logo
Czwartek, 16 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy po wystawieniu NS robić znak krzyża świętego?
Autor: Marta (193.107.11.---)
Data:   2013-05-25 19:41

Witajcie. Mam pewien kłopot. Choć może nie jest to aż takie ważne i nic by się nie stało, to wolę wiedzieć. Jak myślicie, czy po wystawionym Przenajświętszym Sakramencie trzeba robić znak krzyża świętego? Chodzi mi o to, czy to byłby grzech, gdybym nie zrobiła. Nigdy w zasadzie nie robiłam znaku, bo nie wiedziałam. Teraz jednak przypomniało mi się, żeby zadać to pytanie - zobaczyłam, że dużo osób w kościele tak czyni.

 Re: Czy po wystawieniu NS robić znak krzyża świętego?
Autor: Marta (---.40.81.144.threembb.co.uk)
Data:   2013-05-25 22:46

Nie to nie jest grzech. Znak krzyża się powinno robić przy słowach "w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" tudzież jak kapłan mówi "niech was błogosławi Bóg Wszechmogący Ojciec i Syn i Duch Święty". Zresztą nawet jak wtedy nie zrobisz znaku krzyża, to nie będzie to grzech.

 Re: Czy po wystawieniu NS robić znak krzyża świętego?
Autor: Michał (---.range86-173.btcentralplus.com)
Data:   2013-05-26 00:39

Nie mam pojęcia (ja tego nie robię). Znak krzyża podczas nabożeństw i Mszy Św. czynimy zwykle podczas błogosławieństwa (ludzi). Kapłan na ogół błogosławi ludzi czyniąc znak krzyża monstrancją z Najświętszym Sakramentem na zakończenie wystawienia (czyli to sam Pan Jezus nam błogosławi), wpierw jednak podnosi monstrancję do góry, ukazując nam naszego Króla (to takie nawiązanie do starożytności i epifanii władcy), przed i w trakcie nie widzę potrzeby, chyba, że komuś bardzo zależy. Niezależnie jednak od tego co uczynimy, lub czego nie uczynimy - nie jest to żadnym grzechem, nawet gdyby ktoś myślał, że jest. (Nie wyczerpuje to w żaden sposób znamion grzechu). Również, jeśli ktoś zatai na spowiedzi (nie przeżegnałem się podczas błogosławieństwa) nie popełni grzechu świętokradzkiej spowiedzi, ponieważ nie popełnił grzechu nie żegnając się, nawet jeśli myślał, że popełnia. Jesteś na dobrej drodze do skrupulanctwa. Ja bym prosił, byście się uczyli w szkole katechizmu. Rozumiem, że to różnie wygląda, ale definicję grzechu warto zapamiętać. Jest pewien porządek liturgiczny Mszy Św. i nabożeństw, trzeba go znać i przestrzegać, by odnosić jak największy pożytek z ich przeżywania i nie popełniać gaf (wtedy, zamiast świadomego uczestnictwa przeżywasz popełnione lub nie - gafy). Ale gafa nie jest grzechem.

 Re: Czy po wystawieniu NS robić znak krzyża świętego?
Autor: Piotr (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-05-31 12:04

Po wystawieniu Najświętszego Sakramentu ksiądz udziela błogosławieństwa. Dlatego też gdy np. nabożeństwo z wystawieniem odprawiane jest po Mszy Świętej ksiądz opuszcza błogosławieństwo na zakończenie Eucharystii by móc pobłogosławić Najświętszym Sakramentem. Summa summarum po wystawieniu NALEŻY uczynić znak krzyża.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: