logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: Paweł (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-03 14:06

Od jakiegoś czasu dosyć mocno interesuję się teologią. Dziedziną teologii, która zwłaszcza mnie urzeka jest teologia duchowości. Chciałbym ją zgłębiać i jeszcze lepiej poznawać. Niestety jako zwykła osoba świecka, nie mam dużego rozeznania od czego zacząć, a ponieważ widziałem, że tu często odpowiadają osoby światłe teologicznie, chciałbym prosić o polecenie jakiegoś takiego elementarza na początek - książki czy zbioru książek, takiej pigułki dla początkującego. Z góry dziękuję za pomoc ;)

 Re: Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: KasiaM (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-08-03 17:15

"Duchowość", to bardzo szerokie pojęcie.
Na początek proponowałabym "Chrześcijaństwo po prostu" i "Listy starego diabła do młodego" - obie C.S Lewisa
Dość dobrze się je czyta a szczególnie pierwsza pomaga oswoić się z "literaturą duchową" i zawiera potężną dawkę moralności.
Niezły jest też "Dzienniczek" s. Faustyny - nie chodzi mi tu tylko o treść, ale również o "przyswajalność materiału".

Potem zależy co Cię szczególniej pociąga np. walka duchowa, mistycyzm, poznawanie siebie, rodzaje duchowości w Kościele...

 Re: Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: Michaela (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-03 19:24

Chciałbyś, aby Ci polecić lektury wprowadzające w teologię duchowości jako dziedzinę naukową tj. wyjaśniające terminy i pojęcia? Czy chciałbyś konkretne dzieła np. z zakresu mistyki katolickiej?
Jeśli to drugie, to mogę od razu polecić to, co polecam każdemu na początek drogi, czyli "Dzienniczek" św. Faustyny, "Dzieje duszy" św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Są to pozycje łatwo zrozumiałe, a jednocześnie perły teologii duchowości.

 Re: Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: PKM (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-04 02:18

Polecam:
"Vademecum duchowości katolickiej. 101 pytań o życie duchowe."
Ks. Marek Chmielewski.
Autor jest profesorem, kierownikiem Katedry Teologii Duchowości Katolickiej.

Książka jest moim zdaniem napisana przystępnym językiem. Obejmuje zagadnienie z różnych stron i co ważne - jest precyzyjna w terminologii.

Jeśli lubisz czytać w pdf, to sam autor udostępnia ja w tym formacie, więc wpisując tytuł w wyszukiwarkę, nie powinieneś mieć problemu z jej znalezieniem :-)

 Re: Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: Margola (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-08-04 10:29

Cześć Pawle, nie wiem skąd jesteś. W Krakowie jest coś takiego jak Karmelitański Instytut Duchowości, który organizuje Studium Teologii Duchowości. Kiedyś przypadkiem trafiłam na ich wykład, można tam przychodzić i zapisać się jako wolny słuchacz. Chodziłam przez jakiś czas, bardzo sympatyczne towarzystwo i wykładowcy, ale ponieważ ta dziedzina teologii mnie nie pociąga aż tak bardzo to zaprzestałam, ale bardzo polecam zainteresowanym.
Szczegóły na http://www.kid.edu.pl/index.php/strona/pokaz/4
Poza tym jeśli masz mocne pragnienie zgłębiania wiedzy z tej dziedziny to może warto zapisać się na podyplomowe studia z teologii duchowości, na takie studia nie trzeba mieć mgr z teologii, są np. na KUL-u, gdzie indziej pewnie też.
Gdybyś nie mógł skorzystać to z doświadczenia (interesuje mnie inna dziedzina związana z teologią) najlepiej pójść do księgarni lub biblioteki - dział teologia lub duchowość i poszukać samemu, ja znalazłam sobie portal internetowy gdzie jest kopalnia wiedzy i polecane są książki, seminaria, konferencje, wykłady inne dobre strony i z tego korzystam.

 Re: Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: Paweł (---.play-internet.pl)
Data:   2013-08-04 22:46

@Michaela - Bardziej chyba zależy mi na początku na poznaniu jako dziedziny naukowej. Interesując się teologią nie ma sposobu, by gdzieś po drodze nie zahaczyć o duchowość, ale chciałbym właśnie od podstaw poznawać tajniki duchowości - po to, żeby potem te rzeczy, które wcześniej znałem (albo i te które poznam dopiero), móc jeszcze lepiej zrozumieć i wykorzystywać w życiu i wierze.

@Margola - Niestety mieszkam w średniej wielkości miasteczku na Pomorzu i średnio mam możliwość specjalistycznego toku nauczania tego.

Ogólnie bardziej chodzi mi o poznanie tej dziedziny teologii. O takie typowo podstawy tego, ażeby w przyszłości móc się skupić już na konkretnych przykładach duchowości i autorytetach w tej dziedzinie. Więc myślę, że raczej naukowych podwalin mi teraz trzeba.

 Re: Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 16:57

Lubię styl o. Jerzego Wiesława Gogoli, karmelity z Krakowa. Zwięźle i jasno. Wydał kilka książek na ten temat. Prowadzi wspomniany Karmelitański Instytut Duchowości w Krakowie.

 Re: Szukam książek wprowadzających w teologię duchowości.
Autor: Maggie (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-21 11:59

Cześć, Pawle. Doktoryzowałam się z teologii duchowości, więc jako podstawę podstawy :) mogę polecić:

Gogola J. W., Teologia komunii z Bogiem, Kraków 2009.
+ prenumerata Życia Duchowego.

Serdecznie pozdrawiam.
M.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: