. Raczej należy bać się złego ducha, który nakłania do grzechu. Mnie ogarnia przerażenie, gdy pomyślę, jak jestem niedoskonała.

 Re: Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: smutna (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-04-06 23:15

Czekałam od Wielkanocy na to przepiękne święto... a dziś zgrzeszyłam, ciężko. Jestem załamana. A najbardziej jest mi przykro że z powodu mojego grzechu do Komunii sw. nie przystąpi prawdopodobnie także moja mama, ponieważ grzech dotyczył bardzo paskudnej kłótni, wręcz ohydnej. Mój ojciec jest alkoholikiem i dzisiaj kolejny raz bardzo znieważył mamę, a ona nie wyciągnęła wobec niego konsekwencji i bardzo mnie tym zdenerwowała. Padło wiele strasznych słów, których większość matek nigdy nie usłyszy od swoich dzieci. Ja zawiniłam okropnie, ale najbardziej żal mi, że przez mój grzech tak jakby pozbawiłam mamy możliwości niepojętej łaski... Ja do niej nie mam żalu i gdyby nie fakt, że się nie odzywamy do siebie powiedziałabym, żeby poszła do Komunii, bo jej słowa mnie nie zraniły... Pewnie dlatego, że cały czas krzyczałam i nawet jej nie słuchałam... Ale też i nie mi decydować o czystości czyjegoś serca. Moje serce utraciło dziś łaskę, czuję to niemal fizycznie... Nie dam rady jutro pójść do spowiedzi, bo mieszkam na wsi i nawet nie wiem czy tydzień po Wielkanocy ksiądz spowiada... W 2 minuty zniszczyłam wszystko. Pijaństwo mojego ojca doprowadziło go do grzechu, jego grzech sprowokował mnie, a mój mamę... Bardzo chcę wierzyć, że Chrystus jest przecież silniejszy niż grzech, ale dziś moje serce nie umie się podnieść.

Czytałam, że czasem można przystąpić do Komunii Św. jeśli się ma mocne postanowienie skorzystania ze spowiedzi w najbliższych dniach, ale nie mam odwagi. Zresztą nie wiem w jakich sytuacjach jest to możliwe. No i nijak się to nie ma chyba do odpustu...

 Re: Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-04-07 08:03

Święto Miłosierdzia
Pragnę, aby święto Miłosierdzia, było ucieczką i schronieniem dla wszystkich dusz, a szczególnie dla biednych grzeszników. W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia Mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia Mojego. Która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii świętej, dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar (Dz. 699)

 Re: Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: Ata (---.30.33.92.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-04-07 09:52

Smutna, tak myślę, że najważniejsze, byś nie dała się wciągnąć w rozważania o swoim grzechu bardziej niż w rozważania o Bożej Miłości miłosiernej. Słyszałam ostatnio zdanie, że brudnym nie jest ten kto się brudzi ale ten kto się nie myje.
Pomodlę się, byś z tego doświadczenia wyszła bardziej ufna w Boże miłosierdzie, bardziej Jemu powierzona.

 Re: Warunki odpustu w uroczystość Miłosierdzia Bożego.
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2013-04-07 10:57

Smutna, z całego twojego postu najbardziej zasmuciło mnie zdania: "Nie dam rady jutro pójść do spowiedzi, bo mieszkam na wsi i nawet nie wiem czy tydzień po Wielkanocy ksiądz spowiada". Nie wiesz, czy ksiądz spowiada i nie wiesz, jak się dowiedziec. Czy naprawdę nie możesz nic zrobić poza siedziedzeniem przed kompem?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: