logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Nabożeństwo do 5 Ran Chrystusa.
Autor: Bartek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-25 10:30

Mam pytanie dotyczące nabożeństwa do Pięciu Ran Chrystusa, które od niedawna staram się codziennie odprawić, odmawiając Ojcze Nasz dla uczczenia każdej rany. Mam jednak pewien problem, o które rany chodzi. Ja modlę się w ten sposób: święta rana lewej ręki (1), prawej ręki (2), lewej nogi (3), prawej nogi (4) i rana Najświętszego Serca (5). W związku z tym co z ranami Świętej Głowy zadanymi przez koronę cierniową?
Proszę mnie źle nie zrozumieć. Nie chodzi mi tutaj o żadne matematyczne formuły, które rany czcić, a które nie, bo przecież zawsze mogę z pobożności odmówić szóste Ojcze Nasz dla uczczenia ran Głowy, a nawet i siódme dla uczczenia wszystkich innych ran powstałych podczas męki Pana Jezusa.
Istnieje jednak nabożeństwo do Pięciu Ran, więc chciałbym wiedzieć, o które dokładnie rany w tym nabożeństwie chodzi. Bardzo proszę o odpowiedź osoby, które również praktykują to nabożeństwo i mają lepsze ode mnie rozeznanie w tym temacie. A wszystkich pozostałych zachęcam do zapoznania się z tym pięknym nabożeństwem, które zajmuje zaledwie kilka minut dziennie, a nie ma wątpliwości, że jest ono Bogu miłe.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

 Re: Nabożeństwo do 5 Ran Chrystusa.
Autor: L. (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-05-25 21:54

Na str. o. pijarów znajduje się tekst do nabożeństwa Pięciu Ran Chrystusa i nie ma tam "lewej nogi (3), prawej nogi (4)" - wklejam link do w/w str.: http://www.pijarzy.pl/?strona,doc,pol,glowna,221,0,5561,1,221,ant.html

 Re: Nabożeństwo do 5 Ran Chrystusa.
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-27 09:55

Różnie do tego podchodzą. Na przykład:

"Koronka do 5 Ran Chrystusa Ukrzyżowanego "Koronka Pasjonistów"
http://www.rozance-i-koronki.cba.pl/index5.php?go=0515

I. Medytacja: Rana na lewej Stopie Pana Jezusa
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Tobie Rany Pana naszego, Jezusa Chrystusa, na uleczenie ran dusz naszych. Amen.
Mój Jezu, przebaczenia i miłosierdzia przez zasługi Twoich Najświętszych Ran. Amen.
(5 razy) Chwała Ojcu... i Zdrowaś Maryjo... na część Matki Bożej Bolesnej

II. Medytacja: Rana na prawej Stopie Pana Jezusa
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Tobie Rany Pana naszego, Jezusa Chrystusa, na uleczenie ran dusz naszych. Amen.
Mój Jezu, przebaczenia i miłosierdzia przez zasługi Twoich Najświętszych Ran. Amen.
(5 razy) Chwała Ojcu... i Zdrowaś Maryjo... na część Matki Bożej Bolesnej

III. Medytacja: Rana na lewej Dłoni Pana Jezusa
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Tobie Rany Pana naszego, Jezusa Chrystusa, na uleczenie ran dusz naszych. Amen.
Mój Jezu, przebaczenia i miłosierdzia przez zasługi Twoich Najświętszych Ran. Amen.
(5 razy) Chwała Ojcu... i Zdrowaś Maryjo... na część Matki Bożej Bolesnej

IV. Medytacja: Rana na prawej Dłoni Pana Jezusa
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Tobie Rany Pana naszego, Jezusa Chrystusa, na uleczenie ran dusz naszych. Amen.
Mój Jezu, przebaczenia i miłosierdzia przez zasługi Twoich Najświętszych Ran. Amen.
(5 razy) Chwała Ojcu... i Zdrowaś Maryjo... na część Matki Bożej Bolesnej

V. Medytacja: Rana Najświętszego Serca Pana Jezusa
Ojcze Przedwieczny, ofiaruję Tobie Rany Pana naszego, Jezusa Chrystusa, na uleczenie ran dusz naszych. Amen.
Mój Jezu, przebaczenia i miłosierdzia przez zasługi Twoich Najświętszych Ran. Amen.
(5 razy) Chwała Ojcu... i Zdrowaś Maryjo... na część Matki Bożej Bolesnej

Ojcze nasz...
Zdrowaś Maryjo...
Chwała Ojcu...
***
Koronkę ułożył najczcigodniejszy ojciec Paul Aloysius CP, szósty generał zgromadzenia, w celu wzmożenia nabożeństwa do Męki Chrystusa poprzez rozpamiętywanie pięciu Świętych Ran Jezusa."

- - - - -

Albo jeszcze inaczej:
http://www.mszatrydencka.waw.pl/index.php/component/content/article/17-modlitewnik/140-koronka-do-piciu-ran-pana-jezusa

Sposób odmawiania Koronki do pięciu Ran Pana Jezusa

V. Boże, wejrzyj ku wspomożeniu mojemu
R. Panie, pospiesz ku ratunkowi memu
Chwała Ojcu itd.
Święta Matko, spraw to proszę, niech wyryte w sercu noszę Rany Jezusowe.

Rana pierwsza
O mój Jezu Ukrzyżowany, uwielbiam bolesną Ranę Twej lewej Nogi. Przez boleść, którą odczuwałeś i krew, którą z niej wylałeś, udziel mi łaski unikania okazji do grzechu, bym nie kroczył drogą nieprawości do wiecznego zatracenia.
5 Chwała Ojcu, 1 Zdrowaś Maryja, Święta Matko...

Rana druga
O mój Jezu Ukrzyżowany, uwielbiam bolesną Ranę Twej prawej Nogi. Przez boleść, którą odczuwałeś i krew, którą z niej wylałeś, udziel mi łaski ustawicznego kroczenia drogą cnoty chrześcijańskiej, która wiedzie do szczęśliwości wiecznej.
5 Chwała Ojcu, 1 Zdrowaś Maryja, Święta Matko...

Rana trzecia
O mój Jezu Ukrzyżowany, uwielbiam bolesną Ranę Twej lewej Ręki. Przez boleść, którą w niej odczuwałeś i krew, którą z niej wylałeś, nie dozwól abym stanął po lewicy z potępionymi w dniu sądu ostatecznego.
5 Chwała Ojcu, 1 Zdrowaś Maryja, Święta Matko...

Rana czwarta
O mój Jezu Ukrzyżowany, uwielbiam bolesną Ranę Twej prawej Ręki. Przez boleść, którą w niej odczuwałeś i krew, którą z niej wylałeś, pobłogosław mojej duszy i zaprowadź ją do Królestwa Twego.
5 Chwała Ojcu, 1 Zdrowaś Maryja, Święta Matko...

Rana piąta
O mój Jezu Ukrzyżowany, uwielbiam bolesną Ranę Twego Boku. Przez krew i wodę, które z niej wylałeś, zapal w mym sercu ogień Twojej miłości, bym Cię miłował coraz więcej po wszystkie wieki.
5 Chwała Ojcu, 1 Zdrowaś Maryja, Święta Matko...

Modlitwa do Matki Boskiej Bolesnej
O Matko bolejaca, o dziewicze serce, całe pogrążone w ranach Syna Twego! przyjm to krótkie rozpamiętywanie Jego cierpień oraz Twych boleści. Przedstaw Jezusowi tę małą przysługę, a Twoim wstawiennictwem poprzyj modlitwy moje. Amen
3 Zdrowaś Maryja

- - - -
Wydaje mi się, że nie było w objawieniu wymienionych ran, stąd te rozbieżności. Ale jest jeszcze koronka do Siedmiu Ran Jezusa, gdybyś sobie takiej modlitwy życzył.
http://www.rozance-i-koronki.cba.pl/index5.php?go=0526

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: