logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: pytam 1990 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-26 14:14

Czy ktoś mógłby mi napisać najważniejsze "zasady" z Biblii. :) Nie chodzi mi o "kochaj bliźniego" ani o dekalog. Może to taka obsesja, że nie mam czasu na przeczytanie całej Biblii a chcę żyć według najważniejszych zasad. Żeby się nie zorientować za późno, co do tego, co ważne. :)

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: Franciszka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-26 15:05

Widzę, że "pytam 1990" stawia dużo pytań.
"Zasady" to może być właśnie Dekalog.
Taka jest tendencja naszych czasów, by mieć wszystko podane do ust w postaci gotowej do przełknięcia.
Jednak chrześcijaństwo to nie tylko "zasady". Jak tłumaczył to zagadnienia ks. Piotr Pawlukiewicz, można porównać takie podejście, jakie zaprezentowałaś/-eś do wyjaśniania, czym jest jazda samochodem: można mówić jedynie o znakach drogowych zakazu i nakazu, utrudnieniach w ruchu i ograniczeniach prędkości, jakie spotkasz na trasie. Można jednak powiedzieć, jak to wspaniale jest prowadzić samochód, przemieszczać się tam, gdzie chcesz, zwiedzać ciekawe miejsca i poznawać różnych ludzi po drodze, itd.
"Żeby się nie zorientować za późno", trzeba czytać i kontemplować to, co się czyta. Jeśli chodzi o Pismo Święte, to jest ono księgą Słowa Bożego. O tym Słowie św. Jan pisał: "Na początku było Słowo
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało,
a bez Niego nic się nie stało,
co się stało.
W Nim było życie.
a życie było światłością ludzi,
a światłość w ciemności świeci
i ciemność jej nie ogarnęła". (J 1, 1-5)
To Słowo jest żywe i przemawia do każdego z nas osobno. Na tym polega chrześcijaństwo, że jest obcowaniem z żywym Bogiem: "Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo".

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: xc (---.158.217.27.pat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2013-06-26 17:57

Obawiam się, że bez Dekalogu i "kochaj bliżniego" nie da się żyć wg Biblii.

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: moderator (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-26 18:01

z dzisiejszej Liturgii Godzin:

'Po tym poznajemy, że znamy Chrystusa, jeżeli zachowujemy Jego przykazania. Kto mówi: "Znam Go", a nie zachowuje Jego przykazań, ten jest kłamcą i nie ma w nim prawdy. Kto zaś zachowuje Jego naukę, w tym naprawdę miłość Boża jest doskonała. Po tym właśnie poznajemy, że jesteśmy w Nim. Kto twierdzi, że w Nim trwa, powinien również sam postępować tak, jak On postępował'.
1 J 2, 3-6

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: gty (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-06-26 18:55

Franciszko, tak zbyt gładko przeszłaś od księgi Pisma Świętego do osoby Chrystusa. Prolog Janowy mówi o Jezusie Chrystusie, Bogu, który stał się człowiekiem, a nie o Biblii. Termin "słowo Boże" ma kilka znaczeń i lepiej tego nie mylić.

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: Michał (---.range86-173.btcentralplus.com)
Data:   2013-06-27 01:52

To proste, zasada jest jedna: nie czytaj Biblii, byś nie drżał. To ważne.

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: Paweł (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-27 07:40

To nie jest obsesja :) Myślę że dużo czasu nie potrzeba. Możesz np. czytać codziennie 1 akapit (od pogrubionego do pogrubionego) i krótko się zastanawiać jakie prawdy tez fragment zawiera. Przeczytanie zajmie Ci 1-2 minuty, rozważenie 5-10 (jak nie masz czasu to może być nawet w autobusie), a za kilka lat będziesz miała przeczytaną Biblię od deski do deski. Jeśli jakieś słowo szczególnie Cię dotknie możesz myśleć nad nim przez np. 2-3 dni. Najlepiej zacznij od Ewangelii.

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: Bogumiła z Krakowa (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-06-27 09:53

Najważniejsze jest to, że Bóg Cię stworzył i ukochał Cię ponad wszystko, aż do śmierci na krzyżu. Teraz kolej na Ciebie. Masz Go ukochać ponad wszystko. Aż do śmierci. A Biblia po kolei mówi co to znaczy kochać Boga, jak masz żyć, żeby być z Nim już na zawsze. Nie ma sensu tego OPOWIADAĆ, bo jest to już zapisane.

Czy to są "zasady biblijne"? Chyba u nas nie słyszałam takiego pojęcia, są zasady czytania Biblii, zasady jej interpretacji, a to nazwałabym jednak treścią, zawartością Biblii. "Zasady biblijne" kojarzą mi się ze Świadkami Jehowy - oni podają co to są zasady biblijne, które są najważniejsze i po co trzeba się tych zasad trzymać. Może właśnie dlatego nad tym się zastanawiam, bo samo Twoje pytanie wygląda na jasne, choć dziwne jest to wykluczenie właśnie najważniejszych spraw.

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2013-06-27 10:17

4) Słuchaj, Izraelu, Pan jest naszym Bogiem - Panem jedynym. (5) Będziesz miłował Pana, Boga twojego, z całego swego serca, z całej duszy swojej, ze wszystkich swych sił. (6) Niech pozostaną w twym sercu te słowa, które ja ci dziś nakazuję. (7) Wpoisz je twoim synom, będziesz o nich mówił przebywając w domu, w czasie podróży, kładąc się spać i wstając ze snu.
Pwt 6

 Re: Jakie są najważniejsze zasady Biblii?
Autor: Lidia (---.ssh.gliwice.pl)
Data:   2013-06-27 10:43

Myślę, że pomoże Ci Katechizm Kościoła Katolickiego.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: