logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak zapanować nad gniewem?
Autor: AsiaBB (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-01 13:37

Chciałam was zapytać, co zrobić w sytuacji, kiedy jestem zła z jakiegoś powodu, a jakaś osoba swoim zachowaniem dodatkowo mnie drażni. Jak zapanować nad emocjami i nie powiedzieć tej osobie o jedno słowo za dużo? Gdyby mnie wcześniej nie rozzłościła jakaś sytuacja, może nie zwróciłabym uwagi na czyjeś denerwujące mnie zachowanie, a przynajmniej nie zareagowała na nie tak ostro, co wtedy, kiedy jednak jestem podminowana.

 Re: Jak zapanować nad gniewem?
Autor: yeah (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-06-05 09:40

Można policzyć do dziesięciu.
Można też w danej chwili oddać to wszystko Jezusowi.
Można odmówić akt strzelisty.
No i pracować nad swoimi emocjami, żeby nie były zależne od innych ludzi - trudne to, ale możliwe.
Chociaż czasami trzeba mocno zareagować, inaczej ktoś może nam wejść na głowę, a potrząśnięcie nim może być przejawem miłości bliźniego.

 Re: Jak zapanować nad gniewem?
Autor: malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-05 16:53

Powinnaś powiedzieć tej osobie, że jesteś na nią zła i co jest tego powodem albo że denerwuje Ciebie Jej zachowanie. Gdy Ty się złościsz i Ona o tym nie wie, to kumulujesz w sobie negatywne emocje. Ta osoba nadal może się tak zachowywać, a Ty dalej się złościć. Możesz też Jej unikać, jeśli nie dociera do Niej to, że Ciebie denerwuje i robi to celowo, jeśli już Jej to wyjaśniłaś.

 Re: Jak zapanować nad gniewem?
Autor: Joy (---.lightspeed.austtx.sbcglobal.net)
Data:   2013-06-07 06:54

Staraj się zwracać uwagę na swoje stany emocjonalne, szczególnie te "niebezpieczne". Uświadamiaj je sobie zaraz jak się pojawiają i pamiętaj o nich. Powtarzaj sobie: jestem podminowana, czyli groźna dla otoczenia. ;) To może Ci pomóc zwiększyć czujność i dać szansę rozumowi na podejmowanie decyzji. Wydarzenia nie zawsze rozwijają się w tak szybkim tempie, że w grę wchodzi jedynie spontaniczna emocjonalna reakcja. Człowiek częściej ma możliwość wyboru swojego postępowania, niż mu się wydaje.
Jeśli denerwują Cię drobiazgi, bo o drobiazgu tutaj piszesz ("może nie zwróciłabym uwagi na czyjeś denerwujące mnie zachowanie"), możesz trenować nieotwieranie buzi. Może wkrótce się przekonasz, że gniew nie musi z Ciebie uchodzić natychmiast i tą właśnie drogą. A kiedy się już uspokoisz i będziesz zdolna do trzeźwego myślenia, postaraj się przemyśleć, co było prawdziwą przyczyną Twojego gniewu. Szukaj jej w swojej przeszłości, w swoich nieuleczonych ranach, we własnych słabościach. Gniew czasem potrafi podpowiedzieć, co w człowieku jest chore. I wtedy trzeba zająć się chorobą.
Gdyby gniew pojawiał się w Tobie często i z pozornie błahych powodów, a zwłaszcza w kontaktach z wieloma osobami, stanowczo odradzałabym Ci próby rozmów z każdą z nich o tym, co Ci działa na nerwy. Takimi rozmowami raczej byś sobie nie pomogła, tylko zraziła do siebie otoczenie. Może niektórzy ludzie przestaliby Cię denerwować, ale mogliby zacząć omijać Cię szerokim łukiem. Gdyby do incydentów dochodziło często, ale w jednej relacji, ważnej dla Ciebie, to takie rozmowy może warto byłoby podjąć, nie zapominając jednak o tym, że świat zmieniamy na lepszy, zaczynając od siebie.
No i warto też pamiętać, że istnieje słowo "przepraszam", którego można użyć, kiedy nie rozum, ale emocje zwyciężą.

 Re: Jak zapanować nad gniewem?
Autor: Bardotka (---.phlapa.fios.verizon.net)
Data:   2013-06-07 22:43

Wez gleboki oddech i podziekuj tej osobie. Po prostu podziekuj, ze swoim postepowaniem stwarza dla Ciebie okazje do zywej wiary, bo zamiast sie obrazic czy odpowiedziec cos ze zloscia, mozesz nadstawic drugi policzek. Te osobe zdziwi Twoja reakcja, ale na pewno zastanowi sie nad swoim zachowaniem i byc moze je zmieni. Jesli nie wskutek wlasnych przemyslen, to moze z uwagi na to, ze nie uda jej sie juz wywolac u Ciebie zdenerwowania. Twoj gniew natomiast rozplynie sie jak lody w gorace lipcowe poludnie. Zobaczysz.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: