logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: kinga (---.dynamic.mm.pl)
Data:   2013-10-26 08:58

Mam od dawna swoich najbliższych Świętych. Mam nadzieję, że pozostaną najbliższymi na zawsze. Jednak w związku z tym niepokoję się trochę, bo obecnie prawie wszyscy mówią o Bł. JP II, że jest dla nich najbliższy. Dla mnie tez jest bliski. Uczestniczyłam w spotkaniu z Nim, jak przebywał we Polsce. Modlę się tez do Niego. Ale Inni są bardziej bliscy. Stąd pytanie, czy koniecznie Bł. JP II musi być najbliższym Świętym dla każdego?

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Krysia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-26 09:41

Nie musi. Dla mnie jest najbliższy św. Antoni.

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Tionne (---.ssp.dialog.net.pl)
Data:   2013-10-26 12:08

Nie musi. Jak piszesz, masz 'swoich' bliskich świętych. Więc pewnie jakas ich historia, zycie ich cię urzekło.

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Katalina (---.ip.netia.com.pl)
Data:   2013-10-26 13:17

Nie, nie musi.

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: dx (---.dyn.optonline.net)
Data:   2013-10-26 15:53

Nie musi.

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: baranek (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2013-10-26 18:04

Na ogół Święci, z którymi czujemy więzi, są nam bliscy duchowo - reprezentują zachowania, postawy, które są nam bliskie, lub za którymi tęsknimy i dążymy do ich realizacji w swoim życiu.
Gdy zaczęłam kiedyś zastanawiać się, jacy święci są mi najbliżsi - okazało się, że wszyscy oni są karmelitami-karmelitankami! Ta zaś duchowość jest mi najbliższa.

Poza tym gdzieś słyszałam, że to nie my wybieramy świętych na przyjaciół, lecz to Oni wybierają nas :-)

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Franciszka (---.warszawa.vectranet.pl)
Data:   2013-10-26 21:43

Sama napisałaś, że "prawie wszyscy" tak mówią. Zatem nie WSZYSCY. To robi wielką różnicę.
Masz swoją świętą patronkę, więc kiedy inni mówią o bł. Janie Pawle II, że jest dla nich najbliższy, możesz ją wymieniać, jako tobie najbliższą. Dobrze jest znać życie jednej lub więcej świętych, chociaż parę zdań, zapisanych przez nich, by móc o nich mówić innym.

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Tomek (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-10-27 08:52

Hej Kinga,

Mam podobnie jak Ty – też się blisko kumpluję z niewielka paczką świętych ale do JP II jakoś tak mi brak śmiałości, by bliżej się zaprzyjaźnić (choć go bardzo lubię) może właśnie dlatego, że już takie tłumy do niego walą . ;)

Pozdrawiam Ciebie i bliskich Tobie świętych. :)

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Kalka (---.dynamic.chello.pl)
Data:   2013-10-27 15:39

Dla mnie najbliższy jest JP2, ponieważ mogę go usłyszeć i zobaczyć na filmach z youtube, ściągnąć mp3 z jego słowami, itp - to mi go przybliża... mało świętych ma taki przywilej ;-) poza tym lubił młodzież i mieszkał w Krakowie ;)
On jest współczesny, wszyscy go pamiętają, znają i dlatego mówią o nim.
Mieć innych bliskich świętych jest chyba o mały krok trudniej, trzeba coś poczytać itp., życiorys Jana Pawła zna każdy.

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Magda (---.dynamic.gprs.plus.pl)
Data:   2013-10-27 18:21

Po przeczytaniu tytułu pomyślałam o papieżach, niekoniecznie świętych. Mnie bliższy jest Benedykt XVI, rządzi m.in. w mojej biblioteczce :) Wojtyły mam tylko dwa dramaty, a późniejszych jeden zbiór Encyklik.

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Asia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-28 12:02

Hmmmmm, popularność Jana Pawła II niewątpliwie wynika z tego, ze żyjemy w czasach jego pontyfikatu, stąd pewnie dla wielu osób właśnie Jan Paweł jest najbliższym. Ale, ale... warto zaprzyjaźnić się nie tylko z nim.
JP II króluje niewątpliwie w rankingu "moich świętych" - ostatnimi czasy, tym bardziej iż jestem o tym przekonana, że wstawiał się za mną podczas niedawnej mojej obrony pracy magisterskiej. Ale w tym roku do wielu miast zawitały relikwie Jana Bosko - miałam okazje gościć go w moim mieście. Przyznam, że stał się w rankingu drugim świętym, bardziej dlatego, że odkryłam jego życiorys, zafascynowałam się nim i polecam go szczególnie ludziom młodym. Mnie osobiście spotkanie z nim dało tyle, że pod jego wpływem odkryłam, że świętość jest możliwa w każdym wieku, i dla każdego, a co najważniejsze mimo naszych słabości, ograniczeń, grzechów, czy tego, ze nie zawsze w naszym życiu jest idealnie. Dzięki spotkaniu z nim zapragnęłam świętości w moim życiu.
I jeszcze jeden mi bliski - św. Józef, ale bardziej dlatego, ze właśnie w św. Józefa się urodziłam, i jego głównie proszę o wstawiennictwo w znalezieniu dobrego męża:)
Zbliża się Wszystkich Świętych, może warto w tych dniach jakoś szczególniej poszukać bliskiego nam świętego i się z nim zaprzyjaźnić:):):) prosić o wstawiennictwo i obrać za wzór na drodze do świętości:)

 Re: Czy Jan Paweł II musi być bliski dla każdego?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2013-10-28 15:30

Masz prawo nawet go nie lubić. Ja na przykład JP2 znoszę tylko w programie minimum, do jakiego jestem zobowiazana, zeby nie przestac byc katolikiem.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: