logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: Joanna (---.gl.digi.pl)
Data:   2013-08-04 21:20

Szczęść Boże. Chciałam sie dowiedziec jak nosić godnie na łańcuszku medalik lub krzyżyk. Czasami zdarza mi sie połaczyć malutki krzyżyk złoty z zawieszką np. znak zodiaku lub inny wisiorek proszę o inf.czy wypada takie połączenie czy tylko powinno się nosić jeden element np. sam krzyżyk albo tylko zawieszka.
Z góry dziękuję.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: sstaszek (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-08-05 08:44

Obecnie chyba zmienił się sens noszenia krzyżyka czy medalika.Kiedyś to był "znak" i w pewnym sensie wyznanie wiary. Obecnie w większości traktowany jest jako "neutralna" ozdoba lub modny gadżet. Widać noszenie wielkich krzyży przez ludzi mających niewiele wspólnego z chrześcijaństwem. Nie traktujesz chyba krzyżyka czy medalika jako amuletu odsuwającego wszelkie zło? Uważam, że jak nosić to osobno, ale pomyśl dlaczego nosisz?

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: Asia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 10:25

No z cała pewnością nie wypada łączyć krzyżyka ze znakiem zodiaku - nie przesadzaj, albo nosisz krzyżyk lub medalik i tym samym wyznajesz wiarę w Boga, albo jakieś "cuda" w postaci zawieszki ze znakiem zodiaku i tym samym zaprzeczasz temu, ze w Niego wierzysz.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: Zofia (---.mielec253.tnp.pl)
Data:   2013-08-05 10:49

Poczytaj na tematy znaków zodiaku. I zdecyduj się w kogo (komu) wierzysz. W Jezusa czy przesądy. Kiedyś pewien mądry kapłan powiedział: "Przeciwieństwem wiary nie jest ateizm, ale zabobon". Pozdrawiam.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: Maciej (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 11:52

Noszenie krzyżyka nie jest ozdoba lecz zewnętrznym wyznaniem wiary w Jezusa. Łączenie ze znakami świeckimi a nawet pogańskimi jest niegodne a nawet gorszące dla innych ludzi.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: L. (---.tvkdiana.pl)
Data:   2013-08-05 12:14

Joanna, piszesz: "Czasami zdarza mi sie połaczyć malutki krzyżyk złoty z zawieszką np. znak zodiaku" - Krzyż i znak zodiaku wzajemnie się wykluczają - znak zodiaku stoi w sprzeczności z pierwszym przykazaniem dekalogu "nie będziesz miał cudzych bogów przede Mną", nosząc znak zodiaku dajesz sygnał "wierzę w horoskopy i inne zabobony".
Natomiast można łączyć krzyż, który jest symbolem zwycięstwa Życia nad śmiercią, z medalikami, np. cudowny medalikiem Niepokalanej Dziewicy Maryi czy też innym szkaplerzem. Nosząc krzyżyk wysyłasz sygnał otoczeniu - "wierzę w Chrystusa, który umarł i Zmartwychwstał abym mogła Żyć i nie mam innego Boga poza Nim", natomiast nosząc któryś z medalików czy też szkaplerzy, dajesz do wiadomości innym, że "oddaję się w opiekę Maryi i polecam się Jej orędownictwu"

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: polkck (---.kielce.hypnet.pl)
Data:   2013-08-05 12:18

Tak naprawdę krzyżyk i znak zodiaku się wykluczają. Albo wierzysz w krzyż (w Jezusa, który umarł za Ciebie na tym krzyżu), albo w znak zodiaku, który pokaże Ci przyszłość, albo w jeszcze inną zawieszkę, która będzie "odpędzać od Ciebie zło".

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: Kinga L. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 12:57

Joanno, porzuć znak zodiaku.

Pewna osoba zapytała księdza spod jakiego jest znaku zodiaku, a ów ksiądz odpowiedział, że spod znaku Żywego Boga. Więc nie można wierzyć w znaki zodiakalne, ani horoskopy, ani we wróżby itp. To jak złamanie 1 przykazania Bożego.

Sama noszę na co dzień na 1 łańcuszku krzyż i Cudowny Medalik. A jeśli zajdzie potrzeba zmiany łańcuszka na jakieś uroczystości, to można schować do portfela lub torebki...
Pozdrawiam

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: hanna (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 12:59

Krzyżyk lub medalik są znakiem wiary w Boga jedynego. Moim zdaniem noszenie razem krzyżyka (który nie jest pustą ozdóbka) i innej ozdoby jest, no, niezupełnie na miejscu. Jeśli noszę krzyżyk - znak Chrystusa, to nie mam na tym samym łańcuszku kwiatka, gwiazdeczki, zwierzaczka, łódeczki, słońca itp., a to z szacunku do świętego znaku.
Natomiast zupełnie nie do przyjęcia dla osoby wierzącej w Boga jest noszenie jednocześnie znaku Boga i znaku zabobonu. To pozbawione sensu. Pomyślmy. Wierzysz w Boga czy w słonika bądź koniczynkę ponoć przynoszące szczęście (zabobon)? W Boga czy w Twój "szczęśliwy kamień"? W Boga czy w przeznaczenie wynikające z horoskopu i znaku zodiaku? Amulet i krzyż to coś, co się wyklucza, więc noszenie amuletu i krzyżyka nie jest wg mnie czymś godnym.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: M. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-08-05 14:51

Znaków zodiaku w ogóle nie noś.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: angelika (---.opera-mini.net)
Data:   2013-08-05 15:29

Ze znakiem zodiaku nie wypada.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: Joanna (---.gl.digi.pl)
Data:   2013-08-05 16:45

Dziękuję wszystkim za podpowiedzi które są bardzo cennymi wskazówkami. Rzeczywiście nie wypada łączyc krzyzyka z innym gadżetem, też tak sie zastanawiałam nad tym.

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: O. Jan, omi (---.dsl.bell.ca)
Data:   2013-08-05 22:47

Pewien malgaski ksiądz powiedział: "Medalik jest za mały, aby cię obronił. Musisz powiększyć go sercem". Ale trzeba, aby całe serce należało do Boga,
Dziś dodam historię, która zdarzyła mi się ostatnio. Od 1980 roku, czyli od wyjazdu na misję noszę medalik św. Krzysztofa. Kilka razy zapomniałem o łańcuszku i święty Krzysztof został w domu misyjnym. W takim razie zawsze mi się coś przydarzyło: przewrócenie się motoru (26 dolarów za części połamane), zgubienie lub stracenie w wodzie czy bagnie portmonetki z pieniędzmi na drobne wydatki, pomylenie drogi przez przewodnika niosącego mój bagaż itd.
Przed 12 dniami poszedłem do szpitala, aby po 5 godzinach powrócić do domu po małej operacji, która miała trwać 20 minut plus 2 godziny na przygotowanie i trochę więcej na odpoczynek. Operacja została przerwana, dokończenie będzie za miesiąc. Kiedy znalazłem się na sali intensywnej terapii, zainteresowałem się, gdzie mój łańcuszek. Nie było w torbie. Do domu powróciłem dziewiątego dnia i łańcuszek ze świętym Krzysztofem znalazłem na stole w moim pokoju. Z daleka nie mógł mnie szybciej poprowadzić.
Ta historia dała mi wiele do myślenia, zostałem jeszcze raz pouczony o opiece świętego, który powinien być przy mnie. To ja powinienem pamiętać, aby zawsze zabierać go ze sobą.
Noszę też "cudowny medalik". W szpitalu nie miałem, ale miałem różaniec

Szczęść Boże!
O. Jan, omi

 Re: Jak nosić godnie krzyżyk lub medalik?
Autor: Ania (83.11.93.---)
Data:   2016-07-27 23:23

(...)

Polecam wątek: http://www.katolik.pl/forum/read.php?f=1&i=369452&t=369452

I sekcję 'Zanim zapytasz': http://www.katolik.pl/zanim-zapytasz,22322,c.html

z-ca moderatora

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: