logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Tomek (17 l.) (---.core.ynet.pl)
Data:   2013-05-01 12:37

Kilka miesięcy temu poczułem potrzebę czytania książek katolickich - i nie tylko, w celu odzwyczajenia się od komputera, telewizji i innych zjadaczy czasu. Byłem sfrustrowany tym, że w "veritasach" są one takie drogie, nie miałem nadziei na to, że w bibliotece znajdę dział katolicki - jednak znalazłem. Zaczęło się od dzieł świętego Jana od Krzyża. Jestem zwykłym nastolatkiem, więc nie wyciągnąłem z Jego trudnej nauki wiele, ale jednak coś w moim sercu zostało, a nawet wiele. Świętego Jana od Krzyża wybrałem "na oślep", niewiele wiedziałem o Jego twórczości. "Noc ciemna" i "Droga na Górę Karmel" okazały się strzałami w 10-tkę.
Po przeczytaniu tych książek postanowiłem poszukać w internecie książek Doktorów Kościoła, które warto przeczytać. Niestety nie znalazłem tego co mnie interesuje, forumowicze zazwyczaj podawali dzieła księży, czy świeckich. Zwracam się do Was z prośbą - jakie książki autorstwa świętych, czy Doktorów Kościoła warto przeczytać?
Proszę darować sobie odpowiedzi typu... jesteś za młody, za głupi, za mało dojrzały, za mało wierzący, za mało... [...] na książki tak poważnych autorów.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: grejwi (---.kalisz.mm.pl)
Data:   2013-05-01 13:16

"Filotea" - św. Franciszka Salezego

Jeśli mieszkasz w mieście, w którym jest seminarium duchowne/wydział teologiczny (lub w pobliżu), to warto zapytać, na jakich warunkach możesz coś wypożyczyć.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Bożena (---.centertel.pl)
Data:   2013-05-01 13:23

św. Franciszek Salezy "Filotea"
św. s. Faustyna "Dzienniczek"

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: mewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-01 15:44

"Wyznania" św. Augustyn

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Ana (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-05-01 16:15

Dzieje Duszy św. Teresy od Dzieciątka Jezus (książka jest już od 25zł) oczywiście Tereska jest Doktorem Kościoła. Dzieła św. Teresy od Jezusa. Wyznania św. Augustyna, ale książka nie jest tania.
Może zajrzyj na stronę, karmel.pl i floscarmeli.pl, tam mają książki karmelitańskie.
Trudno jest znaleźć po nie wygórowanej cenie Pisma Świętych Kościoła. Poleciłabym Ci Dzienniczek św. Faustyny, ale nie jest prosty w odbiorze. Sam powinieneś sobie poszukać co Ciebie interesuje.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: harrier (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-05-01 18:19

Daruję sobie "jesteś za młody, za głupi, za mało dojrzały..." ;) za to dodam: jesteś mężczyzną... ale, może nauka i doświadczenia kobiet też Ci się spodobają :)
Skoro zacząłeś od św. Jana od Krzyża, to może spróbuj poznać tą duchowość i dwóch innych Doktorów karmelitańskich: św. Teresę od Jezusa i św. Tereskę od Dzieciątka Jezus.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Tomek (17 lat) (---.core.ynet.pl)
Data:   2013-05-01 19:32

Przeczytałem "Żółty zeszyt" świętej Tereski.
Dzienniczek świętej siostry Faustyny mam w domu - będę czytał.
Wyznania świętego Augustyna mam w bibliotece, więc jak skończę z czytaniem powieści szkolnych to idę po nie.:)

W moim mieście jest kilka bibliotek, w jednej dział katolicki jest rozbudowany, więc myślę, że znajdę tam dzieło świętego Franciszka Salezego - pojawiło się w kilku odpowiedziach, więc będę się bardzo starał je przeczytać.:)

Czekam na więcej Waszych odpowiedzi.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Nell (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-05-01 23:01

Jeśli chodzi o Teresę od Dzieciątka Jezus, to zamiast "Dziejów duszy" lepiej moim zdaniem przeczytać "Rękopisy". Niby to samo, ale "Rękopisy" zawierają wersję dzieł Świętej bez zmian naniesionych przez jej siostrę Agnieszkę, a dzięki temu nie są przesłodzone. Dodatkowo wydanie to zawiera bardzo dobre przypisy. Jeśli jednak nie znajdziesz "Rękopisów", przeczytaj "Dzieje duszy".
Poza tym, podobnie jak przedmówcy, polecam dzieła św. Teresy od Jezusa, zwłaszcza "Księgę życia" oraz "Wyznania" św. Augustyna. Oprócz tego "Drogę", "Bruzdę" i "Kuźnię" św. Josemarii Escrivy, aczkolwiek nie są to książki do przeczytania od deski do deski, tylko do rozważania.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: xc (---.31.3.7.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-05-02 08:29

Postawa godna pochwały. Lepiej jest czytać niż nie czytać. Ale trzeba mieć na uwadze to, że:

święci Kościoła zostali kanonizowani przede wszystkim nie z uwagi na ich dorobek literacki ale z uwagi na to, że byli świadkami Jezusa (gr. martys - świadek). Pierwsi święci to tacy który swoim świadectwem (martyrologią) potwierdzili swoją wierność Jezusowi.

większość świętych nie zostawiła po sobie żadnej spuścizny literackiej lub bardzo skromniutką, np. św. św. Franciszek z Asyżu, Maksymilian Kolbe, Brat Albert i tak dalej. Są też tacy autorzy, których Kościół nie uznał za świętych, a bez których dzieł nie można wyobrazić sobie naszej wiary w takim kształcie jakim ją znamy: Tertulian, Orygenes, Tomasz a Kempis, Boecjusz.

dzieła tych, którzy zostawili taką spuściznę mogą się różnić od siebie i to znacznie. Różnica między "Summą teologiczną" św. Tomasza z Akwinu a "Dzienniczkiem" św. Faustyny jest ogromna, tak pod względem formy jak i treści.

Jeśli mamy zamiar zabrać się za dzieła świętych "cięższego kalibru" trzeba jednak pamiętać o tym, że do lektury ich trzeba się przygotować. "Wyznania" św. Augustyna nie są zrozumiałe jeśli nie znamy (przynajmniej) założeń filozofii Platona i Plotyna. Czytanie ich, ot tak między jedną lekturą szkolną a drugą, może doprowadzić do zamętu w głowie. Najpierw sugerowałbym zerknąć do "Historii filozofii" Tatarkiewicza lub choćby do (pogardzanej przez niektórych) Wikipedii aby zorientować się, skąd czerpał Augustyn i na jakim fundamencie budował gmach swojej myśli.

Na koniec jedna ważna uwaga: Jezus z Nazaretu nie pozostawił nam ani linijki zapisanego przez siebie tekstu, ani arkusza, który podyktował skrybie (tak jak to było wtedy w zwyczaju). Nie mamy pewności czy w ogóle umiał pisać.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Eovina (---.28.161.155.threembb.co.uk)
Data:   2013-05-02 16:23

Tu są klasycy Karmelu on line. Wchodzisz i klikasz na "klasyka".
http://www.karmel.pl/
Tu moja ukochana św. Katarzyna ze Sieny. Jest po polsku choć końcówka sugeruje inaczej
http://sienenka.blogspot.co.uk/
Ten jest dwujęzyczny i można coś fajnego znaleźć.
http://www.biblia-orygenes.org/
A tu ojcowie Kościoła niestety po angielsku
http://www.newadvent.org/fathers/

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Tomek (17 lat) (---.core.ynet.pl)
Data:   2013-05-02 21:38

Dziś odwiedziłem bibliotekę. Wypożyczyłem Filoteę, okazało się, że są również dzieła świętej Katarzyny ze Sieny i coś świętego Krzysztofa (nie pamiętam co, ale wypożyczę).

Dziękuję za wskazówki co do świętego Augustyna.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-02 22:06

"Dialog o Bożej Opatrzności" św. Katarzyny ze Sieny albo jej "Listy". Ja sama wielokrotnie sięgałam po te dzieła, zdumiewając się faktem, że Caterina Benincasa była analfabetką, a świadek jej życia bł. Raymund z Capui powiadał, że gdy dyktowała treść swoich pism, wyglądało to, jakby je czytała z nieba.

Poza tym kilka innych świętych kobiet. Św. Teresy od Jezusa polecam: "Księgę Fundacji" oraz trochę trudniejszą - na moje oko - "Twierdzę wewnętrzną". Polecam św. Edytę Stein i jej dzieło "Wiedza Krzyża". Dodam "Głębie duszy" - na podstawie pamiętnika św. Gemmy Galgani. Można sięgnąć po zapiski św. Hildegardy z Bingen, która niedawno została ogłoszona Doktorem Kościoła.

Polecam także bardzo mocno "Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Marii Panny" św. Ludwika Marii Grignion de Montfort oraz dzieło "O naśladowaniu Chrystusa" Tomasza a Kempisa. Wartościowym dziełem są "Pisma więzienne" św. Tomasza Moore'a. Możesz poszukać też jakiś "Przypowieści Ojców Pustyni" - jedne wydał chyba o. Anselm Grun.

Nie martw się zdaniami, że jesteś za młody. To piękne, że wolisz czytać dzieła mogące podbudować Twoją duszę zamiast literatury duchowej trucizny. Życzę Ci światła Ducha Świętego, aby pomógł Ci zrozumieć czytane pisma i zastosować je w życiu.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-03 09:56

Lubię "Zapiski więzienne" Sługi Bożego Stefana kard. Wyszyńskiego.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-03 22:42

Dzieła św. Elżbiety od Trójcy Świętej.

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Bartosz (---.finemedia.pl)
Data:   2017-05-11 22:20

"Cenobita"
autor: Barbara Szczepanowicz

Polecam

 Re: Które dzieła świętych warto przeczytać?
Autor: Anonim (---.205.208.137.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2022-10-13 18:05

Radziłbym uważać z czytaniem pism ascetycznych i pokutniczych ponieważ stosując je w 100% można sobie wyrządzić krzywdę na zdrowiu. Przed podjęciem umartwienia lub ascezy należy to omówić ze swoim spowiednikiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: