logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego ludzie pokazują swoją wyższość?
Autor: jestjakjest (---.icpnet.pl)
Data:   2013-06-26 13:07

Jestem na początku drogi zawodowej. Dlaczego ludzie stojący wyżej ode mnie jak tylko mogą pokazać swoją wyższość to pokazują? Katolicy nie pracują wyłącznie w otoczeniu ludzi łagodnych ale w środowisku konkurencyjnym. Mam wrażenie, że dla wielu praca to miejsce, gdzie mogą "władać",bo nie mają nic innego. Oczywiście moje wypowiedzi to generalizacja, więc proszę nie nadinterpretować mojej wypowiedzi; znam wyjątki. Owszem trzeba to oswajać, bo nie widzę szans na zmianę zachowań.

 Re: Dlaczego ludzie pokazują swoją wyższość?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-29 17:17

W pracy jest hierarchia, i musi być widoczna, bo ci, co stoją wyżej, mają większą odpowiedzialność. Nie przejmuj się, tylko pracuj. Wszyscy jesteśmy (aż i) tylko ludźmi. ;)

 Re: Dlaczego ludzie pokazują swoją wyższość?
Autor: Calina (---.lightspeed.cicril.sbcglobal.net)
Data:   2013-06-29 18:51

Potraktuj to, jako lekcje pokory, a pokora uszlachetnia duszę. I da ci także impuls, aby się modlić za tych "wyżej" w hierarchii tego świata. Może pomoże ci się znaleźć w trudnych życiowych układach modlitwa Św. Franciszka z Asyżu?
"Bóg mój i wszystko moje".
Polecam za stroną:
http://www.poorclares.ie/plprayerfrancis.html#Method1

 Re: Dlaczego ludzie pokazują swoją wyższość?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-29 20:06

Zapamiętaj to. Po prostu dobrze zapamiętaj jak się z tym czujesz. Kiedyś to Ty będziesz wyżej. Może Ci się uda nie robić tego samego.

 Re: Dlaczego ludzie pokazują swoją wyższość?
Autor: kredka (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-06-29 23:14

Czasem owo okazywanie wyższości to nasze subiektywne postrzeganie kogoś, więc można zapytać, dlaczego odbieram w ten sposób daną osobę, czemu mi to przeszkadza.
Przypuszczam, że wielu robi to nieświadomie lub z przekonania, że tak ma być.

 Re: Dlaczego ludzie pokazują swoją wyższość?
Autor: Michał (---.range86-164.btcentralplus.com)
Data:   2013-06-30 14:57

Jest to tylko i wyłącznie kwestia socjalna, w dużej mierze typowa dla Słowian (nie zawsze, nie wszystkich, na zasadzie wyjątków niestety). Są społeczeństwa w których problem praktycznie nie występuje - jest marginalny, może inaczej - podobne zachowania są traktowane jako społecznie naganne. Przy czym czasem jest przyjęte, że szef nigdy nie robi tego co ty, a czasem szef tyra równo z tobą i nie wypada się obijać. Natomiast okazywanie tego, że jest się szefem poprzez poniżanie pracownika jest i społecznie i kryminalnie naganne (co nie oznacza, że nie występuje w takiej, czy innej formie, ludzie są tylko ludźmi). Jest też dla wszystkich oczywiste, że polecenia szefa wykonuje się bez dyskusji, nawet jeśli jest trzy razy młodszy. Słowianie przejęli tę formę "sprawowania władzy" w efekcie długotrwałych kontaktów z cywilizacjami wschodnimi, dla których są to zachowania typowe i naturalne. Tak na marginesie, funkcjonując w innej cywilizacji, zabawnym jest obserwować, jak Twój kolega ze wschodu, potulny jak baranek, otrzymawszy tzw. "funkcję" przemienia się w bestię, po czy utraciwszy "funkcję" wraca do pozycji baranka. Odzywają się kody kulturowe.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: